Nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy - kiedy można je zastosować

Mięśniaki macicy można leczyć zarówno klasycznymi technikami operacyjnymi, jak i coraz szerzej dostępnymi metodami małoinwazyjnymi. Te drugie budzą zainteresowanie pacjentek m.in. ze względu na to, że zajście w ciążę po ich przebyciu nie powinno być utrudnione, a oprócz tego czas rekonwalescencji jest po nich krótszy niż po zabiegach operacyjnych. Niestety, nie u wszystkich pacjentek można zastosować nieoperacyjne leczenie mięśniaków.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jako mięśniaki macicy określa się łagodne rozrosty nowotworowe komórek mięśniowych gładkich. Ze względu na to, że tego typu zmiany mogą nie wywoływać żadnych objawów, część pacjentek nawet nie jest świadoma ich posiadania, mimo że częstość schorzenia jest stosunkowo duża. Jak podaje Society of Interventional Radiology, wśród kobiet mających więcej niż 35 lat mięśniaki macicy występują nawet u 20 do 40% z nich.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Bezobjawowe zmiany zazwyczaj nie wymagają terapii. Jednakże kiedy pojawiają się dolegliwości - takie jak bóle podbrzusza czy nadmierne krwawienia z pochwy - pacjentki mogą pomyśleć o podjęciu leczenia. Dostępne są zarówno techniki radykalne, likwidujące na zawsze obecność mięśniaków, jak i metody mniej inwazyjne.

Kiedy mięśniaki macicy można leczyć nieoperacyjnie?

Jedną z popularniejszych metod terapii mięsniaków macicy jest histerektomia (całkowite usunięcie macicy). W samych Stanach Zjednoczonych z powodu mięśniaków wykonuje się ponad dwieście tysięcy tego typu zabiegów rocznie. Tak wysoka częstość przeprowadzania tej procedury wynika zapewne z faktu, że jeżeli pacjentka nie posiada macicy, to i nie może mieć w niej już mięśniaków.

Histerektomia nie jest jednak rozwiązaniem dobrym dla wszystkich pacjentek. Jeżeli kobieta planuje jeszcze w przyszłości zostać matką, bez macicy nie będzie miała ona takiej możliwości. W związku z tym dla pacjentek liczących się z możliwością zajścia w ciążę, polecane mogą być nieoperacyjne techniki leczenia mięśniaków macicy.

Jedną z wyżej wspomnianych metod jest embolizacja tętnic macicznych. Efektem zabiegu jest zablokowanie dopływu krwi do mięśniaków, przez co dochodzi do stopniowego obumierania komórek budujących guz i jego obkurczania się. Zabieg wykonywany jest z użyciem środków kontrastowych, aby więc pacjentka mogła przebyć embolizację naczyń doprowadzających krew do mięśniaka, nie może ona być uczulona na środki kontrastowe. Innym warunkiem, którego spełnienie jest konieczne aby móc zastosować substancje wspomagające obrazowanie naczyń, jest prawidłowa czynność nerek u pacjentki.

Ten sposób leczenia mięśniaków polecany jest raczej tym pacjentkom, u których zmiany są stosunkowo niewielkie: duże guzy mogą gorzej odpowiadać na terapię w związku z tym, że zazwyczaj ich unaczynienie pochodzi z wielu różnych źródeł. W kwalifikacji do leczenia mięśniaków metodą embolizacji brany jest również pod uwagę układ naczyń zaopatrujących zmianę - czasami bowiem tętnice mogą być tak zbudowane, że wprowadzenie do nich substancji zamykających ich światło staje się niemożliwe.

Inną nieoperacyjną metodą leczenia mięśniaków macicy jest MRgFUS (zabieg polegający na zobrazowaniu zmian metodą rezonansu magnetycznego, a następnie kierowaniu na nie fal ultradźwiękowych o wysokiej energii). Procedura polecana jest przede wszystkim tym pacjentkom, u których istnieje jeden mięśniak - wynika to z tego, iż w przypadku tej metody jednorazowo leczona może być tylko jedna zmiana.

Jeszcze innym sposobem leczenia mięśniaków jest farmakoterapia. W omawianej sytuacji zastosowanie znajduje m.in. octan uliprystalu (lek wpływający na receptory progesteronowe). Aby wdrożyć u pacjentki tego rodzaju terapię konieczne jest przed tym wykluczenie ciąży, ponieważ w tym okresie przeciwwskazane jest stosowanie leku. Inną sytuacją, w przypadku której octan uliprystalu nie może być wykorzystywany, jest karmienie piersią.

Leczenie i operacje mięśniaków macicy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.uterine-fibroids.org; www.sirweb.org; www.aafp.org

Leczenie i operacje mięśniaków macicy - więcej na ten temat

Leczenie i operacje mięśniaków macicy

Jest alternatywa dla histerektomii, czyli zabiegu usunięcia macicy, standardowo praktykowanego u pacjentek z mięśniakiem. Skoro to guz niezłośliwy, wystarczy jedna…

Dodaj komentarz

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się...

Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy stanowią jedną z częstszych łagodnych zmian nowotworowych. Rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że badacze poszukują coraz to nowszych sposobów jego leczenia. Klasyczna chirurgia w przypadku mięśniaków coraz częściej...

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki stanowią łagodne rozrosty nowotworowe, które rozwijają się z komórek mięśniowych macicy. Zmiany te są stosunkowo częste - obecne mogą być nawet u 70% kobiet po 50. roku życia. Wpływ na ich powstawanie mają estrogeny – z tego...