Podskórny implant antykoncepcyjny

Wszczepiany pod skórę ramienia niewielki implant, uwalaniający powoli hormony, to jedna z form tzw. antykoncepcji długoterminowej. Zapewnia bardzo wysoką, ponad 99-procentową, skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą nawet przez trzy lata, bez potrzeby pamiętania o codziennym stosowaniu. Po zaprzestaniu stosowania płodność wraca w ciągu kilku tygodni.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Implant antykoncepcyjny jest małym, elastycznym pręcikiem z tworzywa sztucznego, wszczepianym poprzez niewielkie nacięcie pod skórę ramienia ręki niedominującej od strony wewnętrznej, około 10 cm od łokcia. Stopniowo uwalniany z niego hormon z grupy progestagenów wykazuje działanie trojakiego rodzaju:

  • zahamowanie owulacji
  • stworzenie nieprzepuszczalnej bariery dla plemników poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego
  • zahamowanie cyklicznego dojrzewania endometrium (błony śluzowej macicy)

Procedura wszczepienia implantu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut. Przez dwie doby po zabiegu wskazane jest noszenie opatrunku. Ramię może być przez kilka dni zasinione, ale nie powstają widoczne blizny.

W przypadku gdy pacjentka zmienia hormonalną metodę antykoncepcyjną na implant, powinien on zostać założony pomiędzy pierwszym a piątym dniem naturalnej miesiączki, aby wykluczyć ciążę. W sytuacji gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 7 dni po założeniu implantu stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Implant łatwo można usunąć w dowolnym momencie a płodność wraca zwykle w ciągu kilku tygodni.

Skuteczne działanie antykoncepcyjne implantu (na poziomie 99-99,95%) utrzymuje się nawet przez trzy lata. Po tym czasie musi on zostać usunięty, przy czym możliwe jest zastąpienie zużytego implantu nowym podczas jednego zabiegu.

Implanty podskórne są rozwiązaniem szczególnie wskazanym dla kobiet prowadzących aktywne życie seksualne, poszukujących pewnej i długotrwałej ochrony przed ciążą, nie mogących jednak z różnych względów stosować dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych lub poszukujących innego rozwiązania.

Za wadę tego rozwiązania uznać można nieregularność lub brak miesiączki przez cały okres stosowania implantu – dla kobiet cierpiących z powodu obfitych i bolesnych krwawień będzie to pewna ulga, jednak dla wielu pozostałych fakt ten może być trudny do zaakceptowania. Pamiętać należy również, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niewskazana jest także dla kobiet z chorobami wątroby, rakiem piersi oraz zaburzeniami krzepliwości krwi.

Implanon NXT – jedyny implant antykoncepcyjny dostępny w Polsce

Spośród kilku konkurencyjnych systemów implantów antykoncepcyjnych jedynym dostępnym oficjalnie w Polsce produktem jest Implanon NXT, produkowany przez firmę Organon, należącą do międzynarodowego koncernu farmaceutycznego Merck.

Substancją czynną implantu o długości czterech centymetrów i szerokości ok. dwóch milimetrów jest etonogestrel (3-ketodezogestrelu) z grupy progestagenów w łącznej ilości 68 mg. Początkowo hormon uwalniany jest z prędkością 67 µg na dobę, wartość ta zmniejsza się po upływie roku do 40-50 µg na dobę, a po dwóch latach osiąga 30 µg na dobę.

Ponieważ Implanon NXT zawiera tylko progestagen, może być stosowany u kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji doustnej (np. mającym żylaki, palącym czy też z nadmiarem wagi). Cechuje się najwyższą z obecnie istniejących metod, prawie 100% skutecznością antykoncepcyjną (wskaźnik Pearla wynosi 0,01-0,06) - wyższą niż dwuskładnikowe tabletki hormonalne.

Orientacyjna cena Implantu wraz z założeniem wynosi od 950 zł do 1200 zł (w Warszawie).

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

agnieszka 7 lata temu

ogromną przeszkodą jest tutaj wysoka cena, ale może z czasem jak będzie on bardziej popularny będzie tez bardziej dostępny, a póki co biorę jak chyba większość kobiet stosujących jakąkolwiek antykoncepcję pigułki, do tego dobrze jest pamiętać o lekach osłonowych przy każdej antykoncepcji hormonalnej , ja biorę... Odpowiedz

Sylwia 7 lata temu

Implant antykoncepcyjny jest naprawdę skuteczny,zadowolona na 98% ponieważ 1% to że sie troche przybiera wadze można a 2% to brak miesiączki, czasami się pojawi może raz na kilka tygodni i trwa zwykle krótko. Ogólnie mówiąc fajna sprawa nie trzeba pamiętać antykoncepcji. Odpowiedz

Założenie implantu antykoncepcyjnego Implanon NXT

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…