Podskórny implant antykoncepcyjny

Wszczepiany pod skórę ramienia niewielki implant, uwalaniający powoli hormony, to jedna z form tzw. antykoncepcji długoterminowej. Zapewnia bardzo wysoką, ponad 99-procentową, skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą nawet przez trzy lata, bez potrzeby pamiętania o codziennym stosowaniu. Po zaprzestaniu stosowania płodność wraca w ciągu kilku tygodni.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Implant antykoncepcyjny jest małym, elastycznym pręcikiem z tworzywa sztucznego, wszczepianym poprzez niewielkie nacięcie pod skórę ramienia ręki niedominującej od strony wewnętrznej, około 10 cm od łokcia. Stopniowo uwalniany z niego hormon z grupy progestagenów wykazuje działanie trojakiego rodzaju:

  • zahamowanie owulacji
  • stworzenie nieprzepuszczalnej bariery dla plemników poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego
  • zahamowanie cyklicznego dojrzewania endometrium (błony śluzowej macicy)

Procedura wszczepienia implantu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut. Przez dwie doby po zabiegu wskazane jest noszenie opatrunku. Ramię może być przez kilka dni zasinione, ale nie powstają widoczne blizny.

Zmiana metody antykoncepcyjnej na implant -  co musisz wiedzieć

W przypadku gdy pacjentka zmienia hormonalną metodę antykoncepcyjną na implant, powinien on zostać założony pomiędzy pierwszym a piątym dniem naturalnej miesiączki, aby wykluczyć ciążę. W sytuacji gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 7 dni po założeniu implantu stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Implant łatwo można usunąć w dowolnym momencie a płodność wraca zwykle w ciągu kilku tygodni.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

Skuteczne działanie antykoncepcyjne implantu (na poziomie 99-99,95%) utrzymuje się nawet przez trzy lata. Po tym czasie musi on zostać usunięty, przy czym możliwe jest zastąpienie zużytego implantu nowym podczas jednego zabiegu.

Dlaczego implant podskórny może być najlepszym wyborem antykoncepcji dla Ciebie?

Implanty podskórne są rozwiązaniem szczególnie wskazanym dla kobiet prowadzących aktywne życie seksualne, poszukujących pewnej i długotrwałej ochrony przed ciążą, nie mogących jednak z różnych względów stosować dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych lub poszukujących innego rozwiązania.

Za wadę tego rozwiązania uznać można nieregularność lub brak miesiączki przez cały okres stosowania implantu – dla kobiet cierpiących z powodu obfitych i bolesnych krwawień będzie to pewna ulga, jednak dla wielu pozostałych fakt ten może być trudny do zaakceptowania. Pamiętać należy również, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niewskazana jest także dla kobiet z chorobami wątroby, rakiem piersi oraz zaburzeniami krzepliwości krwi.

Warto wiedzieć: Dla kobiet doświadczających intensywnych i bolesnych menstruacji, implanty podskórne mogą okazać się skuteczną ulgą.

Implanon NXT – jedyny implant antykoncepcyjny dostępny w Polsce

Spośród kilku konkurencyjnych systemów implantów antykoncepcyjnych jedynym dostępnym oficjalnie w Polsce produktem jest Implanon NXT, produkowany przez firmę Organon, należącą do międzynarodowego koncernu farmaceutycznego Merck.

Substancją czynną implantu o długości czterech centymetrów i szerokości ok. dwóch milimetrów jest etonogestrel (3-ketodezogestrelu) z grupy progestagenów w łącznej ilości 68 mg. Początkowo hormon uwalniany jest z prędkością 67 µg na dobę, wartość ta zmniejsza się po upływie roku do 40-50 µg na dobę, a po dwóch latach osiąga 30 µg na dobę.

Ponieważ Implanon NXT zawiera tylko progestagen, może być stosowany u kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji doustnej (np. mającym żylaki, palącym czy też z nadmiarem wagi). Cechuje się najwyższą z obecnie istniejących metod, prawie 100% skutecznością antykoncepcyjną (wskaźnik Pearla wynosi 0,01-0,06) - wyższą niż dwuskładnikowe tabletki hormonalne.

Zalety stosowania podskórnego implantu antykoncepcyjnego

Podskórny implant antykoncepcyjny to innowacyjna metoda antykoncepcji, która zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet ceniących sobie wygodę, skuteczność i bezpieczeństwo. Główne jego zalety to:

  • Skuteczność antykoncepcyjna - jednym z kluczowych atutów implantu antykoncepcyjnego jest jego niezwykle wysoka skuteczność. Ze wskaźnikiem Pearla zbliżającym się do zera, jest to jedna z najbardziej efektywnych form zapobiegania ciąży dostępnych na rynku. Dzięki uwalnianiu stałej, niewielkiej dawki hormonów, implant zapewnia ciągłą ochronę przed nieplanowaną ciążą, działając bezpośrednio w organizmie kobiety.
  • Komfort użytkowania i wpływ na jakość życia - implant antykoncepcyjny to synonim komfortu. Jego niewielki rozmiar oraz podskórne umiejscowienie sprawiają, że jest on praktycznie niewyczuwalny dla użytkowniczki. Brak konieczności pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletek czy regularnych wizytach u lekarza w celu odnowienia recepty znacząco wpływa na wygodę życia oraz psychiczne poczucie bezpieczeństwa.
  • Długoterminowa ochrona bez konieczności codziennej pamięci - Implant antykoncepcyjny zapewnia długotrwałą ochronę, sięgającą nawet do 3-5 lat, bez potrzeby interwencji ze strony użytkowniczki. Jest to idealna opcja dla kobiet, które mają trudności z przestrzeganiem codziennego harmonogramu przyjmowania tabletek.

Miej na uwadze: Implant antykoncepcyjny poza tym, że jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, jest również jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

Różnice między implantem antykoncepcyjnym a wkładką domaciczną (IUD)

Decyzja o wyborze metody antykoncepcji to ważny krok dla wielu kobiet i par. Na rynku dostępne są różne opcje, w tym implanty antykoncepcyjne i wkładki domaciczne (IUD). Choć obie metody są wysoce skuteczne, istnieją między nimi kluczowe różnice.

Implant antykoncepcyjny to niewielkie urządzenie z syntetycznym hormonem (zazwyczaj progesteronem), które jest umieszczane pod skórą w górnej części ramienia. Działa poprzez uwalnianie hormonów, które zapobiegają owulacji, zgęszczają śluz szyjki macicy i zmieniają wyściółkę macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Wkładka domaciczna (IUD) to niewielkie urządzenie w kształcie litery T, które jest wprowadzane do macicy przez wykwalifikowanego specjalistę. IUD dzielą się na hormonalne i niehormonalne (miedziane). Hormonalne IUD uwalniają hormony podobnie do implantów, podczas gdy miedziane IUD wykorzystują właściwości plemnikobójcze miedzi.

Obie metody są wysoce skuteczne, ale ich efektywność może się różnić. Implanty antykoncepcyjne oferują jedną z najwyższych skuteczności antykoncepcyjnych, sięgającą nawet 99%. IUD również oferują wysoką skuteczność, która w zależności od typu (hormonalne czy miedziane) także oscyluje w okolicach 99%.

Ważną różnicą jest czas, przez który można korzystać z danej metody bez konieczności jej wymiany. Implanty mogą pozostać skuteczne od 3 do 5 lat, w zależności od modelu. Hormonalne IUD mogą działać od 3 do 6 lat, a miedziane IUD nawet do 10 lat.

Pamiętaj: Po zakończeniu stosowania zarówno implantu, jak i IUD, płodność zazwyczaj szybko powraca do normy, otwierając drogę do planowania powiększenia rodziny.

Orientacyjna cena Implantu wraz z założeniem wynosi od 950 zł do 1200 zł (w Warszawie).

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

agnieszka 8 lata temu

ogromną przeszkodą jest tutaj wysoka cena, ale może z czasem jak będzie on bardziej popularny będzie tez bardziej dostępny, a póki co biorę jak chyba większość kobiet stosujących jakąkolwiek antykoncepcję pigułki, do tego dobrze jest pamiętać o lekach osłonowych przy każdej antykoncepcji hormonalnej , ja biorę... Odpowiedz

Sylwia 8 lata temu

Implant antykoncepcyjny jest naprawdę skuteczny,zadowolona na 98% ponieważ 1% to że sie troche przybiera wadze można a 2% to brak miesiączki, czasami się pojawi może raz na kilka tygodni i trwa zwykle krótko. Ogólnie mówiąc fajna sprawa nie trzeba pamiętać antykoncepcji. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Założenie implantu antykoncepcyjnego Implanon NXT

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…