Lekarz pokazuje jeden z wielu rodzai implantów

Artykuł "Powiększanie piersi implantami a wiek kobiety" analizuje, jak wiek pacjentki wpływa na decyzję o operacji powiększania piersi oraz jakie czynniki warto uwzględnić przed podjęciem tego kroku. Omawia istotne kwestie, takie jak dojrzałość emocjonalna, zmiany w organizmie związane z wiekiem oraz ryzyka i przeciwwskazania. Artykuł zwraca uwagę na możliwość wpływu ciąży i menopauzy na wygląd piersi oraz podkreśla znaczenie konsultacji z chirurgiem.


Słuchaj artykułu
Audio wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
00:00
/
0:00

Streszczenie artykułu (AI):
Streszczenie wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
Data aktualizacji
Czas czytania
7 min.
W skrócie o artykule
  • Wiek a decyzja o powiększaniu piersi
    Artykuł analizuje, jak wiek pacjentki wpływa na decyzję o operacji powiększania piersi, uwzględniając dojrzałość emocjonalną i zmiany w organizmie.
  • Przeciwwskazania i ryzyka dla młodych kobiet
    Młode kobiety muszą przemyśleć decyzję o operacji, biorąc pod uwagę dojrzałość emocjonalną i potencjalne zmiany w ciele związane z ciążą i karmieniem piersią.
  • Wybór implantów a wiek pacjentki
    Różne typy implantów mogą wpływać na decyzję o operacji, a wiek pacjentki ma znaczenie przy ocenie ryzyka i procesu gojenia.

Wiek a możliwości powiększania piersi

Operacja powiększania piersi to zabieg, który można wykonać dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Warto jednak zaznaczyć, że na konsultację z chirurgiem plastycznym można udać się wcześniej. Podczas takiej wizyty pacjentka powinna omówić ze specjalistą swoje oczekiwania, jak również porozmawiać z nim o wyborze metody zabiegowej czy preferowanym rodzaju implantów.

Jeśli kobieta nie jest jeszcze pełnoletnia, ale zależy jej na operacji biustu, może poprosić o zgodę na procedurę swoich rodziców. Tu należy mieć jednak na uwadze fakt, iż piersi rozwijają się nawet do 20. roku życia - wszystko zależy od tego, kiedy dziewczynka zaczęła dojrzewać. Ilość tkanki gruczołowej lub tłuszczowej w piersiach może się również zmieniać w późniejszych latach, m.in. pod wpływem:

  • tycia,
  • chudnięcia,
  • przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Przed podjęciem decyzji o operacji, warto również uwzględnić, że proces starzenia się organizmu wpływa na wygląd i strukturę piersi. Dlatego ważne jest, aby pacjentki były świadome, że efekty zabiegu mogą się zmieniać z upływem czasu, co może wymagać dodatkowych korekt w przyszłości.

Informacja: Piersi mogą zmieniać się przez całe życie, dlatego planując operację, warto uwzględnić przyszłe zmiany w ciele.

Przeciwwskazania i ryzyka związane z młodym wiekiem

Jeśli chirurg wywnioskuje z badania oraz rozmowy z bardzo młodą pacjentką, że jej biust osiągnął już ostateczne wymiary i kształt, musi zwrócić jeszcze uwagę na kwestię dojrzałości emocjonalnej. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, specjalista może odmówić wykonania zabiegu lub zażądać opinii psychologa.

Ciekawostka: Z opublikowanego w 2020 r. raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych wynika, że powiększaniu biustu najczęściej poddają się kobiety w wieku od 30 do 39 lat.

Kobiety, które planują zajść w ciążę w ciągu kilku lat od wykonania zabiegu, powinny przemyśleć tę decyzję. Mimo iż problemy z karmieniem piersią u matek posiadających implanty są rzadkie, sam biust po ciąży i karmieniu z pewnością zmieni swój wygląd - nawet jeśli będą znajdować się w nim silikonowe protezy.

Pamiętaj: Karmienie piersią po wszczepieniu implantów jest możliwe, ale może wpływać na wygląd piersi.

Wiek dojrzały a operacja powiększenia piersi

Kobieta mierzy centymetrem obwód swojej klatki piersiowej

Na podniesienie piersi z ich jednoczesnym powiększeniem często decydują się kobiety po kilku przebytych ciążach, jak również pacjentki w wieku dojrzałym. Panie, które skończyły już 40 lat, powinny jednak pamiętać, że wraz z ukończeniem 50. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi.

Decyzja o poddaniu się operacji biustu musi być wówczas poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowych badań z zakresu profilaktyki onkologicznej.

Profilaktyka onkologiczna przed zabiegiem

Ważne jest wykonanie badań takich jak USG czy mammografia, zwłaszcza u starszych pacjentek. Zapomnieć nie można również, że u kobiet z wszczepionymi implantami ocena piersi podczas mammografii jest bardziej skomplikowana. Przed badaniem pacjentka musi poinformować lekarza o posiadaniu implantów - w takiej sytuacji będzie mógł on w inny sposób ułożyć piersi.

Dobrze też, gdyby badania przeprowadzał specjalista doświadczony w ocenie powiększonego biustu. Warto również wspomnieć, że starsze pacjentki mogą doświadczać wolniejszego procesu gojenia się ran pooperacyjnych oraz większego ryzyka powikłań. Potencjalne komplikacje związane ze znieczuleniem są również istotnym czynnikiem, który należy omówić przed operacją.

Dlatego szczególnie ważne jest, aby przed zabiegiem dokładnie ocenić ogólny stan zdrowia i omówić wszystkie potencjalne ryzyka z chirurgiem.

Ważne: Wiek pacjentki wpływa na proces gojenia się ran pooperacyjnych oraz ryzyko powikłań.

Wybór implantów a wiek pacjentki

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem często rośnie liczba przeciwwskazań do wykonania różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Jest to związane m.in. z koniecznością poddania się znieczuleniu ogólnemu. Ponadto operacja powiększania biustu wiąże się z okresem rekonwalescencji, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe oraz początkowe trudności w poruszaniu rękami.

Niezwykle istotne jest zatem, aby dojrzała pacjentka chcąca powiększyć piersi cieszyła się dobrym stanem zdrowia.

Rodzaje implantów i ich wpływ

Pielęgniarka pokazująca pacjentce w szanowanej klinice silikonowe implanty do powiększania piersi

Różne typy implantów, takie jak silikonowe czy solne, mogą wpływać na wybór metody operacji. Każdy rodzaj implantu ma swoje specyficzne właściwości, które mogą wpływać na ostateczny wygląd piersi oraz potencjalne komplikacje. Warto skonsultować się z chirurgiem, aby omówić, który typ implantu jest najbardziej odpowiedni dla danej pacjentki.

Długoterminowe skutki posiadania implantów mogą obejmować konieczność ich wymiany co kilka lat oraz ryzyko komplikacji medycznych, takich jak pęknięcie implantu czy tworzenie się torebki włóknistej. Ponadto hormonalne zmiany związane z menopauzą mogą wpłynąć na wygląd piersi i decyzję o operacji.

Uwaga: Hormonalne zmiany mogą wpływać na elastyczność skóry oraz tkanki piersi, co warto uwzględnić przy planowaniu zabiegu.

Podsumowanie i wnioski

Kluczowe aspekty do rozważenia przed zabiegiem:

  • wiek pacjentki,
  • ogólny stan zdrowia,
  • emocjonalna dojrzałość,
  • możliwość zajścia w ciążę,
  • specyficzne właściwości wybranego implantu.

Podsumowując, wiek sam w sobie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do operacji powiększania piersi, ale wymaga szczegółowej analizy i przygotowania ze strony pacjentki oraz zespołu medycznego. Ważne jest, aby decyzja była przemyślana, a pacjentka miała realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu.

Posłuchaj artykułu:

Źródła:

  • Janina Markowska, "Ginekologia onkologiczna", Wrocław, 2006, ISBN 83-60290-12-1
  • American Society of Plastic Surgeons, "2019 Plastic Surgery Statistics Report" (www.plasticsurgery.org), 2020
  • Hayley Brown, "What Is the Best Age to Get Breast Implants?" (www.deserthillsplasticsurgery.com)
  • Christopher J. Coroneos, Jesse C. Selber, Anaeze C. Offodile i inni, "US FDA Breast Implant Postapproval Studies", Annals of Surgery, 269(1), 30-36, 2019

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje plastyczne piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…