Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy stanowią jedną z częstszych łagodnych zmian nowotworowych. Rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że badacze poszukują coraz to nowszych sposobów jego leczenia. Klasyczna chirurgia w przypadku mięśniaków coraz częściej zastępowana jest technikami minimalnie ingerującymi w ciało pacjentek, pojawiają się też możliwości leczenia farmakologicznego tego stanu.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Wśród chorób żeńskich narządów rozrodczych wymienia się mięśniaki macicy. Są to niezłośliwe twory rozwijające się z komórek mięśniowych. Większość pacjentek nawet nie zdaje sobie sprawy z ich posiadania ze względu na to, że najczęściej mięśniaki nie dają żadnych objawów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Ku podjęciu leczenia skłaniać pacjentki może pojawianie się takich dolegliwości, jak bóle brzucha, przedłużające się i obfite krwawienia miesiączkowe czy problemy z zajściem w ciążę. W takich sytuacjach mięśniaki można wyciąć chirurgicznie, usunąć przy pomocy zabiegu małoinwazyjnego czy - od dość niedawna - podjąć próbę kuracji farmakologicznej.

Na czym polega leczenie mięśniaków macicy przy pomocy octanu uliprystalu?

Dość dobrze poznany został wpływ estrogenów na mięśniaki macicy - pobudzają one bowiem wzrost tych zmian. Poza nimi, na skutek różnych mechanizmów, w patogenezie tych tworów znaczenie odgrywają także progestageny, i to właśnie wpływ na tę oś hormonalną stanowi podstawę niżej opisanego sposobu leczenia mięśniaków macicy.

Octan uliprystalu jest związkiem selektywnie modulującym czynność receptorów progesteronowych. Pod jego wpływem dochodzi do zmian w obrębie komórek mięśniaków. Następuje zwiększenia częstości apoptozy (obumierania komórek) oraz zmniejszenie intensywności podziałów nowych komórek. Dochodzi do tego m.in. na skutek zmian stężeń enzymów, odpowiadających za procesy śmierci komórkowej oraz na skutek inhibicji czynników stymulujących wzrost naczyń krwionośnych. Opisywany środek dostępny jest w formie doustnej. Kurację octanem uliprystalu prowadzi się maksymalnie przez 3 miesiące, później cykl leczenia można powtórzyć. Zalecenia odnośnie kontynuacji terapii różnią się w poszczególnych krajach, polskie źródła informacji o lekach podają, że 3-miesięczne leczenie można powtórzyć jeden raz. Pojawiają się jednak badania zagraniczne, w których modulator receptorów progesteronowych podawany był pacjentkom łącznie w czterech cyklach.

Celem terapii mięśniaków macicy przy pomocy opisywanego środka nie jest całkowita eliminacja tych zmian, a głównie zmniejszenie lub nawet likwidacja pojawiających się w ich przebiegu dolegliwości. W pracy "Clinical utility of ulipristal acetate for the treatment of uterine fibroids: current evidence" autorstwa francuskich ginekologów przytoczone zostały badania, oceniające skuteczność octanu uliprystalu. W zależności od czasu kuracji i dawki leku uzyskiwano zróżnicowaną zmianę rozmiaru mięśniaków: największa, jaką osiągnięto, wynosiła około 70% w stosunku do pierwotnej wielkości zmiany. U pacjentek zauważano także zmniejszenie natężenia doświadczanego wcześniej bólu, spadała również intensywność objawów związanych z miesiączkowaniem.

Leczenie mięśniaków macicy z zastosowaniem octanu uliprystalu jest niewskazane w przypadku ciąży czy karmienia piersią. W trakcie terapii, ze względu na możliwość pojawiania się zmian w zakresie owulacji, poleca się pacjentkom stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw).

Obecnie opisany sposób farmakoterapii stanowi zasadniczo jeden z elementów postępowania przedoperacyjnego (mniejszej wielkości mięśniaki łatwiej jest usunąć). Jeżeli dolegliwości pacjentki ustąpią, leczenie zabiegowe może zostać odroczone, a sama choroba podlegać regularnej obserwacji. Możliwe, że schematy terapeutyczne określające stosowanie octanu uliprystalu ulegną rozszerzeniu i terapia tym środkiem stanie się jeszcze bardziej efektywna w przyszłości - w końcu lek ten obecny jest na rynku od stosunkowo niedługiego czasu (dopuszczenie do obrotu zostało wydane przez Komisję Europejską w lutym 2012 roku).

Leczenie i operacje mięśniaków macicy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.glowm.com; Trefoux Bourdet A, Luton D, Koskas M, "Clinical utility of ulipristal acetate for the treatment of uterine fibroids: current evidence", Internation Journal of Women's Health, Volume 2015:7, p.321-330; www.bazalekow.mp.pl

Leczenie i operacje mięśniaków macicy - więcej na ten temat

Leczenie i operacje mięśniaków macicy

Jest alternatywa dla histerektomii, czyli zabiegu usunięcia macicy, standardowo praktykowanego u pacjentek z mięśniakiem. Skoro to guz niezłośliwy, wystarczy jedna…

Dodaj komentarz

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się...

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki stanowią łagodne rozrosty nowotworowe, które rozwijają się z komórek mięśniowych macicy. Zmiany te są stosunkowo częste - obecne mogą być nawet u 70% kobiet po 50. roku życia. Wpływ na ich powstawanie mają estrogeny – z tego...