Laserowe usuwanie przebarwień i zmian barwnikowych

Przebarwienia i zmiany barwnikowe nie przysparzają ich właścicielom radości. Szpecące plamy na skórze są źródłem kompleksów, zwłaszcza, kiedy ich powierzchnia jest na tyle rozległa, a kolor tak intensywny, że nie ukryje ich żaden makijaż. Zmiany skórne częściej dotykają kobiet, a częstotliwość ich występowania wzrasta z wiekiem – zmaga się z nimi 30% kobiet, które ukończyły 30 rok życia. Współcześnie można się z nimi szybko uporać dzięki nowoczesnej technologii laserowej. Jej działanie polega na zniszczeniu komórek zawierających barwnik, co sprawia, że po złuszczeniu naskórka przebarwienie ulega zanikowi. Z laserowych zabiegów usuwania zmian skórnych korzysta dziś coraz więcej osób.

Czas czytania
9 min.

Piękna skóra pozbawiona skaz, przebarwień i innych defektów kosmetycznych jest marzeniem wielu kobiet. Ale nie tylko ich – również mężczyźni przywiązują coraz większą uwagę do perfekcyjnego wyglądu. Nieestetyczne przebarwienia (zwłaszcza te występujące na twarzy, czyli obszarze, na którym przykuwają wzrok rozmówców) są dla dotkniętych nimi ludzi źródłem wielu kompleksów. Z badań przeprowadzonych przez firmę Olay wynika, że z przebarwieniami zmaga się 48% Polek. Problemy skórne dotyczą 30% kobiet, które ukończyły 30 lat, natomiast po przekroczeniu 90. roku życia cierpi na nie aż 90% kobiet.

U 30-latek przebarwienia i zmiany barwnikowe są nierzadko rezultatem łączenia opalania się ze stosowaniem leków, takich jak pigułki antykoncepcyjne, lub niektórych kosmetyków (szczególnie tych, w których składzie znajdują się kwasy owocowe). Mogą pojawić się na policzkach, czole i nosie, a także na dekolcie, dłoniach i innych częściach ciała. Przybierają postać widocznych gołym okiem plamek bądź plam ciemniejszych od otaczającej je zdrowej tkanki.

Do najczęściej występujących zmian skórnych należą przebarwienia posłoneczne, piegi, ostuda i plamy wątrobowe starcze oraz przebarwienia potrądzikowe. Nieefektowne zmiany skórne mogą powstać na skutek ciąży, zapalenia przydatków, nadczynności tarczycy, a także z powodu schorzeń wątroby i niewydolności nadnerczy. Według wielu lekarzy tylko 13% przebarwień jest związanych z procesem starzenia się skóry, a 63% plam powstaje pod wpływem słońca lub zbyt intensywnego opalania w solarium. Rodzaj przebarwienia można precyzyjnie określić poprzez analizę stanu skóry oświetlonej lampą Wood'a, czyli specjalnej lampy kwarcowej używanej przy badaniu przydatków skóry. Po ustaleniu typu zmiany można przeprowadzić zabieg usunięcia jej. Współcześnie istnieje kilka metod niwelowania takich defektów kosmetycznych, a jednym z nich jest procedura z zastosowaniem lasera. Polega na podgrzaniu komórek zawierających barwnik, co w efekcie powoduje ich zniszczenie. Według lekarzy specjalizujących się w tego zabiegach najlepsze rezultaty uzyskuje się, wykorzystując lasery Ng:Yag, rubinowe, a także systemy IPL. Nierzadko terapia wymaga przeprowadzenia kilku sesji z użyciem lasera.

Jak wygląda zabieg laserowego usunięcia zmiany barwnikowej?

Do głównych przeciwwskazań dla laserowego zabiegu usunięcia zmiany barwnikowej należy ciąża i okres karmienia piersią, cukrzyca, a także opryszczka lub aktywna infekcja skóry. Nie należy przechodzić tej procedury również w przypadku, gdy posiada się świeżą opaleniznę bądź jest się chorym na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę lub bielactwo. Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać peelingów chemicznych ani poddawać się mikrodermabrazji. Należy unikać stosowania leków (dotyczy to szczególnie środków antydepresyjnych i antybiotyków) oraz ziół światłouczulających, takich jak skrzyp, nagietek i dziurawiec.

Podczas konsultacji lekarz dermatolog dobiera właściwe parametry lasera frakcyjnego tak, by dostosować je do umiejscowienia oraz rodzaju schorzenia skóry. Sama procedura nie jest zbytnio skomplikowana ani bolesna – w czasie usuwania zmiany pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort w postaci delikatnych ukłuć lub wzmożonego ciepła. Osobom szczególnie wrażliwym na ból proponuje się znieczulenie miejscowe pod postacią kremu Emla. Inną formą znieczulenia, jaka może być stosowana podczas zabiegu, jest nowoczesny system chłodzenia (Technologia Advanced Contact Cooling), dzięki któremu pacjent przechodzi procedurę komfortowo.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień i zmian barwnikowych polega na naświetlaniu obszaru skóry intensywnym źródłem światła żółtego. Zawarta w skórze melatonina wybiórczo je pochłania, co w konsekwencji wywołuje podgrzanie komórek zawierających barwnik. W dalszym etapie procedury komórki zostają zniszczone, a same przebarwienia w ciągu kilku godzin po zabiegu nabierają ciemniejszej barwy. Już następnego dnia rozpoczyna się proces złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry i trwa przez około 2 tygodnie. Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować na skórę środków wysuszających i drażniących. W ciągu 3-7 dni ściemnienie obszaru zabiegowego powinno ustąpić – kończy się wtedy proces złuszczania naskórka, co prowadzi w efekcie do zniknięcia przebarwienia. Należy pamiętać o zasadzie ścisłej ochrony skóry przed światłem słonecznym. Przez okres ok. miesiąca po zabiegu zaleca się pacjentom korzystanie z filtrów o współczynniku  protekcji SPF 50, a także stosowanie kilka razy dziennie środków typu Panthenol, Alantan, Solcoseryl i Bepanthen.

Laserowe usuwanie przebarwień – ceny zabiegów

Lasery zawitały do wielu polskich klinik. Nie brakuje ośrodków, w których znajduje się kilka systemów laserowych różnego przeznaczenia – zarówno do usuwania przebarwień, jak i depilacji czy leczenia schorzeń typu niewydolność żylna bądź hemoroidy. Innowacyjna laseroterapia cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów chcących szybko pozbyć się defektów estetycznych skóry, a krajowe placówki wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Przykładowo, Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach oferuje usuwanie blizn, plam skórnych i przebarwień laserem Palomar Star LuX 1540, krakowski ośrodek Novomed podczas zabiegów wykorzystuje laser VariLite IRIDEX oraz mikrofrakcyjny laser ablacyjny CO2 MixToSX, zaś częstochowska placówka Derma-Clinic posiada w swoim wyposażeniu laser Nd: Yag Q-switch Spectra VRM.

Ceny laserowych zabiegów usuwania przebarwień i zmian barwnikowych są zróżnicowane w zależności od renomy danego ośrodka i regionu, w którym się znajduje. Ośrodek Fenomed w Bydgoszczy oferuje zabiegi laserowego usuwania przebarwień w cenach 150-400 zł, zależnie od rozmiarów zmiany skórnej. W tym samym mieście można poddać się leczeniu taniej – specjaliści kliniki Skin-Med usuwają pojedyncze przebarwienia za 100-150 zł. W Salonie Kosmetyki Laserowej „Viviean” w Łodzi ceny usunięcia zmiany skórnej zaczynają się od 100 złotych. W Gabinecie Body Cosmetic Laser we Wrocławiu pojedynczy zabieg kosztuje 99 złotych, bez względu na lokalizację przebarwienia. W Laser DeLux w Łodzi najtańsze zabiegi kosztują 199 zł (za pojedyncze przebarwienie), z kolei w Derma-Clinic w Częstochowie ceny zaczynają się od 300 zł. W Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii Laser-Medica w Szczecinie usunięcie pojedynczej plamki kosztuje od 50 do 100 złotych. Jeśli zmiany skórne występują na czole, koszt zabiegu zwiększa się do wysokości 250 zł, na policzkach – do 300 zł, natomiast terapia laserowa na całej twarzy wiąże się z koniecznością zapłacenia 500 złotych.

Laserowe usuwanie przebarwień - zdjęcia przed i po zabiegu

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Vesuna w Krakowie oferuje usunięcie pojedynczego przebarwienia przy pomocy lasera diodowego Palomar Vectus w cenie 100-200 złotych. Zabieg na czole kosztuje 300-500 zł, zaś na twarzy – od 500 do 800 złotych. Drugi krakowski ośrodek, Nowomed (Ruczaj), posiada w swojej ofercie laserowe usuwanie przebarwień i znamion skórnych w cenie 400-500 złotych za 20 min pracy urządzenia. Koszt pozbycia się pojedynczej zmiany zaczyna się od 200 zł. Nieco wyżej plasują się stawki w stolicy – w Boston Clinic usuwanie pojedynczej zmiany systemem IPL Quantum SR kosztuje 250 złotych (za przebarwienie wielkości ok. 1cm2). Za pozbycie się przebarwień na dłoniach pacjent zapłaci 400 złotych. W klinice Esteticmed w Bydgoszczy ceny laseroterapii przebarwień zaczynają się od 200 złotych.

Klinika Softly Clinic z Bydgoszczy wykonuje zabiegi laserem X-lase QSwitch, który został stworzony z myślą przede wszystkim o usuwaniu fotouszkodzeń i plam starczych. Doskonale radzi sobie również z innymi, łagodnymi zmianami barwnikowymi. Zaleca się powtarzać zabieg co 4-6 tygodni, ale już po jednej procedurze przebarwienia stają się mniej widoczne. Zabieg usunięcia zmian barwnikowych z całej twarzy kosztuje od 400 do 800 zł. Jeśli zmiany występują na czole – cena zabiegu waha się od 200 do 400 zł, na czole – całkowity koszt zamyka się w 200 zł. Za zabieg wykonany na skórze dekoltu zapłacimy ok. 700 zł, a na szyi od 400 do 500 zł.

Z kolei we wrocławskiej klinice Salon Urody Beata Trawińska do usuwania przebarwień wykorzystywane jest nowoczesne urządzenie laserowe Elite®, będące połączeniem lasera aleksandrytowego o długości fali 755 nm oraz lasera neodymowo-yagowego o długości fali 1064 nm. Aparat ma zastosowanie w likwidowaniu plam starczych, fotouszkodzeń skóry, piegów i innych zmian pigmentacyjnych naskórka, przy jego pomocy można także usunąć rozszerzone naczynka, rumień i drobne zmarszczki oraz blizny. Cean zamykania naczynek i usuwania przebarwień z zastosowaniem lasera Elite® zależy od lokalizacji zmian: przykładowo, zamknięcie jednego naczynka to wydatek rzędu 50-100 zł, usuwanie zmian z całej twarzy kosztuje 800 zł a za zabieg na twarzy, szyi i dekolcie trzeba zapłacić 1000 - 1500 zł.

Upiększanie skóry laserem w zagranicznych klinikach - porównanie cen

Ponieważ kult nieskazitelnego wyglądu jest za granicą jeszcze większy niż w Polsce, nie dziwi, że zachodnie kliniki oferują bardzo szeroką paletę zabiegów mających na celu usunięcie wszelkiego typu niedoskonałości skóry. Zagraniczne ośrodki prześcigają się w udoskonalaniu metod leczenia, by być jak najbardziej konkurencyjnymi dla pacjentów. Jednym z wybitnych specjalistów upiększania skóry jest dr Roy Geronemus, amerykański dermatolog i prekursor laserowego leczenia chorób skórnych. Jest dyrektorem Laser & Skin Surgery Center w Nowym Jorku, a także profesorem dermatologii na NYU Langone Medical Center. Opracowane przez niego techniki laserowe są obecnie wykorzystywane na całym świecie.

Co się tyczy cen laserowego leczenia za granicą, plasują się na dużo wyższym poziomie niż w Polsce. Należy pamiętać, że większość zmian skórnych wymaga kilku zabiegów – w niektórych przypadkach może być to nawet 10 sesji. Jak podaje portal health.costhelper.com, w USA laseroterapia stosowana w celu usunięcia przebarwień skórnych może kosztować od $750 do $7,000 (ok. 2,5-23,2 tys. zł) lub więcej, w zależności od powierzchni defektu skóry. W jednej z popularnych amerykańskich klinik, Anderson Cosmetic & Vein Institute w Cincinnati, pojedynczy zabieg laserowego usunięcia zmiany skórnej kosztuje $150-$350. Ceny usunięcia mniejszego przebarwienia w Medispa Institute w Houston zaczynają się od $150, natomiast większe zmiany skórne wymagają poniesienia kosztów w wysokości $400 lub więcej. Pojedynczy zabieg laserowego usuwania zmian skórnych wykonany przez dr Stacey Tull, dermatologa z Skin Surgery Center w Missouri, może kosztować $200-$300, czyli ok. 660-995 złotych. Wszystkie stawki dotyczą jednej sesji.

Równie wysokie ceny obowiązują w klinikach dermatologicznych na Wyspach Brytyjskich. Przykładowo, w Laser Treatments w Londynie jeden laserowy zabieg usunięcia przebarwienia na skórze kosztuje £149 (ok. 754 złote). W przypadku terapii złożonej z dwóch sesji koszt wzrasta do £349, zaś cena 3 zabiegów wynosi £695, czyli 3517 złotych.

Do Polski na laseropwe zabiegi

Według badania zorganizowanego przez TNS OBOP na zlecenie firm Croma i WellDerm zabiegi polegające na usuwaniu przebarwień są w naszym kraju jednymi z najczęściej wybieranych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Poddało się im 17% ankietowanych, a 23% planuje skorzystać z nich w przyszłości. Jednym z powodów zainteresowania tego typu zabiegami jest stale rosnąca popularność medycyny estetycznej. Można ją łatwo zauważyć po szybko zwiększającej się liczbie pacjentów gabinetów oferujących zabiegi upiększające i regenerujące skórę. Według różnych szacunków rocznie na zabiegi estetyczne wydaje się w Polsce nawet 4 mld zł. Niegdyś usuwanie przebarwień wymagało złożonych procedur medycznych lub ograniczenia się do stosowania kremów, dziś do metod leczenia dołączyła cechująca się dużą skutecznością laseroterapia.

Z oferty polskich klinik coraz chętniej korzystają również obcokrajowcy. Nawet leczenie złożone z kilku sesji jest o wiele bardziej korzystne cenowo u nas niż np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA. Nowoczesne systemy laserowe stanowiące wyposażenie polskich gabinetów, certyfikaty potwierdzające umiejętności lekarzy oraz ich profesjonalizm to kolejne atuty, przyciągające do naszego kraju kolejnych turystów medycznych.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (9)

Renka77 4 lata temu

Hej ja polecam zabieg Plasmag. Sama do niedawna nawet nie słyszałam o czymś takim, dowiedziałam się dopiero chidzac na exillisa do bonarki do vesuny. Pokazalam pani Agnieszce moje przebarwienia na dekolcie i poleciła mi właśnie ten sprzet. Jestem dopiero 2 tygodnie po zabiegu a podobno efekty największe są do miesiąca ale na pewno zeszła już spora cześć. Myśle ze trzeba będzie powtórzyć zabieg ale na razie nie mam pieniążków Wiec to co jest zdecydowanie mnie cieszy. pierwszy tydzień nosiłam bluzki bez dekoltu bo miałam duże strupki ( mam delikatna skore ) i mocne zaczerwienienie i niestety zabieg bolal ale myśle ze jak na jeden zabieg jest póki co fajny efekt. Będę pisać jak po miesiacu czy coś Gorzej czy lepiejj Odpowiedz

karo do Renka77 3 lata temu

Renka77 , Hej , mam również tam sam problem co ty i borykam się z przebarwieniami na dekolcie . Chciałam się zapyatć czy widzisz efekty i czy polecasz ten zabieg Odpowiedz

Aleksandra 4 lata temu

Przebarwienia to bardzo uporczywy problem, a pozbywanie się ich w domowym zaciszu rzadko daje jakiekolwiek efekty. Dlatego warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Są one najskuteczniejsze, ale też najbezpieczniejsze, bo przeprowadzane pod okiem specjalisty, który uczuli nas na to, jak w okresie przeprowadzania kuracji dbać o cerę i czego unikać. Dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnień oraz skutków ubocznych zostanie ograniczone do minimum. Zabiegi to najskuteczniejszy, ale też najbezpieczniejszy sposób na zmiany pigmentacyjne. Odpowiedz

Beata 7 lata temu

No właśnie odpowiednie techniki laserowe. Początkowo zastosowano u mnie mikrodermabrazje, ale niestety ona nadaje się tylko do płytkich przebarwień, a nie głębokich, których posiadaczką byłam. Skończyło się powikłaniami i jeszcze większymi plamami na szczęście dzięki znajomej trafiłam do dobrej kliniki, gdzie wyleczono mnie laserem bardzo skutecznie. Odpowiedz

Ania do Beata 7 lata temu

Witam Pani Beato.Jestem posiadaczką głębokich przebarwień i proszę o pomoc.Jaka to klinika? wydałam już mase kasy na mikrodermabrazję i nie jestem zadowolona z wyników.Proszę o jakiś kontakt bardzo mi zależy .Dziękuję z góry i pozdrawiam Odpowiedz

Justyna do Ania 5 lata temu

witam pani Beato proszę bardzo o kontakt do tej kliniki mam przebarwienia na twarzy prawie całej , szukam czegos lub kogos kto mi poleci dobrych specialistów.Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomosc

angelina do Ania 5 lata temu

witam, czy usunęła Pani swoje przebarwienia? gdzie Pani trafiła i jak z efektami?

angelina do Beata 5 lata temu

będę wdzięczna za info gdzie Pani trafiła Odpowiedz

Marciocha 5 lata temu

Ja miesiącami walczyłam z potrądzikowymi przebarwieniami, które niestety prócz na plecach miałam również na twarzy. czywiście żadne mikrodermabrazje nic na to nie poradzą. Przy takich mianach jedynie laser frakcyjny. Teraz to wiem ale co wydałam pieniędzy na różnego rodzaju złuszczanie naskórka to wydałam. Po 3 zabiegach praktycznie zero śladu przebarwień. Jeśli ktoś a glębokie zmiany, to zdecydowanie polecam. Odpowiedz

Laserowe usuwanie przebarwień skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…