Przepuklina po ciąży

Przepuklina to dolegliwość, która może pojawić się w trakcie ciąży lub tuż po niej. Początkowo zazwyczaj nie daje ona żadnych uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów, jednakże nie wolno jej lekceważyć. Nieleczona dolegliwość może stać się przyczyną groźnych powikłań, takich jak uwięźnięcie, które jest zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Z tego względu każda przepuklina powinna zostać zbadana i oceniona przez lekarza.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepukliną nazywamy stan, w którym doszło do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych poza miejsce, gdzie powinny się one znajdować. Do rozwoju przepuklin predysponuje wiele stanów, wśród których wyróżnić można m.in. choroby prowadzące do osłabienia ściany jamy brzusznej lub stany zwiększające ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Zaliczamy do nich m.in. nawracające zaparcia oraz przewlekły kaszel.

Przepuklina po porodzie - dlaczego się pojawia?

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, z których część predysponuje do rozwoju przepuklin. Powiększająca się wraz z upływem czasu macica wpływa na m.in. rozciągnięcie mięśni brzucha w okolicy pępka. Dodatkowo mające miejsce zmiany hormonalne zazwyczaj doprowadzają do problemów z oddawaniem stolca, co predysponuje do zaparć i nadmiernych zwyżek ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Nie bez znaczenia jest również sam akt porodu, który jest dla kobiety olbrzymim wysiłkiem.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Co robić, gdy wystąpi przepuklina po ciąży?

Pojawienie się przepukliny w okresie ciąży najczęściej nie wpływa na proces rozwoju i kształtowania się dziecka. Kobieta powinna unikać jednak sytuacji, które doprowadzają do uwypuklenia się przepukliny, bądź pojawienia się związanych z nią objawów bólowych. W miarę możliwości pacjentka powinna unikać wysiłku fizycznego, a podczas kaszlu czy kichania należy starać się zabezpieczać miejsce wrót przepukliny, np. za pomocą dłoni. 

Ważne: Jeśli istnieje taka możliwość, przepuklinę rozpoznaną podczas ciąży najlepiej jest usunąć po porodzie. Operację przeprowadza się z reguły około 3-6 miesięcy po porodzie.

Przepuklina brzuszna po ciąży - rodzaje

Ewentualna przepuklina poporodowa często rozwija się w obrębie powłok jamy brzusznej, np. w okolicy kresy białej, czyli przy nadbrzuszu, w linii pośrodkowej ciała. Wpływ na jej powstawanie ma przede wszystkim wzrost napięcia struktur podczas ciąży czy ich nadmierne rozciągnięcie. Przepukliny tego rodzaju są zazwyczaj niewielkie i mogą pozostawać niewidoczne,jednak w ich przebiegu często dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych. 

Przepukliny w okolicy linii pośrodkowej ciała pojawić się mogą także w okolicy pępka, w obrębie pępka czy okolicy podbrzusznej. W przebiegu każdej z wymienionych lokalizacji przepukliny brzusznej może dojść do uwięźnięcia narządów wewnętrznych jamy brzusznej, głównie pętli jelit. Stany te charakteryzują się m.in. szybko narastającymi objawami bólowymi w miejscu przepukliny, nudnościami i wymiotami. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Leczenie przepukliny pępkowej po ciąży

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny pępkowej po porodzie jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Metody zachowawcze, polegające na zastosowaniu tzw. pasów przepuklinowych, nie są obecnie zalecane i nie powinno się ich używać, jeśli nie występują bezwzględne przeciwwskazania do operacji. Podczas zabiegu chirurg stara się wypreparować worek przepuklinowy i odprowadzić jego zawartość do jamy brzusznej. W następnym etapie zamyka wrota przepukliny i wzmacnia ściany jamy brzusznej, często z wykorzystaniem specjalnej siatki z tworzywa sztucznego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pępkowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 14

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…