Badanie genetyczne predyspozycji do raka piersi

Badania genetyczne w kierunku zagrożenia rakiem piersi wskazane jest zwłaszcza u kobiet, w których bliskiej rodzinie wystąpiły jego przypadki. Test pozwala na wykrycie zagrożenia kilka lub nawet kilkanaście lat przed pojawieniem sie objawów klinicznych choroby, zwiększając dzięki temu szanse na skuteczne leczenie.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Rak piersi pod względem częstotliwości występowania od lat plasuje się w czołówce nowotworów złośliwych w Polsce. Co roku wykrywa się go u około 14 tys. kobiet (średnio 43 przypadki na 100 tys. osób) a umiera z jego powodu około 5 tysięcy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale rak piersi diagnozowany jest również u mężczyzn, aczkolwiek 10 razy rzadziej (zachorowalność wynosi ok. 5 przypadków na 100 tys. mężczyzn).

Chociaż etiologia większości przypadków raka piersi nie jest do końca wyjaśniona, to jednym z często wymienianych czynników ryzyka (odpowiadającym za ok. 10% nowych zachorowań) jest dziedzicznie uwarunkowana skłonność do rozwoju nowotworu, związana z mutacjami różnych genów. Zależy ona od stopnia penetracji zmutowanego genu mierzonej odsetkiem zachorowań u nosicieli tej mutacji. Na tej podstawie wyróżnia się zespół najwyższej, wysokiej lub umiarkowanej predyspozycji dziedzicznej do zachorowania na raka piersi.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

W grupie najwyższej predyspozycji wymienia się mutacje genów BRCA1 i BRCA2 – są one odpowiedzialne za nawet 10-krotny wzrost ryzyka zachorowania w stosunku do kobiet nie będących nosicielkami takiej mutacji.

Do grupy wysokiej predyspozycji należą nosicielki genu TP53 (zespół Li-Fraumeni) i PTEN (zespół Cowdena). Wysoka predyspozycja towarzyszy również sytuacji, gdy w badaniach przesiewowych nie udaje się wykryć germinalnych mutacji (dotyczących jedynie komórek rozrodczych – komórek jajowych), ale występuje silna agregacja zachorowań na raka w rodzinie.

Zespół umiarkowanej predyspozycji towarzyszy mutacjom w genach: ATM, BRIP1, CHEK2 i PALB2 - podnoszą one 2–3-krotnie ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z ogólną populacją.

Kto powinien przeprowadzić badanie genetyczne?

Dziedziczenie predyspozycji do rozwoju raka piersi ma charakter dominujący, co oznacza że jeśli sprzyjająca rozwojowi nowotworu mutacja genetyczna wstępuje u matki, to ryzyko jej odziedziczenia przez dzieci wynosi 50%.

Badanie genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2 zalecane jest szczególnie w przypadkach:

  • rodzinnego występowania raka piersi (co najmniej 2-3 przypadki), zwłaszcza przed 50 rokiem życia
  • występującego w rodzinie raka jajnika (niezależnie od wieku)
  • nawet pojedynczego przypadku raka rdzeniastego
  • nietypowych przypadków raka piersi (np. raka obustronnego, raka piersi u mężczyzny), występujących przed 40 rokiem życia
  • planowanego rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej, zwłaszcza u kobiet z rozpoznanymi zmianami niezłośliwymi
  • stwierdzenia mutacji genu BRCA1 lub BRCA2 u krewnej z rakiem piersi lub jajnika (w tym przypadku przeprowadzenie test zalecane jest u wszystkich "bezobjawowych" krewnych przed ukończeniem 30 roku życia)

Skumulowane ryzyko zachorowania na raka piersi dla nosicielek mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 wynosi 50% do 50 roku życia i około 85-90% do 80 roku życia.

Gdzie można wykonać test genetyczny predyspozycji do raka piersi?

Testowi predyspozycji do rozwoju raka piersi można poddać się w jednej z licznych poradni genetycznych, mających swoje siedziby praktycznie w każdym większym mieście w Polsce.

Co ważne, dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka (przypadki raka piersi i raka jajników w rodzinie) badanie mutacji genu BRCA1 jest bezpłatne – finansuje je Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W pozostałych przypadkach jego koszt waha się w przedziale 230-400 złotych.

Pamiętać należy, że przeprowadzony test genetyczny nie odpowiada na pytanie "czy zachoruję", tylko na pytanie "jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania". Żadne badanie nie jest w stanie wykluczyć możliwości rozwoju nowotworu, dlatego tez przeprowadza się je w celu znalezienia kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie na raka piersi.



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do raka piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…