Ból nóg spowodowany żylakami

Ból żylaków zwykle pojawia się, gdy choroba jest już zaawansowana, a same żylaki - widoczne gołym okiem. To sygnał, który powinien skłonić nas do niezwłocznej konsultacji z “lekarzem od żył”, czyli flebologiem. W oczekiwaniu na wizytę warto spróbować uśmierzyć ból domowymi sposobami. Podpowiadamy, co sprawdzi się na ból żylaków w nogach.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Skąd biorą się bolące żylaki na nogach?

Żylaki pojawiają się, gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo. Jeśli z jakiegoś powodu zastawki żylne szwankują, część krwi zamiast płynąć przez żyły głębokie do serca, zaczyna się cofać i zalegać w żyłach powierzchniowych. Wówczas rozciąga ona naczynia i powoduje powstawanie żylaków. Z początku nie wywołują one zbyt uciążliwych objawów, nie są także widoczne gołym okiem. Dopiero z czasem powodują drętwienie nóg, obrzęki oraz rozpierający ból, zaczynają także wyraźnie przebijać spod skóry, przyczyniając się do jej zgrubienia. To moment, w którym koniecznie trzeba wybrać się na konsultację do flebologa, czyli tak zwanego lekarza od żylaków. Wykona on niezbędne badania i skieruje nas na dalsze leczenie.

Ból żylaka w nodze - jak sobie pomóc?

Gdy uczucie ciężkości i ból w nogach bardzo nam dokuczają, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza warto sięgnąć po leki bez recepty. Szczególnie skuteczne są preparaty z diosminą, zalecane właśnie przy takich objawach. Substancja ta zwiększa napięcie naczyń żylnych, poprawiając jednocześnie przepływ limfy. Dolegliwości bólowe związane z żylakami na udach bądź łydkach uśmierzy także odpowiednie postępowanie i dbanie o dobre nawyki. Siedząc, starajmy się nie zakładać nogi na nogę i trzymajmy je na podpórce - pozytywnie wpłynie to na krążenie krwi. Unikajmy gorących kąpieli i zadbajmy o zdrową, bogatą w błonnik oraz witaminę C dietę.

Ważne: Zmagając się z żylakami, pamiętajmy o aktywności fizycznej. Kiedy tylko możemy, spacerujmy lub jeździjmy na rowerze.

Pozostałe sposoby na bolące żylaki na nogach

Nieprzyjemne objawy towarzyszące żylakom łydek czy ud złagodzi także… ocet jabłkowy! Zawarte w nim kwasy: mlekowy, cytrynowy i oczywiście octowy, witaminy oraz składniki mineralne poprawiają stan naczyń krwionośnych, obkurczając je i regulując przepływ krwi. Dzięki temu niwelują ból żylaków nóg oraz opuchliznę. Wystarczy raz dziennie, np. wieczorem, masować nogi w kierunku serca z użyciem octu jabłkowego, aby zauważyć efekty.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból żylaków można stosować jedynie wspomagająco i nic nie zastąpi terapii zalecanej przez lekarza specjalistę. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, które w skrajnych przypadkach zagrażają życiu pacjenta! Właśnie dlatego choroby tej nie można ignorować.

Źródła:

  • Kózka M., Rożnowska K., "Sposób na żylaki", Kraków, 2009, ISBN: 978-83-883-9119-4

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę