Czy implanty piersi trzeba wymieniać?

Pytanie o to, czy implanty piersiowe trzeba wymieniać, nurtuje wiele kobiet zastanawiających się nad operacją powiększenia biustu. Część z nich obawia się ponownego przechodzenia przez okres rekonwalescencji, zaś inne zniechęca myśl o kosztach, jakie trzeba będzie ponieść drugi raz. Czy jest to konieczne dziś – w dobie tak wielu możliwości wyboru producentów protez piersiowych?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Mimo że operacje powiększenia piersi cieszą się stale rosnącą popularnością wśród pacjentek klinik chirurgii plastycznej, ich cena wciąż jest stosunkowo wysoka. Pociąga to za sobą pytanie o konieczność powtórzenia zabiegu w przyszłości oraz ewentualną potrzebę wymiany implantu. Współcześnie chirurdzy pracują na wielu modelach protez piersiowych, a niektóre z nich posiadają dożywotnią gwarancję, co oznacza, że jeśli sama kobieta nie zechce wymienić je na inne, drugi zabieg nie jest konieczny.

Implanty piersiowe – na ile lat wystarczą?

"Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?" - to jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety zdecydowane na powiększenie biustu zadają podczas konsultacji lekarskiej. Jak twierdzą chirurdzy przeprowadzający operacje plastyczne piersi, współcześnie implanty piersiowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów i nierzadko mają dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że nie trzeba ich wymieniać, o ile pacjentka sama nie zechce poddać się kolejnej operacji powiększenia biustu. Dożywotnią gwarancją może się poszczycić trzech producentów, w tym popularni w Polsce Mentor oraz Allergan. Wymienione protezy posiadają certyfikat FDA, co potwierdza spełnianie najwyższych norm jakości. Warto jednak pamiętać, że gwarancja obejmuje same implanty, bez kosztów zabiegu.

Co ile trzeba wymieniać implanty w piersiach?

Niektóre implanty posiadają 10-letnią gwarancję i po tym czasie można wymienić je na nowe. Co trzeba podkreślić – nie chodzi o wymianę ze względów estetycznych, a o jakość samej protezy. Zatem jeżeli kobieta zdecyduje się na wymianę implantów piersiowych ze względu na niezadowolenie z wyglądu swojego biustu (np. utracenie pierwotnej jędrności), gwarancja producenta nie obejmie takiego zabiegu.

Ważne: Dane na temat modelu wszczepionych implantów piersiowych oraz warunków gwarancji powinny być zamieszczone w pisemnej informacji, jaką pacjentka otrzymuje w dniu wypisu z kliniki.

Powody wymiany implantów piersiowych

Jak już zostało wspomniane wyżej, po latach pacjentka może zapragnąć powiększyć piersi o kolejny rozmiar (bądź kilka rozmiarów), zmniejszyć lub zmienić kształt. To jeden z najczęstszych powodów wymiany implantów piersiowych – jak piszą użytkowniczki forów, „z czasem czuje się niedosyt”, co pociąga za sobą chęć ponownego przejścia zabiegu.

To przyczyna operacji i jednocześnie wybór, którego dokonują same kobiety. Niekiedy jednak sytuacja wymusza kolejny zabieg, a zwlekanie z nim może mieć bardzo groźne konsekwencje. Takim przypadkiem jest pęknięcie implantu spowodowane jakimś urazem, na przykład upadkiem lub udziałem w wypadku samochodowym. Nowoczesne implanty nie rozlewają się jak starsze modele – przy pęknięciu zawarty w nich silikon zachowuje konsystencję żelu i utrzymuje się na miejscu. Jednak operacja jest  konieczna. Sygnałem alarmującym o naruszeniu struktury protezy jest obrzęk i ból piersi.

Pozostałe przyczyny powtórzenia zabiegu

Implant powinien być również wymieniony w sytuacji, gdy wytworzy się wokół niego torebka włóknista, inaczej kapsuła (kapsulacja, czyli przykurcz torebki). Torebka zaczyna napierać na protezę, przez co pierś staje się twarda i ulega zdeformowaniu. Pojawia się również ból. Podczas zabiegu wyjmuje się implant, nacina kapsułę, po czym umieszcza protezę w kieszonce.

Kolejnym powodem jest źle dobrany implant. Może być widoczny przez skórę (gdy pierś zawiera zbyt mało tkanki tłuszczowej i gruczołowej) i może zostać „wypchnięty”, co nada piersiom sztuczny wygląd. Może także być zbyt wąski lub mieć zbyt małą projekcję, co ma duże znaczenie przy korekcji piersi obwisłych, z dużą ilością skóry. W takich sytuacjach należy wymienić go na inny model, nadający biustowi odpowiedni kształt. Ostatnią przyczyną wymiany protez piersiowych jest ich odrzucenie przez organizm. Może zajść sytuacja, że odrzucony zostanie każdy model implantu, bez względu na jego rodzaj i teksturę. Wtedy pacjentce pozostają inne metody powiększenia biustu, np. przeszczep własnego tłuszczu.

Źródła:

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

ewe 6 lata temu

mam pytanie : jeżeli implant jest źle dobrany i jest wyczuwalny od spodu, z boku po pochyleniu też się marszczy, a przy położeniu na plecach ciągnie na boki to jest wina pacjentki i musi pokryć wszystkie koszty czy wina lekarza bo źle dobrał implanty ? Odpowiedz

paula do ewe 6 lata temu

Mam ten sam problem. Napisz do mnie [email protected] Odpowiedz

Wymiana implantów piersiowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 30

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…