Gynefix - niehormonalna wkładka domaciczna

Wkładki domaciczne nie zawierajace hormonów są alternatywnym sposobem skutecznej i długotrwałej ochrony przed nieplanowaną ciążą dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Nowością tego typu na polskim rynku jest Gynefix – wkładka której aktywnym czynnikiem są uwalniane stopniowo jony miedzi. W przeciwieństwie do innych rozwiązań tego typu, Gynefix może być stosowany także u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Pierwsze domaciczne wkładki antykoncepcyjne, popularnie zwane spiralami – chociaż wcale nie przypominają ich kształem, pojawiły się już w latach 40. XX wieku. Rozwijane i udoskonalane są obecnie rozwiązaniem stosowanym przez ponad 160 mln kobiet na całym świecie.

Zależnie od zastosowanych rozwiązań wkładki domaciczne podzielić można je na trzy grupy:

Zdobądź voucher na wizytę ginekologiczną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł
 • wkładki obojętne – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej. Działają na zasadzie reakcji macicy na ciało obce – niewielkie uszkodzenia tkanek wywołują efekt plemnikobójczy. Obecnie rzadko stosowane ze względu na małą skuteczność i nasilanie krwawień miesiączkowych.
 • wkładki uwalniające hormon (progestagen) – wykonane z elastomeru, zawierają zbiorniczek uwalniający hormon (progestagen).
 • wkładki zawierające miedź – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej oraz miedzi wykazującej działanie plemnikobójcze

Uwaga: Należy podkreślić, że wkładki nie są środkiem poronnym, gdyż działają przed zapłodnieniem lub implantacją zarodka.

Wkładka antykoncepcyjna Gynefix – skuteczność i wygoda

Rozwiązaniem należącym do trzeciej z wymienionych grup jest dostępny w Europie Zachodniej od 2003 r. a od 2014 r. także w Polsce system Gynefix belgijskiego koncernu farmaceutycznego Contrel Europe N.V. Składa się on z 6 (wersja standardowa) lub 4 (wersja mini) walcowanych koralików o średnicy 2,2 mm i długości 5 mm, wykonanych z wysokiej czystości miedzi (99,99%), nawleczonych na nylonową nić. Rozwiązanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet, zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, jako alternatywa dla tabletek i wkładek zawierających hormony.

Wkładka Gynefix, której czas skutecznego działania wynosi nawet 5 lat, zakładana może być w dowolnym dniu cyklu, jednak najbardziej wskazane jest okres w trakcie trwania krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte.

Procedura wykonywana jest przez certyfikowanego lekarza, po przeprowadzeniu badania ginekologicznego i ultrasonograficznego. Wkładka jest mocowana przy użyciu specjalnego aplikatora do mięśnia macicy a koraliki zwisają swobodnie w jamie macicy.

Ważne: Ze względu na swoją unikalną formę, Gynefix jest często rekomendowana kobietom, które nie rodziły, a także tym, które doświadczały dyskomfortu czy problemów związanych z użytkowaniem tradycyjnych wkładek wewnątrzmacicznych.

Jak działa wkładka Gynefix?

Uwalniane stopniowo przez wkładkę Gynefix jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, utrudniają ruch plemników oraz uniemożliwiają zapłodnienie przez nie komórki jajowej. W ciągu kilku dni po aplikacji wkładki Gynefix możliwe są niewielkie krwawienia a przez okres tygodnia należy powstrzymać się od stosunków seksualnych oraz używania tamponów. Po miesiącu zalecana jest wizyta kontrolna w celu sprawdzenia poprawności umocowania wkładki.

Mechanizm działania:

 • Zagęszczenie śluzu szyjkowego - podobnie jak inne metody antykoncepcji domacicznej, Gynefix pomaga zagęścić śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dostęp do macicy.
 • Działanie spermobójcze - miedź uwalniana przez wkładkę działa toksycznie na plemniki, zmniejszając ich ruchliwość i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej.
 • Zapobieganie zagnieżdżeniu się zarodka - Gynefix zmienia środowisko w macicy w taki sposób, że utrudnione jest zagnieżdżenie się zarodka, co zapobiega ciąży.

Czy wiesz, że: Kontrola umocowania wkładki jest rekomendowana po miesiącu od jej założenia.

Zalety niehormonalnej wkładki domacicznej Gynefix

Wkładka Gynefix jest unikatową formą niehormonalnej antykoncepcji domacicznej, która odróżnia się od tradycyjnych wkładek domacicznych (IUD) przez swój specyficzny design i sposób działania. Zaletami systemu Gynefix, w porównaniu do rozwiązań starszej generacji są m.in.:

 • wysoka skuteczność, porównywalna z wkładkami hormonalnymi (indeks Pearla 01-0,5),
 • brak zawartości hormonów,
 • mały rozmiar i elastyczność w dopasowaniu do jamy macicy, co zapewnia większy komfort i umożliwia stosowanie tej formy antykoncepcji (wersja mini) także u kobiet które jeszcze nie rodziły,
 • brak ograniczeń związanych z anatomią pacjentki i minimalne ryzyko wypadnięcia,
 • przywrócenie płodności w ciągu 1 cyklu miesiączkowego po wyjęciu Gynefix.

Uwaga: System Gynefix wyróżnia się wysoką skutecznością bez użycia hormonów, małym rozmiarem, elastycznością dopasowania, brakiem ograniczeń anatomicznych i szybkim przywróceniem płodności, co czyni go nowoczesną i komfortową opcją antykoncepcyjną.

Przeciwwskazania do użycia Gynefix

Przeciwwskazania do użycia Gynefix (spirali antykoncepcyjnej Gynefix) to ważny temat dla każdej kobiety rozważającej tę metodę antykoncepcji. Oto główne przeciwwskazania:

 • Anomalie budowy macicy - kobiety z nieprawidłową anatomią macicy mogą nie być odpowiednimi kandydatkami do założenia wkładki Gynefix.
 • Aktywne infekcje narządów płciowych - wkładki nie powinny być stosowane przez kobiety cierpiące na aktywne, nielecznone infekcje pochwy lub szyjki macicy.
 • Choroby zapalne miednicy mniejszej - historia chorób zapalnych miednicy mniejszej może być przeciwwskazaniem do użycia Gynefix.
 • Nieustalone krwawienia z dróg rodnych - niewyjaśnione krwawienia mogą wymagać dalszej diagnostyki przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy antykoncepcji wewnątrzmacicznej.
 • Ciąża - Gynefix, jak każda metoda antykoncepcji, jest przeciwwskazany w przypadku ciąży.
 • Nowotwory zależne od hormonów - kobiety z nowotworami zależnymi od hormonów, takimi jak niektóre rodzaje raka piersi, powinny unikać stosowania Gynefix.
 • Alergia na miedź - alergia na miedź jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania Gynefix.

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Alamakota 3 lata temu

Czy zdarzyły wam się nieprzyjemne skutki po włożeniu wkładki? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Założenie wkładki antykoncepcyjnej Gynefix

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…