Leczenie starczowzroczności - coraz doskonalsze metody

Starczowzroczność to postępujące z wiekiem schorzenie oczu polegające na pogorszeniu widzenia z bliska. Dotyka większości ludzi, którzy ukończyli 45 lat – jest związana z nieuchronnym procesem starzenia. Współcześnie istnieje kilka metod zmniejszających objawy starczowzroczności, a naukowcy wciąż opracowują kolejne techniki korekcyjne. Jedną z najnowszych metod są specjalne krople, przechodzące właśnie procedurę rejestracji przed wprowadzeniem do użytku w Polsce.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Starczowzroczność - co to takiego?

Starczowzroczność (presbyopia) jest konsekwencją fizjologicznego procesu stopniowej utraty zdolności akomodacyjnych oka. Przyczyną zmian jest zmniejszenie elastyczności i twardnienie soczewki. By złagodzić objawy choroby i umożliwić dotkniętym nią pacjentom normalne funkcjonowanie, naukowcy nie ustają w opracowywaniu nowoczesnych technik likwidujących związane z nią dolegliwości. Najnowszym odkryciem uczonych są krople doraźnie likwidujące objawy starczowzroczności. Przedstawiono je podczas III Międzynarodowego Forum Chirurgii Okulistycznej, zorganizowanego w kwietniu w Katowicach.

W chwili obecnej kropli nie można dostać w Polsce. Produkt jest na etapie przechodzenia przez procedurę rejestracji. Póki nie zostanie wprowadzony do użytku, chorym na starczowzroczność osobom pozostaje kilka innych metod leczenia schorzenia. Mogą też niwelować objawy, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe, choć nie da się ukryć, że wspomniane okulary dla części noszących je osób bywają uciążliwe.

Starczowzroczność - objawy

Starczowzroczność to zjawisko naturalne, które dotyka wielu z nas w pewnym momencie życia. Wyraźne widzenie bliskich obiektów zaczyna być wyzwaniem, co może mieć wpływ na codzienne życie. Jakie są charakterystyczne objawy starczowzroczności i jak można sobie z nimi poradzić?

Trudności w Czytaniu

Pierwszym sygnałem, że starczowzroczność może wkroczyć do naszego życia, jest trudność w czytaniu tekstu znajdującego się blisko. Wciąż uwielbiane gazety, ulubiona książka czy praca przy komputerze mogą stać się wyzwaniem. Konieczne staje się trzymanie tekstu na pewnej odległości, aby litery zyskały na wyraźności.

Zmęczenie Oczu

Podczas próby skupienia się na bliskich obiektach, takich jak czytanie czy praca przy komputerze, nasze oczy zaczynają się męczyć. Często towarzyszy temu uczucie pieczenia czy zaczerwienienia oczu, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz komfort.

Rozmyte Widzenie na Blisko

Obraz, który pojawia się przed naszymi oczami w bliskiej odległości, może stać się rozmazany czy nieostro zarysowany. To zjawisko jest charakterystyczne dla starczowzroczności i powoduje trudności w wyraźnym skupieniu wzroku na obiektach znajdujących się blisko nas.

Potrzeba Większego Oświetlenia

Osoby z prezbiopią często zauważają, że potrzebują więcej światła, aby wygodnie czytać czy wykonywać precyzyjne czynności. Dodatkowe oświetlenie staje się nieodzowne, aby zachować wyraźność widzenia bliskich detali.

Trudności w Pracy na Urządzeniach Mobilnych

W dobie technologii i ekranów dotykowych, praca na urządzeniach mobilnych może stanowić dodatkowe wyzwanie dla osób z prezbiopią. Małe litery na ekranie telefonu czy tabletu mogą być trudne do wyłapania bez dodatkowego skupienia wzroku.

Konieczność Przekładania Okularów

Dla tych, którzy nie noszą okularów na co dzień, starczowzroczność może oznaczać konieczność ciągłego przekładania okularów do czytania i bliskich obiektów, a potem ich zdejmowania na dłuższe dystanse.

Uwaga: Starczowzroczność charakteryzuje się trudnościami w czytaniu bliskiego tekstu, zmęczeniem i pieczeniem oczu podczas pracy na bliskich dystansach oraz rozmazanym widzeniem blisko.

Nieinwazyjne metody leczenia starczowzroczności

Nieinwazyjne metody leczenia starczowzroczności, obejmują te, które nie wymagają chirurgicznego zabiegu ani trwałej zmiany struktury oka. Istnieje kilka nieinwazyjnych metod leczenia i korekcji starczowzroczności, a wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb pacjenta oraz oceny dokonanej przez okulistę. Do nieinwazyjnych opcji korekcji starczowzroczności zaliczamy:

  • Okulary - to najprostsza i powszechna metoda korekcji starczowzroczności. Okulary do czytania lub okulary progresywne (wieloogniskowe) mogą poprawić zdolność widzenia na bliskie i dalekie odległości.

  • Soczewki kontaktowe - dostosowane do prezbiopii pozwalają na poprawę widzenia na różne odległości. Mogą być jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub nawet soczewki specjalistyczne, takie jak soczewki toryczne czy soczewki multifokalne.

  • Soczewki hybrydowe - to rodzaj soczewek kontaktowych, które łączą zalety soczewek twardych i miękkich, umożliwiając poprawę widzenia zarówno na blisko, jak i na daleko.

  • Soczewki kontaktowe monowizyjne - metoda polega na noszeniu soczewki kontaktowej na jednym oku do widzenia na blisko, a na drugim oku do widzenia na daleko. To podejście może wymagać krótkiego okresu adaptacji.

  • Soczewki wewnątrzgałkowe - wykorzystywane przede wszystkim w chirurgii, soczewki wewnątrzgałkowe są również dostępne jako nieinwazyjna opcja. Specjalne soczewki mogą być umieszczane w przedniej komorze oka, co pozwala poprawić widzenie na blisko.

  • Okulary specjalistyczne - oprócz tradycyjnych okularów, dostępne są również okulary o specjalnych właściwościach, takie jak okulary lupowe czy okulary do pracy przy komputerze. Mogą one pomóc w poprawieniu widzenia w konkretnych sytuacjach.

  • Ćwiczenia wzrokowe - niektóre osoby stosują techniki treningu oczu, które obejmują wykonywanie specjalnych ćwiczeń wzrokowych. Mimo że efekty mogą być ograniczone, niektórzy ludzie zgłaszają pewne korzyści.

Ważne: Aby skorygować starczowzroczność, stosuje się okulary do czytania, które posiadają specjalne soczewki korygujące widzenie bliskie. Osoby, które nie chcą nosić okularów, mogą sięgnąć po soczewki kontaktowe dostosowane do starczowzroczności. Alternatywą są także okulary progresywne, które mają soczewki z różnymi strefami o różnych mocach, umożliwiając płynne przechodzenie od widzenia dali do bliska.

Oczy bez okularów - operacje wewnątrzgałkowe jako alternatywa

Pogarszający się wzrok można skorygować operacyjnie, jednak nie każdy pacjent może poddać się takiemu zabiegowi. Według okulistki, prof. Ewy Mrukwy-Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, operacje chirurgiczne są wskazane jedynie dla wąskiej grupy, szacowanej na ok. 30% wszystkich ludzi cierpiących na starczowzroczność. Do takich metod należą m.in. zabiegi laserowe (LASIK, PRK): Niektórzy pacjenci wybierają opcję korekcji laserowej, takiej jak LASIK (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) lub PRK (Photorefractive Keratectomy), aby poprawić zdolność akomodacyjną oka. Te procedury mogą pomóc w poprawie widzenia na różne odległości.

Operacje wewnątrzgałkowe (zabiegi wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych) są polecane zwłaszcza w przypadku pacjentów, którym usunięto zaćmę – procedurę wszczepienia można przeprowadzić podczas tego samego zabiegu. Dzięki soczewkom bioanalogicznym akomodacja oka ulega przywróceniu, a pacjent może pożegnać się z okularami.

Operacje wewnątrzgałkowe i niedawno opracowane krople to rozwiązania dla osób, u których nie można wykonać zabiegu laserowego (np. mają zbyt cienką rogówkę), nie mogą nosić okularów lub źle tolerują soczewki kontaktowe.

Warto pamiętać: W przypadkach, gdzie nie jest możliwa korekcja laserowa (np. z powodu cienkiej rogówki), a także dla tych, którzy nie mogą nosić okularów lub mają trudności z soczewkami kontaktowymi, operacje wewnątrzgałkowe oraz nowo opracowane krople stanowią skuteczne alternatywy.

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródła:

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (4)

greengras 9 lata temu

chyba ciężko się przyznać do tego, że się widzi coraz gorzej. Z moją mamą było dokładnie tak samo, nie chciała się przyznać, że ma jakieś problemy, ale w końcu dała się namówić na badanie wzroku i na okulary z soczewkami dla niej to było bardzo dobre rozwiązanie i teraz nie ma już problemów z widzeniem. Odpowiedz

Mandarynka 9 lata temu

Moja mama też cierpiała na tę przypadłość i bidulka męczyła sie. Nigdy nie nosiła okularów i nienawidziła ich. Ale już jest po zabiegu i bardzo sobie to chwali. Nie korzysta już z okularów przy czytaniu. Cieszy się, że jest "wyzwolona". Odpowiedz

Dr_Jeep 10 lata temu

Natomiast soczewka bioanalogiczna ściemą już nie jest Odpowiedz

kaśka 10 lata temu

krople to chyba jakś ściema... trzba najpierw pamiętać żeby kropić potem jak już się pamięta to trzeba w oko trafić... Soczewkę przynajmniej wszczepi się raz i koniec... widzimybez okularów i innych gadżetów.... Odpowiedz

Okulistyka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…