Korekcja nosa techniką zamkniętą

Operacje plastyczne nosa cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nos znacząco wpływa na wygląd całej twarzy, dlatego osoby z defektami w jego budowie często zmagają się z kompleksami. Operacja jest w stanie zdecydowanie poprawić jakość życia takich pacjentów.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.
Operacje plastyczne nosa są najczęściej przeprowadzane ze względów estetycznych, jednak wykonywane odpowiednią metodą, są w stanie pomóc także w naprawie uszkodzeń czy zmian pourazowych. Z wykorzystaniem skalpela można wymodelować szerokie skrzydełka nosa lub wyeliminować garb. Wpływ na wybrany przez lekarza dostęp do tkanek ma wiele czynników, spośród których wymienić należy m.in. zakres zabiegu oraz chęć uzyskania jak najlepszego efektu kosmetycznego.

Zalety korekty nosa techniką zamkniętą

Biorąc od uwagę dostęp do tkanek, z jakiego podczas operacji korzysta chirurg, wyróżniamy korekcje nosa przeprowadzane techniką zamkniętą i otwartą. Główną zaletą operacji plastycznej nosa metodą zamkniętą jest bardzo dobry efekt kosmetyczny, bez widocznych blizn. W przebiegu rhinoplastyki zamkniętej linie cięcia chirurgicznego zlokalizowane są bowiem wewnątrz przedsionka nosa, a nie w okolicy przegrody nosa, jak ma to miejsce w przypadku operacji metodą otwartą. Dodatkowo po zabiegu z dostępu wewnętrznego rzadziej dochodzi do długotrwałego utrzymywania się obrzęku tkanek.

Na czym polega korekcja nosa metodą zamkniętą?

W przebiegu plastyki nosa metodą zamkniętą zastosowanie znajdują zarówno techniki znieczulenia miejscowego, jak i ogólnego. Czas trwania procedury jest przeważnie krótszy niż w przypadku techniki otwartej i z reguły wynosi około 1-3 godzin. Po przeprowadzeniu korekcji nosa techniką zamkniętą pacjent jest przewożony do sali pooperacyjnej. Włożone do przewodów nosowych tampony usuwa się najczęściej w przeciągu 48-72 godzin od operacji. Przejściowe skutki przebytego zabiegu to przede wszystkim:

  • obrzęk
  • ból
  • zaczerwienie okolicy nosa

Jest to jednak normalna reakcja organizmu związana z chirurgicznym naruszeniem ciągłości tkanek. Aby zmniejszyć nasilenie dolegliwości można stosować zimne okłady, ogólnodostępne środki przeciwbólowe oraz odpoczywać z lekko uniesioną głową.

Zalecenia po "zamkniętej" plastyce nosa

W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać spożywania gorących i pikantnych pokarmów, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawień z nosa. Nie mniej ważny jest oszczędny tryb życia, który pomaga zapobiec ewentualnym urazom. Powrót pacjenta do codziennej aktywności po rhinoplastyce metodą zamkniętą trwa około 1-2 tygodni, przy czym podjęcie pracy możliwe jest zazwyczaj po 14 dniach od przebytego zabiegu. Ostateczne efekty przeprowadzonej korekcji nosa nie są widoczne od razu - końcowy wygląd nosa u wielu pacjentów można ocenić dopiero 1-1,5 roku od przeprowadzonej operacji.

Źródła:

Inne przydatne linki

Dodaj pierwszy komentarz