Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest stosunkowo nowym badaniem obrazowym, które pozwala na uwidocznienie struktur anatomicznych bez wykorzystania promieniowania jonizującego. Nie jest potrzebne szczególne przygotowanie pacjenta, jednak badania nie można przeprowadzić u osób z wszczepionymi urządzeniami lub metalowymi implantami czy protezami.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Podstawy teoretyczne obrazowania przy pomocy rezonansu magnetycznego w 1945 r. stworzyło w sposób niezależny dwóch badaczy: Felix Bloch i Edward Mills Purcell. Odkrycie było tak ważne dla rozwoju nauki, że w 1952 r. zostali oni uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy zadowalający obraz ciała ludzkiego uzyskał Damadian w 1977 r.

Obraz metodą rezonansu magnetycznego jest uzyskiwany z wykorzystaniem faktu, że jądra atomów wodoru posiadają właściwości magnetyczne. Jeśli umieści się ciało ludzkie w zewnętrznym polu magnetycznym, poszczególne komórki ulegają namagnesowaniu. Urządzenie wysyła w kierunku ciała pacjenta impulsy fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej, a następnie odbiera dane, które komórki organizmu weszły w rezonans. Komputer przekształca otrzymane dane tworząc obraz.

Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym?

Ogromną zaletą badania rezonansem jest fakt, że nie wymaga on szczególnego przygotowania. Przed badaniem można pić i jeść, ponieważ nie wpływa to na jakość obrazu. Jeśli lekarz zlecił przeprowadzenie badania z kontrastem, przed jego wykonaniem należy się dobrze nawodnić. Jest to istotne dlatego, że stosowany środek kontrastujący zawiera gadolin, który jest silnym diamagnetykiem i pozwala na dobre uwidocznienie struktur anatomicznych, ale jednocześnie jest nefrotoksyczny. Bardzo prostym i skutecznym sposobem na ochronę nerek jest picie dużej ilości płynów zarówno przed jak i po badaniu. Dodatkowo przed badaniem oznacza się poziom kreatyniny w krwi pacjenta, w celu oceny wydolności nerek.

Rezonans magnetyczny jest to urządzenie w kształcie tuby, w której znajduje się pacjent. Osoby, które odczuwają lęk przed zamkniętą przestrzenią (mają klaustrofobię) powinny zgłosić to personelowi, a w szczególnych przypadkach może to przeszkodzić w wykonaniu badania. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, w zależności od typu aparatu oraz rozmiaru uwidacznianej okolicy. Przez cały ten czas pacjent musi leżeć bez ruchu, aby uzyskać dobrej jakości obraz. Warto zatem skorzystać wcześniej z toalety, aby zapewnić sobie maksymalny komfort.

W badaniu rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest pole magnetyczne. W otoczeniu pacjenta nie mogą się zatem znajdować przedmioty, które są na to pole wrażliwe. Do badania należy wybrać ubranie, które nie zawiera elementów metalowych (pasków, biżuterii, ozdób do włosów). Karty płatnicze, telefon i inne urządzenia elektryczne mogą ulec uszkodzeniu. Co ciekawe, kosmetyki takie jak tusz do rzęs czy lakier do włosów zawierają metale i mogą zaburzyć uzyskane obrazy. Pacjenci, którzy mają mieć wykonany rezonans magnetyczny głowy, powinni więc zrezygnować z makijażu.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, elektronicznego implantu usznego oraz wszelkich wszczepionych elektronicznych urządzeń. Nie wykonuje się badania u pacjentów, którzy mają założone ferromagnetyczne klipsy naczyniowe, implanty lub protezy. Wszelkiego rodzaju metalowe odłamki znajdujące się w ciele osoby badanej mogą wykluczyć ją z obrazowania rezonansem. Jeśli pacjent ma wszczepione dowolne urządzenie lub protezę, powinien zabrać z sobą pełną dokumentację medyczną, aby lekarz mógł ocenić bezpieczeństwo przeprowadzenia badania.

Źródła: www.nobelprize.org; "Radiologia. Diagnostyka obrazowa. RTG, TK, USG, MR i medycyna nuklearna" pod red. prof. dr hab. med. B. Pruszyńskiego

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…