Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych wśród młodzieży. Z trądzikiem zmaga się około 95% chłopców i ponad 80% dziewcząt w okresie dojrzewania. W czasie choroby występuje przerost gruczołów łojowych z towarzyszącym łojotokiem, nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających i kolonizacja przewodów wyprowadzających przez bakterie Propionibacterium acnes. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego w skórze, który gojąc się pozostawia blizny przyczyniające się do obniżenia samopoczucia i jakości życia pacjentów. Ponad połowa cierpiących na trądzik nie akceptuje swojego wyglądu z trądzikiem i uważa, że zmiany skórne stanowią duży problem w ich życiu.
Blizny potrądzikowe mają różny charakter. Blizny zanikowe (atroficzne) dominują u pacjentów z trądzikiem. Występują w postaci zapadniętych fragmentów osłabionej tkanki łącznej. Blizny przerosłe powstają w wyniku nadmiernego tworzenia się tkanki łącznej. Mają one formę wypukłych wzniesień nieco powyżej powierzchnię skóry. Blizny keloidowe , czyli grube, mocno przerosłe i twarde skupiska tkanki łącznej, powstają u osób z zaburzeniami bliznowacenia, które często występują rodzinnie. Sposób usuwania blizn dobiera się w zależności od ich rodzaju oraz ich wielkości i głębokości. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych wyróżnia się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem i zadowoleniem pacjentów po zabiegach. W leczeniu blizn zanikowych najlepsze efekty daje laser frakcyjny, natomiast w bliznach przerosłych lepiej sprawdza się laser neodymowy (Nd:YAG) oraz erbowy (Er:Yag).
U pacjentów z trądzikiem przeważają blizny zanikowe, w leczeniu których z powodzeniem stosuje się laser frakcyjny Fraxel. Zabieg przeprowadza się na całą powierzchnię skóry, a nie tylko na fragment blizny, gdyż to gwarantuje znacznie lepszy efekt kosmetyczny. Laser frakcyjny wytwarza strumień impulsów światła o mikroskopijnej średnicy, które wnikają w głąb skóry wywołując mikroskopijne uszkodzenia. W ten sposób pobudzają skórę do regeneracji, przebudowy i tworzenia nowych włókien kolagenowych. Oprócz odbudowy tkanki w okolicy blizny następuje poprawa kolorytu skóry i wygładzenie jej powierzchni na całej twarzy. Skuteczność zabiegu ocenia się dopiero po 4-6 tygodniach – jest to czas przebudowy skóry. Niekiedy zabieg powtarza się kilkukrotnie do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Uzyskana poprawa jest trwała. Doktor Hasegawa z Juntendo University School of Medicin w Tokio w Japonii oceniał skuteczność leczenia blizn potrądzikowych u pacjentów leczonych w Klinice Dermatologii. U wszystkich osób zaobserwowano poprawę, a znakomite efekty uzyskano u połowy leczonych. Działania niepożądane ograniczone były do niewielkiego stopnia zaczerwienienia skóry. Równie dobre efekty uzyskał doktor Manuskiatti z Mahidol University w Bangkoku w Tajlandii. Sześciomiesięczna obserwacja pacjentów po leczeniu ablacyjnym laserem frakcyjnym wykazała, że 62% pacjentów oceniło, że wygląd ich skóry poprawił się co najmniej o połowę.
Ceny zabiegów laseroterapii zależą od rodzaju wykorzystanego lasera oraz prestiżu ośrodka. W Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii LASER-MEDICA w Szczecinie zabieg na całą twarzy laserem Fraxel to koszt około 1600 złotych. W gabinecie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii ESTETIC w Szczecinie wykorzystuje się laser frakcyjny ENCORE, a cena zabiegu na całą twarz rozpoczyna się od dwóch tysięcy złotych. W centrum Derma Solutions w Warszawie zabieg laserem FRx na cała twarz wyceniany jest na 1800 złotych.
Jeśli blizny potrądzikowe stanowią duży problem, to warto rozważyć laseroterapię. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna. Polecana jest również przez Amerykańską Akademię Dermatologii jako leczenie wspomagające w trądziku. Specjaliści zalecają stosowanie lasera po ustąpieniu wykwitów aktywnych, w celu likwidacji przebarwień i powierzchownych zmian bliznowatych, jakie pozostają po wykwitach trądzikowych.