Powiększanie piersi - implanty anatomiczne czy okrągłe?

Kobiety, które zdecydowały się na operację powiększenia piersi, muszą dokonać trudnego wyboru. Czeka je bowiem nie tylko dylemat dotyczący wielkości wymarzonego biustu, ale i podjęcie decyzji odnośnie struktury wybieranego implantu, jego kształtu i rodzaju wypełnienia.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Doświadczeni chirurdzy pomagają kobietom podjąć decyzję, dobierając implanty do ich sylwetki, budowy klatki piersiowej oraz oczekiwań samej pacjentki.

Piękny biust jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Niestety, jego kształt zmienia się z wiekiem, na co wpływ ma postępujące wiotczenie skóry oraz ziemska grawitacja. Zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej biustu poddają się nie tylko dojrzałe kobiety, chcące przywrócić piersiom świeży i jędrny wygląd. Operacje te przechodzi coraz więcej młodych kobiet, których piersi utraciły sprężystość w wyniku ciąży bądź gwałtownych zmian wagi. Są to właścicielki dużych piersi, które z jakichś przyczyn zaczęły opadać i nie są już pełne tak jak wcześniej. Na zabieg decydują się także kobiety z małymi piersiami.

Rodzaje implantów piersiowych 

Nowoczesne implanty różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak:

  • kształt - okrągłe lub anatomiczne;
  • tekstura - gładka lub porowata;
  • rodzajem wypełnienia - standardowy żel, silikony lub żel ze specjalnymi mikrosferami. 

Dzięki szerokiemu wyborowi doświadczony chirurg plastyczny z łatwością może zaproponować każdej pacjentce implanty indywidualnie dopasowane do jej sylwetki i grubości tkanki podskórnej tak, by gruczoł piersiowy był odpowiednio wymodelowany. Na forach internetowych można znaleźć liczne zapytania pacjentek dotyczące modeli implantów anatomicznych i okrągłych, określić ich wysokość oraz podstawę. Anatomiczne implanty nadają piersiom bardziej naturalny kształt oraz większą miękkość. Modele okrągłe są za to bardziej widoczne. Zawsze przed zabiegiem należy określić, jaki chcemy uzyskać efekt piersi - bardziej czy mniej naturalnych, większych, czy też mniejszych, wyższych lub niższych, etc.

Dylemat kobiet – implanty anatomiczne czy okrągłe?

Wybór kształtu implantów zależy od wielu czynników, a preferencje pacjentki są tylko jednym z nich. Wpływ na decyzję ma także budowa ciała danej kobiety oraz rozmiar jej piersi. Chirurdzy plastyczni zgodnie potwierdzają jedno – nie można decydować się na konkretny model (oraz rozmiar) implantu, kierując się jedynie tym, że u koleżanki dany egzemplarz prezentuje się wspaniale.

Implanty okrągłe

Według niektórych lekarzy implanty okrągłe są wybierane przez kobiety, które pragną chwalić się biustem i chcą, by było po nim widać ingerencję chirurga. Nie chodzi bynajmniej o blizny, ale o idealny kształt piersi, bez nadawania mu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego, jak ma to miejsce w przypadku biustu powiększanego implantami anatomicznymi. Duży wpływ na wybór tego rodzaju implantów mają filmy pornograficzne, w których większość aktorek ma biust powiększany implantami okrągłymi, co można dostrzec gołym okiem – piersi są zbyt idealne, okrągłe niczym piłki, nierzadko o zbyt szerokim rozstawie. Według wielu osób (w tym również samych chirurgów) niejednokrotnie taki biust wygląda sztucznie, jednak spory odsetek mężczyzn właśnie takie piersi uważa za atrakcyjne, co jest powodem wybierania okrągłych implantów przez ich partnerki.

Implanty anatomiczne

Z kolei implanty anatomiczne piersi nadają im bardziej naturalny wygląd, zachowując lekką linię opadania. Mają postać łzy, przez co przypominają naturalny kształt gruczołu piersiowego. Wybierają je kobiety, które chcą powiększyć biust dyskretnie – piersi są wyraźnie większe, lecz wyglądają „jak prawdziwe”. Prócz tego implanty anatomiczne lepiej niż okrągłe sprawdzają się przy zabiegach korekcyjnych piersi obwisłych oraz w operacjach niwelujących asymetrię bądź deformację biustu. Specjaliści zalecają je pacjentkom, które cieszyły się wcześniej (np. przed ciążą) pięknym biustem, jednak utracił on swoją jędrność i pełność. W takich sytuacjach implant okrągły może się nie sprawdzić – istnieje ryzyko, że nie ułoży się tak, by tworzyć jedność z naturalną piersią. Ten model jest dedykowany do zabiegów poprawiających kształt piersi oraz uzupełniania ich objętości, ale pozbawionych deformacji, nieopadających. Początkowo, powiększanie biustu implantami anatomicznymi było związane jedynie z zabiegami rekonstrukcji piersi, dopiero z czasem implanty te zaczęły zyskiwać popularność jako modele nadające powiększanemu biustowi naturalny kształt. Jakie implanty wybrać?

Dywagacje o naturalnym bądź nienaturalnym wyglądzie wymodelowanych operacyjnie piersi można zakończyć nieco zaskakującą konkluzją – biust powiększony implantem okrągłym wygląda bardziej naturalnie w pozycji leżącej, podczas gdy implanty anatomiczne nadają mu sprężystość i sztywność do tego stopnia, iż piersi w tej pozycji nie zmieniają swojego kształtu.

Dylemat dotyczący wyboru pomiędzy implantami anatomicznymi a okrągłymi pojawia się głównie przy wszczepianiu podgróczołowym. Przy tego rodzaju implantacji lekarze polecają modele anatomiczne gwarantujące bardziej naturalny kształt piersi. Z kolei przy implantacji podmięśniowej rodzaj implantu nie ma zbyt dużego znaczenia, choć lekką przewagę mają tutaj implanty okrągłe.

Które implanty są stosowane najczęściej?

Jak informuje dr Nicholas Moncrieff, aż 98% używanych przez niego implantów to implanty anatomiczne. Specjalista docenia ich uniwersalność oraz osiągany dzięki nim efekt powiększenia, jak i uniesienia biustu. Dr Moncrieff podkreśla również, że implanty anatomiczne przez dłuższy czas wyglądają lepiej. Z doświadczenia Kliniki La Perla wynika jednak, iż 9 % kobiet od ponad 20 lat wybiera implanty okrągłe o najwyższym z możliwych profili.

Umów się na konsultację do naszych lekarzy i rozwiej swoje wątpliwości już dziś!

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (11)

Anna 9 lata temu

Po urodzeniu dziecka polecam implanty anatomiczne (takie polecił mi lekarz) zrobiłam i wyglądają przepięknie, nawet koleżanki uwierzyły, że nic z nimi nie robiłam ;)) Odpowiedz

znachor 9 lata temu

Kobiety, które dają sobie powiększać pieersi i lekarzy, które te pseudozabiegi wykonują powinno się powystrzelać. Nie byłoby problemu. Odpowiedz

danusiaemilkazbrzeska do znachor 9 lata temu

ja mam powiększone piersi i to moja przemyślana decyzja.Nie uważam że to cos złego. Ja mam powiekszone własnym tłuszczem, zabieg wykonywałam w Warszawie u bardzo dobrego chirurga... Odpowiedz

dodo do danusiaemilkazbrzeska 9 lata temu

danusiaemilkazbrzeska - gdzie robiłaś? efekt jest trwały czy z czsem wracają do normalnyc rozmiarów?

marta do danusiaemilkazbrzeska 9 lata temu

witaj a u kogo robiłaś i jaka cena?

Anka103 do danusiaemilkazbrzeska 9 lata temu

gdzie robiłaś zabieg?

ona do znachor 9 lata temu

Ty znachor sam się odstrzel, będzie jednego .... mniej! Odpowiedz

do znachor 9 lata temu

Walnij sie w glace kazdy robi co uwaza ja zrobilam to efekt super i zrobilabym to jeszcze raz Odpowiedz

rose do znachor 9 lata temu

No jasne, tak mówi ktoś nie patrzy na swoje odbicie w lustrze czując wstrętu do własnego niedorozwiniętego ciała. Ja praktycznie nie mam piersi i tak właśnie czuję się patrząc w lustro. ale żeby to zrozumieć potrzeba minimum empatii, której Ci brakuje. Odpowiedz

wk 7 lata temu

Jestem mężczyzną, którego dziewczyna chce powiększyć biust. Nie uważam, aby to było coś dziwnego. Czym to się różni od wizyty u stomatologa? Jeśli moja dziewczyna chce wyglądać ładnie i to jest dla niej ważne, to będę ją jak najbardziej popierał. Powiększony biust wygląda wg mnie bardzo ładnie i podziwiam dziewczyny, które decydują się na taki zabieg. Nie przejmujcie się, warto dbać o swój wygląd. Odpowiedz

Sylwunia do Znachor 7 lata temu

Kretynów nie brakuje - pozdrawiam wszystkie kobiety które zdecydowały się na operację . Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Powiększanie biustu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…