Pierwsze domaciczne wkładki antykoncepcyjne, popularnie zwane spiralami – chociaż wcale nie przypominają ich kształem, pojawiły się już w latach 40. XX wieku. Rozwijane i udoskonalane są obecnie rozwiązaniem stosowanym przez ponad 160 mln kobiet na całym świecie.
Zależnie od zastosowanych rozwiązań podzielić można je na trzy grupy:
- wkładki obojętne – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej. Działają na zasadzie reakcji macicy na ciało obce – niewielkie uszkodzenia tkanek wywołują efekt plemnikobójczy. Obecnie rzadko stosowane ze względu na małą skuteczność i nasilanie krwawień miesiączkowych.
- wkładki uwalniające hormon (progestagen) – wykonane z elastomeru, zawierają zbiorniczek uwalniający hormon (progestagen).
- wkładki zawierające miedź – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej oraz miedzi wykazującej działanie plemnikobójcze
Należy podkreślić, że wkładki nie są środkiem poronnym, gdyż działają przed zapłodnieniem lub implantacją zarodka.
Wkładka antykoncepcyjna Gynefix – skuteczność i wygoda

Rozwiązaniem należącym do trzeciej z wymienionych grup jest dostępny w Europie Zachodniej od 2003 r. a od 2014 r. także w Polsce system Gynefix belgijskiego koncernu farmaceutycznego Contrel Europe N.V. Składa się on z 6 (wersja standardowa) lub 4 (wersja mini) walcowanych koralików o średnicy 2,2 mm i długości 5 mm, wykonanych z wysokiej czystości miedzi (99,99%), nawleczonych na nylonową nić. Rozwiązanie przeznaczone jest dla wszystkich kobiet, zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, jako alternatywa dla tabletek i wkładek zawierających hormony.
Wkładka Gynefix, której czas skutecznego działania wynosi nawet 5 lat, zakładana może być w dowolnym dniu cyklu, jednak najbardziej wskazane jest okres w trakcie trwania krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Procedura wykonywana jest przez certyfikowanego lekarza, po przeprowadzeniu badania ginekologicznego i ultrasonograficznego. Wkładka jest mocowana przy użyciu specjalnego aplikatora do mięśnia macicy a koraliki zwisają swobodnie w jamie macicy.

Uwalniane przez nie stopniowo jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, utrudniają ruch plemników oraz uniemożliwiają zapłodnienie przez nie komórki jajowej. W ciągu kilku dni po aplikacji wkładki Gynefix możliwe są niewielkie krwawienia a przez okres tygodnia należy powstrzymać się od stosunkow seksualnych oraz używania tamponów. Po miesiącu zalecana jest wizyta kontrolna w celu sprawdzenia poprawności umowcowania wkładki.
Zaletami systemu Gynefix, w porównaniu do rozwiązań starszej generacji są m.in.:
- wysoka skuteczność, porównywalna z wkładkami hormonalnymi (indeks Pearla 01-0,5)
- brak zawartości hormonów
- mały rozmiar i elastyczność w dopasowaniu do jamy macicy, co zapewnia większy komfort i umożliwia stosowanie tej formy antykoncepcji (wersja mini) także u kobiet które jeszcze nie rodziły
- brak ograniczeń związanych z anatomią pacjentki i minimalne ryzyko wypadnięcia
- przywrócenie płodności w ciągu 1 cyklu miesiączkowego po wyjęciu Ginefix
Czy zdarzyły wam się nieprzyjemne skutki po włożeniu wkładki?