Czy kurzajki trzeba leczyć?

Kurzajki to małe, szarawe brodawki, występujące na powierzchni skóry. Pojawiają się głównie na dłoniach i stopach. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest wirus HPV – ten sam, który wiązany jest z rakiem szyjki macicy. Jednak kurzajki nie mają tendencji do złośliwienia. Czy więc powinno się je usuwać?

Data publikacji
Czas czytania
0 min.

Jest jeden powód, dla którego powinno się usuwać kurzajki. Przede wszystkim, ponieważ wywołuje je zakaźny wirus HPV, możemy łatwo zarazić nim innych domowników lub znajomych. Również zwolennicy zabiegów kosmetycznych, takich jak manicure, mogą przekazać wirusa poprzez pilniki i inne narzędzia, wykorzystywane w gabinetach. Wirusem można zakazić się na siłowni czy na basenie. Ponadto kurzajki mogą powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe – szczególnie, gdy występują w okolicy paznokci i stóp. 

Kurzajki mogą zniknąć same, lecz dzieje się to na przestrzeni miesięcy, a nawet lat. W tym czasie problem może się nasilić, ponieważ wirus może się łatwo rozprzestrzenić na inne obszary ciała. Dlatego po dotknięciu zmiany powinno się umyć ręce. Aby pozbyć się kurzajek, można wykorzystać preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego. Jeśli opierają się leczeniu, należy skonsultować się z dermatologiem, który może usunąć kurzajki laserem, drogą zabiegu chirurgicznego lub z pomocą silniejszych leków.

Źródło: www.webmd.com

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Usuwanie brodawek / kurzajek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…