Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się łagodnych tworów - mięśniaków. W razie konieczności leczenie tych zmian bazuje zarówno na technikach operacyjnych, jak i tych bez użycia skalpela.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Co to są mięśniaki macicy?

Jak sugeruje już sama nazwa, mięśniaki macicy są tworami, rozwijającymi się z komórek mięśniowych. Zlokalizowane we wnętrzu żeńskich dróg rodnych guzy u niektórych pacjentek nie wywołują żadnych objawów, u innych kobiet z kolei pojawiać się mogą przedłużone, obfite miesiączki, czy też dolegliwości bólowe. 



W razie zaistnienia takiej potrzeby leczenie mięśniaków macicy może być farmakologiczne, operacyjne czy oparte na pewnych zabiegach małoinwazyjnych. Wybór terapii zależy m.in. od wieku pacjentki, tego, czy zamierza ona jeszcze zachodzić w ciążę oraz od ewentualnych dolegliwości, wynikających z obecności zmiany w macicy.

Chirurgiczne usuwanie mięśniaków na macicy

Jak zapewne łatwo się domyślić, mięśniaka można po prostu usunąć chirurgicznie. Zabiegi takie nazywane są myomektomią i wykonywane mogą być one laparoskopowo (przy niewielkiej ilości zmian i gdy są one niewielkiej wielkości) lub też techniką klasyczną, otwartą (przy gorszej lokalizacji mięśniaków i większym rozmiarze zmian). Procedury wykonywane są również z dostępu przezpochwowego, wtedy mięśniaki usuwa się podczas tzw. histeroskopii.

Co trzecia Polka rezygnuje z antykoncepcji
Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Farmakoterapia vs chirurgia -  leczenie mięśniaków w macicy bez skalpela

Niektóre pacjentki są jednak niechętne do przebycia zabiegu z użyciem skalpela. Dla takich kobiet dostępne są inne techniki, jak np. farmakoterapia mięśniaków macicy. Dostępne środki pozwalają jednak raczej na zmniejszenie wielkości zmian w macicy niż na ich całkowite usunięcie. Zastosowanie znajdują:

  • analogi gonadoliberyny (ich stosowanie powoduje wystąpienie stanu podobnego do menopauzy, pojawić się mogą np. nagłe uderzenia gorąca, zatrzymanie miesiączek)
  • octan uliprystylu (moderator receptorów progesteronowych, który wpływa m.in. na obumieranie komórek mięśniaka.

Pamiętaj: Techniki takie jak zastosowanie analogów gonadoliberyny oraz stosowanie octanu uliprystalu zapewniają pacjentkom nieinwazyjne opcje, pozwalające na kontrolę nad rozwojem mięśniaków, jednocześnie minimalizując potrzebę interwencji chirurgicznej.

Innowacje w leczeniu mięśniaków macicy - techniki małoinwazyjne i bezinwazyjne

Z kolei w leczeniu zabiegowym mięśniaków macicy coraz większą popularność zdobywają techniki małoinwazyjne. Embolizacja tętnic macicznych polega na wprowadzeniu do tętnic cewnika i dostarczeniu do naczyń zaopatrujących mięśniaka substancji zamykających ich światło. Zablokowanie dostaw krwi sprawia, że do zmiany nie docierają substancje odżywcze i po pewnym czasie do występuje jej obkurczenie się.

Dostępne są też zabiegi laparoskopowe, korzystające z innych rozwiązań niż skalpel. Wprowadzone przez niewielkie nacięcia na skórze jamy brzusznej narzędzia umożliwiają wykonanie np. zabiegu miolizy laserowej, zastosowanie do zniszczenia komórek mięśniaka zimna jest z kolei określane jako kriomioliza. Poza wymienionymi, podejmowane są również procedury destrukcji zmian w macicy przy pomocy fal dźwiękowych o częstotliwości radiowej.

Jedną z nowszych technik leczenia mięśniaków macicy jest zabieg całkowicie bezinwazyjny, nazywany MRgFUS. Do zobrazowania mięśniaka służy wtedy rezonans magnetyczny. Po uwidocznieniu kierowane są na niego fale ultradźwiękowe, powodujące wzrost temperatury w jego obrębie i obumieranie patologicznych komórek.

 Czy wiesz, że: Techniki małoinwazyjne w leczeniu mięśniaków macicy, takie jak embolizacja tętnic macicznych, mioliza laserowa, kriomioliza oraz MRgFUS, zyskują na popularności dzięki ograniczeniu potrzeby interwencji chirurgicznej i potencjalnym korzyściom w postaci krótszego czasu rekonwalescencji i mniejszego ryzyka powikłań. 


Żadna z wymienionych metod leczenia mięśniaków macicy niestety nie gwarantuje, że nie dojdzie w przyszłości do nawrotu choroby. Gwarancja taka pojawia się natomiast w przypadku wykonania histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy. W przypadku mięśniaków operacja ta jest skuteczna, jej przebycie całkowicie uniemożliwia jednak możliwość posiadania w przyszłości dzieci.

Źródła:

  • Jaroslaw Krzyzanowski, Slawomir Wozniak, Piotr Szkodziak i inni, "Minimally invasive treatment options for uterine fibroids", Ginekologia Polska, vol. 93, no. 3, 242–247, 2022
  • Mohamed Ali, Michał Ciebiera, Marta Wlodarczyk i inni, "Current and Emerging Treatment Options for Uterine Fibroids", Drugs, 83, 1649–1675, 2023
  • Jacques Donnez, Marie-Madeleine Dolmans, "Uterine fibroid management: from the present to the future" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2016

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie mięśniaków macicy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…