Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym pole magnetyczne i fale radiowe do zobrazowania kręgosłupa. Dostarcza on dokładnych informacji diagnostycznych, które często nie mogą być uzyskane innymi metodami, takimi jak zdjęcia rentgenowskie czy tomografia komputerowa.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rezonans magnetyczny (MRI - Magnetic Resonance Imaging) jest nowoczesnym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystywane jest wzajemne oddziaływanie pola magnetycznego i fal radiowych (wysyłanych przez aparaturę) z atomami wodoru (zawartymi w wodzie z tkanek człowieka). Po interakcji tej sygnał jest odbierany przez odpowiednie detektory oraz przetwarzany na użyteczny diagnostycznie obraz na ekranie komputera. Badanie to zapewnia pacjentowi maksimum bezpieczeństwa, gdyż stosowane jest w nim promieniowanie niejonizujące, nieszkodliwe dla zdrowia.

Badania nad zjawiskiem rezonansu magnetycznego zostały zainicjowane w latach 70. XX wieku. Pierwsze użyteczne obrazy uzyskano już 10 lat później, ale prawdziwy rozwój przypada na ostatnie dwie dekady. Dzięki lepszemu zrozumieniu podstaw fizycznych i matematycznych oraz postępowi technologicznemu współcześnie możemy otrzymywać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości, ukazujące niewidoczne do tej pory szczegóły. To wszystko przekłada się na możliwość szybszego rozpoznania ewentualnych zmian chorobowych i dokładniejsze monitorowanie leczenia. Prace nad rezonansem magnetycznym zostały uhonorowane w 2003 roku przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Rezonans magnetyczny w obrazowaniu kręgosłupa.

MRI kręgosłupa obejmuje badanie kręgów, dysków międzykręgowych, więzadeł, kanału kręgowego wraz z rdzeniem kręgowym oraz naczyń krwionośnych. W zależności od potrzeb wykonywane jest zdjęcie całego kręgosłupa lub jego fragmentu, np. części szyjnej bądź lędźwiowej.

Jest wiele wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Ma on duże znaczenie w przypadku podejrzenia dyskopatii. Pozwala zobrazować zmiany w strukturze krążków międzykręgowych i ich ewentualny wpływ na anatomię kanału kręgowego. Przy użyciu MRI można wykryć wrodzone deformacje w obrębie kręgów i kanału kręgowego, jak również ich powikłania, takie jak ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy. Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonywany jest przy planowaniu zabiegów u pacjentów zakwalifikowanych do operacji neurochirurgicznych i przy późniejszym monitorowaniu leczenia. Innym wskazaniem do wykonania MRI jest podejrzenie zmian demielinizacyjnych, infekcyjnych lub zapalnych. Rezonans magnetyczny kręgosłupa umożliwia wczesne wykrycie guzów nowotworowych w obrębie rdzenia kręgowego, jak również chorób obejmujących układ nerwowy, np. stwardnienia rozsianego. Używany jest także do oceny uszkodzeń kręgów, więzadeł i rdzenia po urazach kręgosłupa. MRI pozwala na wykrycie takich chorób jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz obszarów słabo ukrwionych z powodu malformacji naczyniowych. Stosuje się go również przy diagnozowaniu przewlekłych bólów kręgosłupa o nieznanej etiologii.

W pewnych przypadkach koniecznie jest zastosowanie środka cieniującego (kontrastu) w celu lepszego uwidocznienia struktur objętych badaniem MRI. Kontrast podawany jest dożylnie i cechuje się niską szkodliwością, dzięki czemu zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa.

Źródła: MRI Scan of the Spine, Philip R. Shalen, MD, spine-health.com; Magnetic Resonance Imaging of the Spine, William H. Blahd Jr., MD, webmd.com; Lumbar MRI Scan and Cervical MRI Scan, C. Benjamin Ma, MD, US National Library of Medicine; MRI Spine, radiologyinfo.org   


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…