Usuwanie zmian skórnych na twarzy: u chirurga ogólnego czy plastycznego?

Twarz to niewątpliwie ta część ciała, na której pięknym wyglądzie zależy nam najbardziej. Co więcej, według psychologów osoby o skórze twarzy miękkiej, błyszczącej oraz pozbawionej worków i cieni pod oczami są postrzegane pozytywnie nie tylko w towarzystwie, ale również w pracy. Nic zatem dziwnego, że kiedy na naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości w postaci zmian skórnych, jesteśmy zdeterminowani, by skutecznie się ich pozbyć. Czasem jednak jest to możliwie jedynie w gabinecie chirurga.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Poszukiwanie lekarza, którego obdarzymy zaufaniem w kwestii wykonania zabiegu na skórze twarzy jest dosyć trudne. Należałoby kierować się tutaj głównie doświadczeniem specjalisty w wykonywaniu tego typu procedur, ale nie bez znaczenia są także koszty, konieczność dojazdów na wizyty kwalifikacyjne czy kontrolne oraz czas oczekiwania na zabieg. 

Spore znaczenie ma również wielkość i charakter samej zmiany skórnej czy jej dokładna lokalizacja. Pomocna w wyborze chirurga może okazać się tutaj okazać wizyta u lekarza dermatologa, który dokona oceny i badania zmiany.

Zmiany skórne na twarzy: wizyta u chirurga plastycznego czy ogólnego?

Znane wszystkim przysłowie "praktyka czyni mistrza", w nawiązaniu do tematu usuwania zmian skórnych w obrębie twarzy, trafia w samo jego sedno. Jeżeli niechciane znamię zlokalizowane jest w centralnym punkcie twarzy bądź też cechuje się sporymi rozmiarami, warto zdecydować się na wizytę u chirurga plastycznego. Chirurdzy plastyczni zdecydowanie częściej niż chirurdzy ogólni wykonują operacje w obrębie twarzy i doskonale zdają sobie sprawę z wagi estetyki. Z tego samego powodu bliskie są im techniki cięć czy zakładania szwów, które minimalizują ryzyko powstania szpecącej blizny. Dla pacjenta, usuwającego znamię ze skóry twarzy ma to szczególnie istotne znaczenie. Wizyta u chirurga plastycznego wiąże się jednak zwykle z większymi kosztami. Jeśli zatem zmiana skórna zlokalizowana jest w miejscu przesłoniętym przez włosy czy też jest niewielkich rozmiarów, można rozważyć wykonanie zabiegu u chirurga ogólnego. Wizyta taka będzie tańsza, a doświadczony chirurg ogólny również zadba o korzystny efekt kosmetyczny. 

Do jednych z najczęściej występujących zmian w obrębie twarzy zaliczamy włókniaki, które stanowią jedynie defekt natury estetycznej bez tendencji do nowotworzenia. Wyróżniamy włókniaki miękkie, które często mają charakter wrodzony oraz włókniaki twarde,które pojawiają się niezależnie od wieku najczęściej lokalizując się na skórze szyi i karku. Brodawka łojotokowa to natomiast zmiana, która częściej pojawia się u osób starszych i może ulec transoformacji nowotworowej w przypadku przewlekłego drażnienia. Natomiast do najczęściej obserwowanych zmian skórnych u dzieci zaliczamy naczyniaki. Mogą one znacznie różnić się wielkością, czasem też mogą ulec samoistnemu wchłonięciu. Jeśli tak się nie stanie, a zmiana ma znaczne rozmiary, warto rozważyć jej usunięcie. Pozwoli to oszczędzić dziecku kompleksów, które mogą zaważyć na jego dalszym psychospołecznym rozwoju wśród rówieśników. 

Bez względu na to, czy zdecydujemy się wykonać zabieg usunięcia zmiany skórnej w obrębie twarzy u chirurga ogólnego czy plastycznego, zawsze materiał usunięty w trakcie operacji powinien zostać poddany ocenie histopatologicznej. Jest to niezbędne w celu wykluczenia ewentualnego procesu nowotworowego o charakterze złośliwym. Na skórze twarzy manifestować się mogą nowotwory takie jak rak podstawnokomórkowy (stanowi 65-75% wszystkich nowotworów skóry), rak kolczystokomórkowy - drugi co częstości, oraz czerniak, którego cechuje niewielka podatność na leczenie i duża złośliwość. Warto wiedzieć, że czerniak rozwija się zwykle na podłożu tzw. znamiona dysplastycznego, a każde znamię które wydaje się "podejrzane" powinno być ocenione przez dermatologa!

Bibliografia: "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S.Jabłońska, S.Majewski, wyd.PZWL

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…