Gynefix - niehormonalna wkładka domaciczna

Wkładki domaciczne nie zawierajace hormonów są alternatywnym sposobem skutecznej i długotrwałej ochrony przed nieplanowaną ciążą dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Nowością tego typu na polskim rynku jest Gynefix – wkładka której aktywnym czynnikiem są uwalniane stopniowo jony miedzi. W przeciwieństwie do innych rozwiązań tego typu, Gynefix może być stosowany także u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pierwsze domaciczne wkładki antykoncepcyjne, popularnie zwane spiralami – chociaż wcale nie przypominają ich kształem, pojawiły się już w latach 40. XX wieku. Rozwijane i udoskonalane są obecnie rozwiązaniem stosowanym przez ponad 160 mln kobiet na całym świecie.

Zależnie od zastosowanych rozwiązań podzielić można je na trzy grupy:

  • wkładki obojętne – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej. Działają na zasadzie reakcji macicy na ciało obce – niewielkie uszkodzenia tkanek wywołują efekt plemnikobójczy. Obecnie rzadko stosowane ze względu na małą skuteczność i nasilanie krwawień miesiączkowych.
  • wkładki uwalniające hormon (progestagen) – wykonane z elastomeru, zawierają zbiorniczek uwalniający hormon (progestagen).
  • wkładki zawierające miedź – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej oraz miedzi wykazującej działanie plemnikobójcze

Należy podkreślić, że wkładki nie są środkiem poronnym, gdyż działają przed zapłodnieniem lub implantacją zarodka.

Wkładka antykoncepcyjna Gynefix – skuteczność i wygoda

Rozwiązaniem należącym do trzeciej z wymienionych grup jest dostępny w Europie Zachodniej od 2003 r. a od 2014 r. także w Polsce system Gynefix belgijskiego koncernu farmaceutycznego Contrel Europe N.V. Składa się on z 6 (wersja standardowa) lub 4 (wersja mini) walcowanych koralików o średnicy 2,2 mm i długości 5 mm, wykonanych z wysokiej czystości miedzi (99,99%), nawleczonych na nylonową nić. Rozwiązanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet, zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, jako alternatywa dla tabletek i wkładek zawierających hormony.

Wkładka Gynefix, której czas skutecznego działania wynosi nawet 5 lat, zakładana może być w dowolnym dniu cyklu, jednak najbardziej wskazane jest okres w trakcie trwania krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Procedura wykonywana jest przez certyfikowanego lekarza, po przeprowadzeniu badania ginekologicznego i ultrasonograficznego. Wkładka jest mocowana przy użyciu specjalnego aplikatora do mięśnia macicy a koraliki zwisają swobodnie w jamie macicy.

Uwalniane przez nie stopniowo jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, utrudniają ruch plemników oraz uniemożliwiają zapłodnienie przez nie komórki jajowej. W ciągu kilku dni po aplikacji wkładki Gynefix możliwe są niewielkie krwawienia a przez okres tygodnia należy powstrzymać się od stosunkow seksualnych oraz używania tamponów. Po miesiącu zalecana jest wizyta kontrolna w celu sprawdzenia poprawności umowcowania wkładki.

Zaletami systemu Gynefix, w porównaniu do rozwiązań starszej generacji są m.in.:

  • wysoka skuteczność, porównywalna z wkładkami hormonalnymi (indeks Pearla 01-0,5)
  • brak zawartości hormonów
  • mały rozmiar i elastyczność w dopasowaniu do jamy macicy, co zapewnia większy komfort i umożliwia stosowanie tej formy antykoncepcji (wersja mini) także u kobiet które jeszcze nie rodziły
  • brak ograniczeń związanych z anatomią pacjentki i minimalne ryzyko wypadnięcia
  • przywrócenie płodności w ciągu 1 cyklu miesiączkowego po wyjęciu Ginefix

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Alamakota rok temu

Czy zdarzyły wam się nieprzyjemne skutki po włożeniu wkładki? Odpowiedz

Założenie wkładki antykoncepcyjnej Gynefix

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…