Kiedy zmiany skórne należy usunąć chirurgicznie

Znamiona posiada w zasadzie każdy człowiek: National Cancer Institute podaje, że dorosła osoba ma ich statystycznie od 10 do 40. Wymienione stanowią tylko jeden z rodzajów zmian skórnych, które są usuwane - czy to z powodów estetycznych, czy też ze względów zdrowotnych. Choć dostępnych jest wiele metod zabiegowej resekcji pojawiających się na ciele tworów, w przypadku części z nich preferowane jest usuwanie ich chirurgicznie.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Portal medicinenet.com podaje, że liczba schorzeń dermatologicznych dotykających ludzi przekracza 3 tysiące. Znaczna część z nich może być leczona zachowawczo, przy pomocy różnego rodzaju środków farmakologicznych (przykładami chorób, które mogą być leczone w ten sposób, są trądzik czy liszaj). Inne zmiany - szczególnie wiele typów znamion skórnych - wymagają raczej leczenia zabiegowego. 

Dermatochirurgia od 24 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Obecnie dostępnych jest wiele zabiegowych metod usuwania zmian skórnych. Procedury laserowe czy też te związane z wykorzystaniem ciekłego azotu, choć posiadają swoje ewidentne zalety, w pewnych sytuacjach nie mogą być wykorzystane i wtedy resekcja zmian na skórze odbywa się sposobem klasycznym, z użyciem skalpela.

Które zmiany skórne powinno się usuwać chirurgicznie?

Jednym z istotniejszych kryteriów, które brane są pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla pacjenta sposobu usunięcia zmiany skórnej, jest podejrzewany charakter zmiany. Dermatolodzy czasami potrafią już po obejrzeniu defektu gołym okiem stwierdzić, czy istnieje ryzyko złośliwości danego tworu. Pomocną rolę w określaniu typu zmiany odgrywa dermatoskop - urządzenie pozwalające obejrzeć jej powierzchnię w powiększeniu.

Jeżeli podejrzewa się, że obecny na skórze pacjenta twór ma charakter łagodny, możliwe jest skorzystanie z szerokiego zakresu technik usuwania zmienionych tkanek. Inna sytuacja pojawia się wtedy, gdy istnieje ryzyko, że obserwowana zmiana skórna ma charakter złośliwy. W przypadku takich tworów uważa się, że powinny one być usuwane chirurgicznie.

Istnieją pewne cechy, które mogą świadczyć o potencjalnej złośliwości zmiany skórnej, które to właśnie będą skłaniały do podjęcia decyzji o konieczności chirurgicznego jej usunięcia. Zaliczane są do nich następujące cechy tego typu tworów:

  • duża wielkość;
  • nieregularność brzegów;
  • wielobarwność;
  • niejednolita powierzchnia.

Dla części osób zastanawiającym może być to, dlaczego w przypadku zmian podejrzewanych o charakter złośliwy istnieją takie ograniczenia co do ich usuwania. Wyjaśnienie jest bardzo proste: po chirurgicznej resekcji zmiany skórnej możliwe jest  przekazanie usuniętych tkanek w całości do pracowni histopatologicznej. Takie postępowanie pozwala nie tylko na definitywne zaklasyfikowanie wyciętego tworu, dodatkowo ocenie podlega to, czy podczas zabiegu usunięto wystarczający margines zdrowych tkanek. Inne metody, jak np. procedury laserowe, doprowadzają do uszkodzenia resekowanego materiału w taki sposób, że jego ocena histopatologiczna jest zazwyczaj niemożliwa.

Choć chirurgiczne usuwanie zmian skórnych czasami bywa konieczne, nie należy jednak się tego obawiać. Dolegliwości bólowe podczas zabiegu - jeżeli w ogóle występują - pojawiają się zazwyczaj tylko przy wykonywaniu nakłucia podczas podawania znieczulenia. Tego typu procedury trwają krótko, całość zajmuje zazwyczaj czas krótszy od 30 minut. Końcowym etapem zabiegu jest założenie szwów, które (w zależności od okolicy ciała) zdejmowane są po upływie 5 do 10 dni.

Dermatochirurgia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.wkhs.com; www.dermnetnz.org; www.cancer.gov; www.webmd.com; www.medicinenet.com;

Dodaj komentarz

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Mianem tłuszczaków określa się łagodne (niezłośliwe) zmiany nowotworowe przyjmujące postać miękkiej, żółtej masy, otoczonej torebką łącznotkankową. Mogą powstawać w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej tworzą się w tkance...

Znamiona barwnikowe: jak je usuwać?

Znamiona barwnikowe: jak je usuwać?

Choć znamiona barwnikowe raczej nie powodują żadnych dolegliwości, to jednak część lekarzy zaleca ich usuwanie. Wynika to choćby z faktu, że mogą one pod wpływem różnych czynników przekształcać się do zmian stanowiących nawet zagrożenie...

Jakimi metodami można usunąć znamię barwnikowe?

Jakimi metodami można usunąć znamię barwnikowe?

Znamiona barwnikowe, popularnie zwane pieprzykami, dla niektórych są elementem urody, dla innych wręcz przeciwnie – uważane są za szpecące. Innym, obawiającym się raka skóry, spędzają wręcz sen z powiek. Nowoczesna medycyna oferuje wiele...