Jakie znieczulenie przy operacji plastycznej nosa?

Operacje plastyczne nosa należą obecnie do najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej i mogą - w zależności od potrzeb - obejmować swoim zasięgiem zarówno tkanki chrzęstne, jak i kostne nosa. Zakres korekcji plastycznej nosa omawiany jest w trakcie konsultacji lekarskiej - wówczas też zapada decyzja o sposobie znieczulenia, jakie stosowane będzie w trakcie operacji.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Zabieg w znieczuleniu miejscowym

Korekcja chrzęstnych części nosa zwykle może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, choć możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego u pacjentów szczególnie obawiających się dyskomfortu w trakcie zabiegu. Korekcja nosa chrzęstnego zwykle obejmuje plastykę jego czubka lub skrzydełek nosa.

W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, ale może odbierać powodujące dyskomfort bodźce, spowodowane dotykiem czy pociąganiem tkanek. Dzięki takiemu postępowaniu korekcję nosa można wykonać w trybie ambulatoryjnym, czyli pacjent może po zabiegu wrócić do domu.

Operacja nosa pod narkozą

Ingerencja w szkielet kostny nosa (likwidacja garbu, wyprostowanie nosa), korekcja przegrody nosowej lub też tzw. korekcja totalna nosa wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Są to operacje dość rozległe, które wymagają przeprowadzenia osteotomii, czyli kontrolowanego złamania rusztowania kostnego nosa oraz jego późniejszego złożenia w pożądany sposób.

W tego typu przypadkach ogólna narkoza daje również gwarancję, że pacjent nie poruszy się w jej trakcie. Operacja ingerującą w nos kostny trwa zwykle nie więcej niż 2h i wymaga pozostania na obserwacji w szpitalu przez co najmniej jedną dobę.

Ważne: Operacja korekcji nosa jest przeprowadzana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Rodzaj znieczulenia jest ustalany przez lekarza chirurga w zależności od przypadku oraz metody zabiegowej.

Źródła:

Inne przydatne linki

Dodaj pierwszy komentarz