Wskazania do operacji bariatrycznej

Otyłość to stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30% całkowitej masy ciała u kobiet i 25% u mężczyzn. Naukowcy od lat alarmują, że liczba ludzi otyłych na świecie rośnie z roku na rok - w konsekwencji o dolegliwości tej mówi się jak o pandemii XXI wieku. Walka z nią polega przede wszystkim na zmianie stylu życia, jednak w niektórych przypadkach niezastąpione okazują się operacje bariatryczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadwagi oraz otyłości. Lekarze tej specjalizacji mogą zaproponować swoim pacjentom liczne metody zabiegowe, które dobiera się w zależności od m.in. stopnia zaawansowania otyłości oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Poniżej wyjaśniamy, jakie są wskazania do operacji bariatrycznej.

Operacja bariatryczna - wskazania

Wskaźnik masy ciała BMI (ang. body mass index) to współczynnik wyliczony na podstawie ilorazu kwadratu wzrostu podanego w metrach i wagi pacjenta w kilogramach. BMI służy do oceny prawidłowości wagi pacjenta o danym wzroście. Wartości prawidłowe mieszczą się w zakresie 18,5-24,99 kg/m2. O nadwadze mówimy kiedy wskaźnik BMI jest większy niż 25 kg/m2, a o otyłości w momencie kiedy wartość ta wynosi co najmniej 30 kg/m2. Niestety, nierzadko spotyka się obecnie chorych, u których wartości BMI przekraczają 35 kg/m2, a nawet 40 kg/m2. Właśnie takie, przekraczające 40 kg/m2 BMI jest istotnym wskazaniem do przeprowadzenia operacji bariatrycznej.

BMI a wskazania do operacji bariatrycznej

Do zabiegów bariatrycznych kwalifikuje się także pacjentów z BMI 35-40 kg/m2 z chorobami towarzyszącymi, których nasilenie może zostać wyraźnie zmniejszone pod wpływem operacji. Są to m.in.:

  • zaburzenia metaboliczne
  • zwyrodnienie stawów
  • choroby sercowo-oddechowe
  • problemy psychiczne związane z otyłością

U części pacjentów w wyniku przeprowadzonej operacji bariatrycznej dojść może nawet do regresji niektórych zaburzeń. Warto tutaj wspomnieć m.in. o powrocie prawidłowej regulacji gospodarki węglowodanowej i cofnięciu się stanu przedcukrzycowego.

Pozostałe wskazania do leczenia bariatrycznego

Zabiegi z zakresu bariatrii zaleca się także osobom, u których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów mimo odpowiednio długiego stosowania. Operacje bariatryczne mogą okazać się także właściwym postępowaniem u pacjentów, które zaczęły ponownie tyć po znacznym ubytku masy ciała w wyniku leczenia zachowawczego. Wszystkie powyższe sytuacje dotyczą pacjentów w wieku 18-60 lat. Natomiast u osób zarówno młodszych, jak i starszych, decyzje na temat możliwości przeprowadzenia operacji bariatrycznej powinny zostać rozważone indywidualnie w każdym przypadku.

Zabiegi bariatryczne - o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od wybranej techniki operacyjnej, chorzy powinny ściśle współpracować z lekarzami i dokładnie przestrzegać wszystkim zaleceń. Jest to jeden z kluczowych punktów, który zapewnia pomyślność całego procesu terapeutyczno-leczniczego, a także pozwala zredukować ryzyko wystąpienia późniejszych komplikacji. Po przeprowadzonej operacji bariatrycznej konieczne są regularne wizyty kontrolne. Mają one na celu m.in. ocenę postępu spadku masy ciała, a także stopień stosowania się danego pacjenta do zaleceń lekarskich, które dotyczą chociażby kwestii właściwego żywienia czy odpowiedniej aktywności fizycznej.

Źródła:

  • Martin Fred et al., "Interdisciplinary European guidelines on surgery of severe obesity", International Journal of Obesity, 2007

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę