Powiększanie piersi implantami a wiek kobiety

Na zabieg powiększania piersi za pomocą implantów decydują się panie w różnym wieku. Od młodych kobiet tuż po pokwitaniu, poprzez matki, których piersi utraciły pierwotny kształt po wykarmieniu dzieci, aż po dojrzałe panie, które chcą przede wszystkim podnieść biust. Czy wiek pacjentki ma wpływ na przebieg operacji i jej efekt końcowy?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Kiedy najwcześniej można powiększyć biust?

Operacja powiększania piersi to zabieg, który można wykonać dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Warto jednak zaznaczyć, że na konsultację z chirurgiem plastycznym można udać się wcześniej. Podczas takiej wizyty pacjentka powinna omówić ze specjalistą swoje oczekiwania, jak również porozmawiać z nim o wyborze metody zabiegowej czy preferowanym rodzaju implantów. Jeśli kobieta nie jest jeszcze pełnoletnia, ale zależy jej na operacji biustu, może poprosić o zgodę na procedurę swoich rodziców. Tu należy mieć jednak na uwadze fakt, iż piersi rozwijają się nawet do 20. roku życia - wszystko zależy od tego, kiedy dziewczynka zaczęła dojrzewać. Ilość tkanki gruczołowej lub tłuszczowej w piersiach może się również zmieniać w późniejszych latach, m.in. pod wpływem:

  • tycia,
  • chudnięcia,
  • przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Przeciwwskazania do operacji piersi w młodym wieku

Jeśli chirurg wywnioskuje z badania oraz rozmowy z bardzo młodą pacjentką, że jej biust osiągnął już ostateczne wymiary i kształt, musi zwrócić jeszcze uwagę na kwestię dojrzałości emocjonalnej. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, specjalista może odmówić wykonania zabiegu lub zażądać opinii psychologa.

Ciekawostka: Z opublikowanego w 2020 r. raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych wynika, że powiększaniu biustu najczęściej poddają się kobiety w wieku od 30 do 39 lat.

Kobiety, które planują zajść w ciążę w ciągu kilku lat od wykonania zabiegu, powinny przemyśleć tę decyzję. Mimo iż problemy z karmieniem piersią u matek posiadających implanty są rzadkie, sam biust po ciąży i karmieniu z pewnością zmieni swój wygląd - nawet jeśli będą znajdować się w nim silikonowe protezy.

Powiększanie piersi a ograniczenia wiekowe

Powiększanie piersi implantami - zdjęcie przed i po zabiegu

 Na podniesienie piersi z ich jednoczesnym powiększeniem często decydują się kobiety po kilku przebytych ciążach, jak również pacjentki w wieku dojrzałym. Panie, które skończyły już 40 lat powinny jednak pamiętać, że wraz z ukończeniem 50. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi. Decyzja o poddaniu się operacji biustu musi być wówczas poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowych badań z zakresu profilaktyki onkologicznej. Zapomnieć nie można również, że u kobiet z wszczepionymi implantami ocena piersi podczas mammografii. Przed badaniem pacjentka musi poinformować lekarza o posiadaniu implantów - w takiej sytuacji będzie mógł on w inny sposób ułożyć piersi. Dobrze też, gdyby badania przeprowadzał specjalista doświadczony w ocenie powiększonego biustu.

Czy wiek jest przeszkodą w powiększaniu piersi?

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem często rośnie liczba przeciwwskazań do wykonania różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Jest to związane m.in. z koniecznością poddania się znieczuleniu ogólnemu. Ponadto operacja powiększania biustu wiąże się z okresem rekonwalescencji, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe oraz początkowe trudności w poruszaniu rękami. Niezwykle istotne jest zatem, aby dojrzała pacjentka chcąca powiększyć piersi cieszyła się dobrym stanem zdrowia.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę