Zalecenia po operacyjnej korekcie nosa

Zgodnie ze statystykami Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej – ISAPS (ang. International Society of Aesthetic Plastic Surgery) w 2018 roku przeprowadzono na świecie ponad 23 miliony operacji plastycznych i zabiegów estetycznych. Piątym pod względem częstości wykonywania zabiegiem była operacyjna korekta nosa.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Nos jest zbudowany z części zewnętrznej oraz jamy nosowej. Szkielet zewnętrzny tworzy szereg kości i chrząstek. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, jama nosowa nie jest pustą przestrzenią. To bardzo skomplikowany układ, na który składają się przegroda nosa oraz małżowiny nosowe oddzielające sąsiednie przewody nosowe. Korekta nosa (rynoplastyka) to operacja zmieniająca wygląd nosa poprzez zmianę położenia oraz wielkości tych elementów. Poniżej podpowiadamy, o czym należy pamiętać po operacji nosa. 

Czym jest totalna korekta nosa?

Totalna korekcja nosa to zabieg, któremu - po wykluczeniu przeciwwskazań - może poddać się każda osoba niezadowolona z wyglądu swojego nosa. Przy użyciu skalpela chirurg może zmienić szerokość, zniwelować asymetrię, skorygować skrzywienie przegrody bądź usunąć tzw. garbik. Rynoplastykę preferuje się u pacjentów po 18 roku życia, jednakże wrodzone defekty i strukturalne uszkodzenia u pacjentów młodszych operuje się wcześniej z obawy przed pogłębieniem deformacji. Do przeciwwskazań należą przede wszystkim:

  • ciąża
  • zaburzenia krzepnięcia
  • niewyrównane choroby przewlekłe,
  • infekcje

Operacja plastyczna nosa - techniki zabiegowe

Operację plastyczną nosa można przeprowadzić za pomocą metody otwartej lub zamkniętej. Technika otwarta jest bardziej inwazyjna, ponieważ wymaga nacięcia tkanki, czego następstwem jest blizna oraz dłużej utrzymujący się obrzęk. Umożliwia ona jednak dokładniejsze modelowanie nosa. Metoda zamknięta nie wymaga nacięcia tkanek, przez co jest mniej inwazyjna, jednak nie zawsze jest możliwa do zastosowania. Niezależnie od wybranej techniki, korekta nosa przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i zwykle wymaga jednodniowego pobytu pacjenta w klinice. Przygotowanie pacjenta do zabiegu obejmuje wykonanie standardowych procedur przed zabiegiem operacyjnym, np. badania grupy krwi, morfologii, badania układu krzepnięcia, EKG, szczepienia p/w WZW B. Bardzo istotne jest także zachowanie po operacji nosa. Zalecenia lekarza zdecydowanie powinny być potraktowane poważnie.

Zalecenia po operacji nosa

Po zakończonym zabiegu nos musi zostać odpowiednio zabezpieczony i ustabilizowany. W tym celu stosuje się tamponadę przewodów nosowych, która zabezpiecza przed krwawieniem, oraz opatrunki unieruchamiające, najczęściej w postaci gipsowej szyny. Tamponada konieczna jest najczęściej przez pierwsze 24-48 godziny po operacji nosa, natomiast opatrunek zostaje usunięty w klinice po około 7-10 dniach. Obrzęki i zasinienia skóry to normalne objawy, które występują po rynoplastyce. W celu ich zmniejszenia pacjent powinien stosować zimne okłady (szczególnie w pierwszych 48 godzinach po zabiegu) oraz odpoczywać w pozycji z uniesioną wyżej głową.

Przez co najmniej 8 tygodni należy bardzo ostrożnie oczyszczać nos z wydzieliny, starać się nie kichać i nie wydmuchiwać gwałtownie nosa. Pomocne mogą okazać się preparaty zawierające sól morską, które oczyszczają go delikatnie. W pierwszych dniach po operacji nosa może wystąpić ból. Aby go uśmierzyć, należy zastosować środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza i przyjmować je zgodnie z jego zaleceniami. Pomoże to uniknąć działań niepożądanych, np. krwawienia.

Jak dbać o nos po operacji plastycznej?

Przez pierwsze tygodnie po operacji należy unikać wszelkich czynności, które angażują istotnie mięśnie w obrębie twarzy, gdyż może to nasilać odczuwanie bólu. Mogą to być np. jedzenie wymagające długiego żucia czy ruchy mimiczne twarzy podczas długotrwałego mówienia lub śmiechu. Należy pamiętać, że po operacji nos jest szczególnie wrażliwy na wszelkie urazy, a także na zbyt wysokie i niskie temperatury. Zabronione jest więc nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, a także z sauny i solarium, gdyż może to powodować nasilenie obrzęku nosa. Zaleca się również zachować szczególną ostrożność podczas uprawiania sportu - intensywny wysiłek fizyczny oraz pływanie są niewskazane przez pierwszy miesiąc po zabiegu.

Źródła:

  • R. K. Daniel, "Mastering Rhinoplasty A Comprehensive Atlas of Surgical Techniques with Integrated Video Clips", 2010
  • E. Larowe, "Nasal Surgery (Rhinoplasty) Post-Operative Instruction", University of Michigen Health System
  • Rettinger G., "Risks and complications in rhinoplasty", GMS Current Topics in Otorhinolaryngology - Head and Neck Surgery, 2007
  • Jason D Bloom, Marcelo B Antunes, Daniel G Becker, "Anatomy, Physiology, and General Concepts in Nasal Reconstruction" (www.sciencedirect.com), sciencedirect.com, 2011

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Operacja plastyczna nosa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…