Metody powiększania piersi

Kobiety, które nie są zadowolone z rozmiaru bądź kształtu swojego biustu, mogą poddać się różnym zabiegom, których celem jest powiększenie piersi. Oprócz klasycznych operacji z wykorzystaniem implantów, do wyboru jest także m.in. powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową. Czym różnią się od siebie te procedury i co warto o nich wiedzieć?

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Wśród stosowanych obecnie technik zabiegowych w powiększaniu piersi sporym zainteresowaniem cieszy się procedura wypełniania biustu tkanką tłuszczową pozyskaną pacjentki. Nieustającym powodzeniem cieszy się również standardowy zabieg z wykorzystaniem implantów silikonowych (okrągłych lub anatomicznych). Każda kobieta odwiedzająca klinikę chirurgii plastycznej musi samodzielnie podjąć decyzję o wyborze metody powiększania biustu. Wziąć pod uwagę powinna m.in. końcowy efekt zabiegu, długość jego trwania, rodzaj zastosowanego znieczulenia, stopień inwazyjności operacji, a także możliwość pozyskania wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej. Ostateczna decyzja musi być podjęta w pełni świadomie, po przedyskutowaniu ze specjalistą chirurgii plastycznej.

Powiększanie piersi – metody klasyczne

Najpopularniejszą metodą powiększania piersi jest klasyczny zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu implantów (protez piersiowych). W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, a także od budowy ciała pacjentki wszczepia się implanty okrągłe lub anatomiczne. Operacja wszczepienia implantów piersi to najbardziej inwazyjna metoda. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, wymaga długiej rekonwalescencji i pozostawia po sobie bliznę. Pacjentka musi przejść przez kilkudniowy okres dolegliwości bólowych, powinna także surowo przestrzegać zaleceń lekarza, by nie spowodować przemieszczenia implantów i mięśnia piersiowego – przykładowo, przez tydzień po operacji nie powinna samodzielnie myć głowy. W okresie rekonwalescencji nie powinna również unosić rąk, ani podnosić ciężkich przedmiotów.

Powiększanie piersi – metody mniej inwazyjne

Piersi powiększone własnym tłuszczem

Zabiegiem pozostawiającym minimalne blizny i wymagającym lżejszej rekonwalescencji jest operacja powiększania piersi własnym tłuszczem (Breast Augmentation by Lipotransfer, lipomodeling). Zabieg składa się z dwóch etapów: pobrania tłuszczu metodą liposukcji oraz przeszczepienia go po uprzednim przygotowaniu, czyli poddaniu wirowaniu i dekantacji. Tłuszcz odsysa się z okolic jego nadmiernego zgromadzenia, np. z brzucha, ud i talii. Piersi powiększone tą techniką wyglądają bardzo naturalnie, a oprócz tego nie mają w sobie ciała obcego, które nie zawsze jest dobrze tolerowane.

Jednorazowo można przeszczepić około 150 ml tłuszczu, z którego do 30% ulegnie wchłonięciu, a więc pojedynczy zabieg może dać powiększenie piersi o niecały rozmiar. Pozostały tłuszcz jest wgojony trwale. Jeżeli pacjentka oczekuję znaczniejszego powiększenia zabieg trzeba po pewnym czasie powtórzyć.

Powodzenie zabiegu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i wyglądu biustu przed operacją, oczekiwań pacjentki co do rozmiaru piersi oraz od dostępności tłuszczu (w tym celu można wykorzystać jedynie własny tłuszcz pacjentki). Innymi słowy, kobiety szczupłe, o harmonijnej sylwetce, nie powinny być kwalifikowane do tego typu zabiegu.

Podstawowe różnice pomiędzy metodami powiększania biustu

Techniki zabiegowe wykorzystywane w celu powiększenia piersi różnią się od siebie wieloma czynnikami. Pierwszym z nich są rezultaty uzyskane w wyniku operacji. Metody zapewniające naturalny wygląd biustu, czyli wypełnienie go tkanką tłuszczową pobraną od pacjentki, umożliwiają powiększenie piersi o 1 rozmiar. Z kolei dzięki poddaniu się operacji z zastosowaniem implantów, kobieta może stać się posiadaczką okazałego biustu, powiększonego o kilka rozmiarów. Wymienione wyżej techniki zabiegowe różnią się między sobą nie tylko efektem końcowym, ale i czasem, jakim pacjentka może się nim cieszyć. Nowoczesne protezy piersiowe posiadają dożywotnią gwarancję producenta, zatem – o ile implant nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku urazu, nie przemieści się bądź sama pacjentka nie zechce go wymienić na nowy (większy) – zabiegu nie trzeba powtarzać. Oznacza to, że najdroższa metoda powiększenia piersi w rezultacie okazuje się być najtańszą, ponieważ wiąże się z jednorazowym wydatkiem.

O czym trzeba pamiętać?

Następną różnicą jest stosowany podczas procedury rodzaj znieczulenia. Klasyczne operacje plastyczne wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a sam zabieg trwa około 2 godziny. Pacjentka po zabiegu zostaje na noc w ośrodku, w którym go przeprowadzono. W trakcie i po operacji profilaktycznie podaje się antybiotyki. Jeżeli chodzi o zabieg augmentacji piersi własnym tłuszczem, pozyskanie tkanki tłuszczowej oraz jej reimplantacja trwa od 2 do 5 godzin. Procedura jest przeprowadzana w czasie jednego zabiegu i z reguły wykonuje się ją w analgosedacji, czyli w znieczuleniu, które umożliwia wyjście do domu 1-2 godziny po zabiegu. Wtedy też pacjentka przyjmuje antybiotyk i wykonuje na sobie iniekcje leku przeciwzakrzepowego.

W trakcie operacji chirurgicznej lekarz prowadzi cięcia, by wprowadzić przez nie implant. Blizna pozabiegowa może biec pod fałdem piersiowym, pod otoczką lub być umiejscowiona w dole pachowym. Odpowiednio pielęgnowana, z czasem blednie, jednak pozostaje widoczna. W przypadku augmentacji tłuszczem własnym. Cięcie również cechuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu właściwie nie pozostawia śladów.

Metody powiększania biustu – różnice w cenach

Przy wyborze kliniki kobiety pragnące zwiększyć rozmiar swojego biustu zwracają uwagę nie tylko na renomę ośrodka i kwalifikacje chirurga. Istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest również cena samego zabiegu. Koszty poszczególnych technik zabiegowych mogą różnić się od siebie nawet o kilka tysięcy złotych. Najdroższe są operacje plastyczne z wykorzystaniem implantów, co nie może dziwić, ponieważ, jak zostało wspomniane już wyżej, ich efektami kobiety mogą cieszyć się do końca życia, podczas gdy rezultaty wypełnienia piersi tłuszczem własnym z czasem zanikają. Dla porównania, powiększanie piersi implantami anatomicznymi w Warszawie kosztuje od 18 do 22 tys. zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (5)

lusia 6 lata temu

Kilka rad ode mnie 1/ Kupcie sobie dobry biustonosz ponieważ porządny biustonosz naprawdę sporo daje. 2. Przeprowadzajcie codziennie masaż biustu 3.Poczytajcie sobie o ćwiczeniach w sieci 4.Dobre serum również nie zaszkodzi Odpowiedz

Mama do lusia 5 lata temu

Tak, tylko co ci da biustonosz jak np tak jak w moim przypadku 2 dzieci wyssała wszystko z piersi i zostały hmm 2 flaczki? Na to już masaże i ćwiczenia nie pomogą... Odpowiedz

KaTe85 5 lata temu

Lepiej chyba implanty, bo skoro z własnego tłuszczu czy żelu po jakimś czasie efekt zanika to szkoda kasy. Druga sprawa implant raczej będzie się trzymać a własny tłuszcz czy żel będzie ciągnąć piersi w dół. Nie mam racji ? Odpowiedz

Mart 7 lata temu

Ze wszystkich tych metod wybrałam powiększanie własną tkanka tłuszczową (i tu zwracam uwagę na błąd w 1-wszym akapicie, nie własną tkanką piersiową a tłuszczową ). Nie można powiedzieć, że zabieg małoinwazyzjny ale daje podwójną korzyść. Nie dość, że można odessać trochę z miejsca, z którego chcemy się go pozbyć to można wtłoczyć tam gdzie chcemy przybrać. Tłuszcz układa się dużo bardziej naturalnie niż implant i lepiej się prezentuje. Odpowiedz

jgo do Mart 6 lata temu

hej, a gdzie wykonywałaś zabieg w jakim mieście? Odpowiedz

Powiększanie biustu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…