Przeszczep włosów u kobiet

Problem nadmiernego wypadania włosów u kobiet jest bardziej powszechny niż mogłoby się to wydawać. W Stanach Zjednoczonych zmaga się z nim nawet 20 mln pań, zaś w Polsce dotyczy ich 1/4 wszystkich przypadków łysienia. Przypadłość ta często wiąże się z ogromnymi kompleksami i zaniżonym poczuciem własnej wartości. Na szczęście utracone włosy można odzyskać dzięki różnym metodom przeszczepu.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Łysienie to problem, który dotyka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. W przypadku pań zmniejszenie gęstości fryzury budzi znacznie większe kompleksy z racji tego, iż piękne włosy są jednym z atrybutów kobiecości, a wręcz częścią tożsamości. Co więcej, panie nie mogą iść w ślady łysiejących mężczyzn, ścinając włosy bardzo krótko lub goląc je "na zero", bez wzbudzania przy tym kontrowersji. Z tego powodu ratunkiem dla nich są operacje przeszczepiania włosów – dzięki nim mogą wyzbyć się kompleksów i wstydu wywołanego prześwitami skóry.

Łysienie u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet może wiązać się ze złą dietą, stresem czy przyjmowaniem niektórych leków (łysienie telogenowe), jednak pań może dotyczyć także łysienie androgenowe. Szacuje się, że z tym rodzajem łysienia zmaga się od 20 do 60% kobiet, które nie ukończyły jeszcze 60. roku życia, i jest ono związane z wrażliwością na jeden z męskich hormonów płciowych (dihydrotestosteron, DHT). Choroba dotyczy najczęściej okolicy czubka głowy i znacznie rzadziej niż u mężczyzn prowadzi do utraty włosów w części czołowej, tzw. zakola. Łysienie typu żeńskiego wiąże się z utratą owłosienia w rejonie przednio-czołowym oraz ciemieniowym, rzadziej w przedniej linii włosów. Powodów takiej utraty włosów jest kilka. Zaliczamy do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, przedwczesne dojrzewanie płciowe, a także guzy jajników powstałe po usunięciu macicy. O ile w przypadku łysienia telogenowego włosy odrastają, nieleczone lub zbyt późno zdiagnozowane łysienie androgenowe może spowodować nieodwracalne ubytki włosów. W takich sytuacjach jedyną skuteczną metodą zagęszczenia fryzury jest przeszczep włosów u kobiet.

Metody przeszczepu włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet

W Polsce przeszczepianiem włosów zajmuje się coraz więcej klinik, które oferują coraz to nowe metody transplantacji włosów kobiet. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz poddaje pacjentkę szeregowi badań w celu postawienia ostatecznej diagnozy. Oprócz szczegółowego wywiadu, przeprowadzić należy także badania laboratoryjne sprawdzające poziom hormonów tarczycy, testosteronu, prolaktyny i innych (np. DHEA). Pacjentkom proponuje się także trichogram oraz analizę pierwiastkową włosa. Współcześnie istnieje kilka technik zabiegowych przeszczepu włosów dla kobiet. Poniżej opisujemy te najpopularniejsze.

Metoda FUT / STRIP

Klasyczna metoda FUT (Follicular Unit Transplantation), inaczej STRIP (od angielskiego słowa „pasek”) polega na pobraniu paska włosów z tyłu lub boku głowy i wydzieleniu z nich pojedynczych mieszków włosowych - tak zwanych graftów. Zespoły złożone z kilku włosków są następnie wszczepiane w miejsca przerzedzenia owłosienia. Metoda FUT jest dedykowana paniom, które pragną mieć gęstą fryzurę, jednak są w stanie zaakceptować pozostałą po zabiegu linearną bliznę. Sposób ten jest zatem odpowiedni zwłaszcza dla kobiet noszących długie włosy, którymi można zakryć ślad po zabiegu.

Metoda FUE

Przeszczep włosów metodą FUE u kobiet polega na pozyskiwaniu pojedynczych zespołów mieszkowych, pobieranych przy pomocy specjalnych mikropunchów. Zabieg wykonany tą techniką trwa o wiele dłużej niż FUT i jest droższy, ale za to powstające w jego trakcie blizny są praktycznie niewidoczne. Innym wariantem FUE jest BHT. Metoda ta wyróżnia się nie metodą pobrania włosów, lecz miejscem biorczym – przeszczepy pozyskuje się w niej z rejonów innych niż głowa, np. z ramion, pleców bądź pach. Z tego powodu jest częściej wybierana przez mężczyzn. Przeszczep włosów FUE to najpopularniejsza metoda na obniżenie linii włosów u kobiet.

Metoda S.A.F.E.R.

Jedną z najnowszych technik transplantacji jest metoda S.A.F.E.R. Stosuje się w niej urządzenie o tej samej nazwie. Znacznie przyspiesza ono czas zabiegu, dzięki technologii głowic pneumatycznych wykorzystywanych do pobierania i wszczepiania graftów. Technika bazuje na dużej ilości mikronakłuć na głębokości 1 mm i bezpośrednim pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych z tylnej i bocznej części głowy. Technika zabezpiecza przed ryzykiem powstawania blizn i daje naturalne efekty.

Każdy przeszczep włosów u kobiet przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Czas jej trwania jest uzależniony od stosowanej metody. Zabiegi wykonywane techniką FUE nierzadko zajmują cały dzień, z kolei procedury wykonane metodą S.A.F.E.R kończą się po paru godzinach. W ich trakcie chirurg pobiera do transplantacji ponad 1000 mieszków włosowych, co dodatkowo skraca czas zabiegu.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 64

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…