Badanie USG serca z próbą dobutaminową

Diagnostyka chorób serca jest dziś prostsza dzięki dostępności szerokiej gamy rozwiązań technologicznych. O zwykłym badaniu echokardiograficznym słyszał zapewne każdy, istnieją jednak jego pewne zmodyfikowane formy. Jedną z nich jest ta z użyciem dobutaminy - substancji pobudzającej czynność skurczową serca.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Echokardiografia serca, jedna z technik ultrasonografii, znalazła powszechne zastosowanie w obrazowaniu tego narządu i wielu jego stanów chorobowych. Fale ultrasonograficzne w ocenie czynności układu krążenia są wykorzystywane od 1953 roku, kiedy to rozpoczęto dzięki nim diagnozować wady układu zastawkowego. Innym badaniem jest elektrokardiografia (EKG), czyli zapis informujący o czynności elektrycznej serca. Pozwala rozpoznać wiele stanów, takich jak np. arytmie czy bloki przewodzenia.



Połączenie obu badań stosowane jest w tzw. próbach wysiłkowych, w których ocenia się szybciej pracujące serce. Czasami (na skutek niektórych stanów chorobowych, podeszłego wieku, unieruchomienia) pacjent nie jest w stanie podjąć zwiększonego wysiłku. Pomocny w takich sytuacjach może być lek, zwany dobutaminą.

Jak przebiega echokardiograficzna próba obciążeniowa z dobutaminą?

Dobutamina należy do substancji z grupy amin, część jej działań jest podobna do adrenaliny. Podanie jej powoduje, że serce zaczyna bić szybciej – symulowany jest stan aktywności fizycznej. Wszystko odbywa się pod kontrolą (odpowiednia dawka substancji), dodatkowo test przeprowadzany jest do czasu wystąpienia (wcześniej ustalonej) maksymalnej częstości rytmu serca. Lek podaje się przez wenflon co 3 minuty, we wzrastających dawkach. W razie sytuacji, gdy nie udaje się uzyskać efektu, pomocniczo używana bywa atropina.

Podczas próby zachowanie serca pacjenta obserwowane jest w echokardiografii. Dodatkowo na bieżąco zapisywane jest EKG, regularnej ocenie podlega ciśnienie krwi. Pacjent powinien przyjść na test na czczo. Jeżeli przyjmuje leki z grupy beta – blokerów (np. metoprolol, bisoprolol) koniecznie powinien poinformować o tym lekarza – najprawdopodobniej konieczne będzie odstawienie leków na krótki czas przed próbą (substancje te działają odwrotnie niż dobutamina, test więc nie dałby miarodajny). Przed wizytą w gabinecie chory powinien powstrzymać się od picia kawy, podobnie jest z paleniem tytoniu. Wynik badania dostępny jest w zasadzie od razu, oceny są dokonywane na bieżąco, możliwe jest oczekiwanie na uzyskanie pełnego opisu próby.

Istnieje wiele chorób, które objawiają się dopiero wtedy, gdy pacjent podejmuje aktywność czy przeżywa silne emocje. Taką właśnie jest choroba niedokrwienna serca we wczesnym etapie rozwoju. Bóle w klatce piersiowej, duszność mogą sugerować jej obecność, jednym ze sposobów rozpoznania jest właśnie próba dobutaminowa. Po pobudzeniu serca do intensywniejszej pracy, kiedy pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na tlen, przy występujących zaburzeniach uwidocznione mogą zostać procesy patologiczne.Test jest dodatni wtedy, kiedy w jego trakcie pojawiają się nowe, nieobecne wcześniej zaburzenia rytmu lub upośledzenie kurczliwości.

Inne wskazania do zastosowania próby, to m.in.:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • obecność w koronarografii niejednoznacznych zmian;
  • ocena zwężenia zastawki aortalnej;
  • po przebytym zawale serca, celem oznaczenia żywotności mięśniówki narządu.

Próby nie można wykonywać w takich stanach, jak alergia na dobutaminę, przy niestabilnej chorobie wieńcowej czy przy znacznym zwężeniu odpływu krwi z lewej komory.

Próba dobutaminowa należy do badań nieinwazyjnych. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niskie, według włoskich badaczy, autorów publikacji „The side effects and safety of the echo-dobutamine test. The experience with 373 patients”, pojawiały się one u 5% poddanych próbie pacjentów. Podkreślić należy, że zwykle miały one nieduże nasilenie i samoczynnie ustępowały, co pozwala uznać echokardiografię z użyciem dobutaminy za stosunkowo bezpieczną technikę diagnostyczną.

________________________________________________________________________________________________

Opracowano na podstawie: www.mp.pl; www.cardiosmart.org; www.kardiologiapolska.pl

Fetiveau R. et al., "The side effects and safety of echo-dobutamine test. The experience with 373 patients", G Ital Cardiol, luty 1995, str. 193-201.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie USG serca z próbą dobutaminową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…