W jakim wieku można przeprowadzić operację plastyczną nosa?

W Stanach Zjednoczonych, pośród całkowitej liczby operacji plastycznych, zabiegi wykonywane u osób poniżej 18. roku życia stanowią około 2%. Tak niski odsetek w tej grupie wiekowej spowodowany jest głównie tym, że w przypadku wielu procedur chirurgii estetycznej istnieją ograniczenia wiekowe co do ich wykonania. Podobnie jest w przypadku operacji plastycznych nosa, których przebycie możliwe jest dopiero po uzyskaniu przez pacjenta określonej liczby lat.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Według statystyk Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 200 tys. operacji korygujących kształt nosa. Pacjenci marzą o zmianie wyglądu centralnej części twarzy z rozmaitych powodów. U niektórych osób deformacje nosa związane są z przebytymi urazami. U innych nos od urodzenia cechuje się występowaniem pewnych niedoskonałości, jednak zanim możliwe będzie udoskonalenie jego kształtu, pacjent musi osiągnąć pewien wiek.

W jakim wieku można zrobić operację nosa?

Tkanki nosa podlegają procesom wzrostowym, tak jak cała reszta ludzkiego ciała. Największe nasilenie tych zjawisk przypada oczywiście na wiek dorastania. Choć czasami zewnętrzne struktury nosa, mimo upływu czasu znacząco się nie zmieniają, niewidoczne struktury, jak chrząstka czy tkanka kostna, ulegają ciągłej przebudowie.

Z powodu wymienionych wyżej zjawisk, operacje plastyczne nosa wykonuje się dopiero gdy przekroczony zostanie pewien pułap wiekowy. Celem odroczenia ewentualnego zabiegu jest osiągnięcie przez tkanki pacjenta ostatecznego stopnia rozwoju. W przypadku dziewczynek dochodzi do tego około 15. roku życia, u chłopców procesy wzrostowe powinny być sfinalizowane wtedy, gdy skończą oni 16 lat.

Rynoplastyka a ograniczenia wiekowe

Kwestię tego od ilu lat można zrobić operacje nosa, uzależnia się również od aspektu psychologicznego. W medycynie bardzo istotną rolę odgrywa tzw. świadoma zgoda pacjenta na terapię, czyli taka, która jest podejmowana po dokładnym zrozumieniu przebiegu przyszłego leczenia i poznaniu możliwych komplikacji, a także wpływu zabiegu na funkcjonowanie w przyszłości.

Od dzieci trudno oczekiwać, że będą w pełni świadome wszelkich konsekwencji plastyki nosa. Poczekanie do osiągnięcia przez pacjenta większego stopnia dojrzałości emocjonalnej znacząco ułatwia również współpracę z lekarzem oraz zwiększa szansę na to, że zalecenia pooperacyjne będą przestrzegane. Po chirurgicznej korekcie nosa przeciwwskazane jest np. podejmowanie aktywności sportowych takich jak gry zespołowe, podczas których mogłoby dojść do uszkodzenia operowanej okolicy. Zrozumiałe jest, że łatwiej jest przekonać do takich ograniczeń nastolatka niż kilkuletnie dziecko.

Pozostałe przeciwwskazania do korekty nosa

Zbyt młody wiek może stanowić przeciwwskazanie do operacji korygującej kształt nosa, nie istnieje jednak górna granica, której przekroczenie uniemożliwiałoby wykonanie procedury. Jedynymi ograniczeniami w tym przypadku może być zły stan ogólny pacjenta oraz obecność licznych chorób przewlekłych. Osoby w wieku starszym, pozostające w dobrym zdrowiu, bez przeszkód mogą zlikwidować defekty estetyczne w obrębie nosa przy pomocy leczenia operacyjnego.

Źródła:

  • Kazimierz Kobus, Katarzyna Kobus-Zaleśna, "Chirurgia i estetyka twarzy", Warszawa, 2017, 978-83-934943-6-1

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja plastyczna nosa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 25

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…