Liposukcja brzucha - odsysanie tkanki tłuszczowej sposobem na zgrabną sylwetkę?

Jak podaje serwis internetowy dailymail.co.uk, w 2010 roku w Wielkiej Brytanii zabiegom liposukcji poddało się 3,369 osób. W sondażu znalazły się wyłącznie operacje, jakie przeprowadzili chirurdzy plastyczni będący członkami British Association of Aesthetic Plastic Surgeons, zatem można wysnuć tezę, iż zabiegów wykonano o wiele więcej. Autorzy raportu twierdzą, że każdego roku chirurgicznemu wyszczuplaniu brzucha (i innych partii ciała) poddaje się ok. 15 tys. pacjentów.

Czas czytania
7 min.

Liposukcja brzucha jest metodą na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i talii. To coraz popularniejszy sposób na pozbycie się dużego brzucha, co potwierdza dr Marcin Ambroziak z warszawskiej Kliniki Ambroziak Estederm, a także dr n. med. Piotr Osuch, Konsultant Chirurgii Plastycznej w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Obaj specjaliści zwracają uwagę na istotny fakt, o którym część pacjentów zdaje się zapominać – liposukcja nie jest zamiennikiem aktywności fizycznej i zdrowej diety. To zabieg modelujący sylwetkę, a nie odchudzający ją. Po odessaniu tłuszczu z brzucha pacjent powinien poświęcić uwagę zdrowemu stylowi życia, ponieważ – mimo że tłuszcz nie pojawi się więcej w miejscu, w którym został odessany – w razie przytycia może pojawić się w innych rejonach, co zaburzy proporcje ciała. Na ten aspekt zwraca uwagę również dr Rosemary Leonard, uznany chirurg plastyczny z Wielkiej Brytanii. W swoim artykule, opublikowanym w „Mail Online", pisze o potrzebie uświadomienia pacjentom, iż liposukcja może skutecznie wymodelować sylwetkę, podkreślić jej kontury, ale nie służy bezpośrednio odchudzaniu.

Między innymi z tego powodu zalecana jest osobom szczupłym bądź z niewielką nadwagą, które próbują pozbyć się niepotrzebnego tłuszczu z brzucha, ale z różnych powodów (np. predyspozycji genetycznych) nie są w stanie tego zrobić. U ludzi z większym stopniem otyłości zabieg odsysania tkanki tłuszczowej nierzadko wymaga połączenia z plastyką powłok brzusznych z powodu nadmiaru obwisłej skóry, jaki pojawia się po wykonaniu liposukcji.

Jednak nie da się zaprzeczyć, że w odróżnieniu od diet i wymagających wysiłku ćwiczeń liposukcja brzucha jest zabiegiem szybkim i dającym równie szybkie rezultaty. Według danych brytyjskiego portalu poświęconego chirurgii plastycznej (embarrassingproblems.com) 56% Brytyjek woli poddać się zabiegowi niż przejść na dietę. Aż 78% badanych zdecydowałoby się na zabieg chirurgiczny, ponieważ jego efekt jest natychmiastowy i widoczny. To tłumaczy wciąż rosnącą popularność liposukcji – zabiegu, który usuwa tłuszcz bez potrzeby ćwiczeń i odmawiania sobie słodyczy.

Liposukcja brzucha – przebieg zabiegu

Wg opini wielu lekarzy, najlepszymi kandydatami do zabiegu liposukcji są osoby z prawidłową wagą ciała, ale z nadmiarem tkanki tłuszczowej w regionie brzucha. Lepsze efekty uzyskuje się u młodszych pacjentów przez wzgląd na ich elastyczną, twardą skórę, ale wiek nie stanowi przeciwwskazania do tego typu operacji.

Zabieg liposukcji brzucha

Zabieg usunięcia zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym (przy zastosowaniu nowszych, mniej inwazyjnych technik, stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe bądź miejscowe). Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, przez które wprowadza specjalną wąską kaniulę głęboko pod skórę. Owa kaniula jest podłączona do wytwarzającego podciśnienie aparatu przeznaczonego do odsysania tkanki tłuszczowej. Przez cały czas trwania zabiegu kaniula jest przemieszczana pod skórą, dzięki czemu minimalizuje się ilość koniecznych nacięć. Jedną z najczęstszych metod odsysania tkanki tłuszczowej jest tzw. technika tumescent, polegająca na nastrzykiwaniu tłuszczu jałowym roztworem soli fizjologicznej, środka miejscowo znieczulającego (lidocainy) i środka obkurczającego naczynia krwionośne (adrenaliny). Mieszkanka rozcieńcza tłuszcz, który jest następnie odsysany już w postaci emulsji. Technika tumescent ułatwia usunięcie tłuszczu i zmniejsza krwawienie, przez ogranicza się ilość sińców. W trakcie jednej wizyty można usunąć nie więcej niż 4 litry tłuszczu, a zabieg odsysania zbędnej tkanki trwa od 2 do 6 godzin.

Po operacji pacjent nakłada ubranko uciskowe – jego zastosowanie przyspiesza obkurczenie skóry i zmniejsza obrzęki. Należy je nosić przez 2-4 tygodnie, a prócz tego przez kilka miesięcy pacjent po liposukcji brzucha nosi w specjalnej uciskowej bieliźnie. Klinikę można opuścić po spędzeniu w niej doby, natomiast rekonwalescencja w domu powinna trwać przez co najmniej tydzień. Po ok. 2 tygodniach zaleca się poddanie specjalnym masażom, a przez okres miesiąca należy unikać większego wysiłku fizycznego.

Wyszczuplanie brzucha w polskich klinikach

Jak twierdzi wspomniany już dr Piotr Osuch, odsysanie tkanki tłuszczowej z brzucha jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych u osób z nadwagą. Cieszy się powodzeniem za granicą, również w Polsce zaczyna się nim interesować coraz więcej pacjentów. Według specjalisty zabieg liposukcji brzucha jest na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych operacji plastycznych w Polsce, zaraz po powiększaniu piersi i korekcie nosa.

Liposukcja brzucha - zdjęcia przed i po

Wybierając klinikę, pacjenci biorą pod uwagę jej renomę, doświadczenie chirurga plastycznego, a także cenę zabiegu. Przykładowo, 6,5 tys. złotych zapłaci za liposukcję brzucha pacjent Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach. Katowicka Klinika Chirurgii Mazan (Centrum Chirurgii Plastycznej) oferuje pacjentom liposukcję brzucha w cenie 7-9,2 tys. złotych. Kwota obejmuje cenę zabiegu, znieczulenia ogólnego, doby pobytu w klinice, opatrunków i wizyt kontrolnych. Druga klinika z Katowic, Centrum Estetyki Ciała, wykonuje tego typu zabiegi nieco taniej, bo już za 6 tys. zł. W takiej samej cenie liposukcję przeprowadza się w klinice Solumed w Poznaniu, a także w ośrodkach Ars-Medica w Krakowie oraz Medifem w Warszawie. Natomiast jeszcze korzystniejsze warunki cenowe oferuje pacjentom Medical Esthetic, klinika mieszcząca się w Warszawie, wykonując zabiegi w cenach 5-7 tys. złotych. Natomiast w Klinice Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego, kolejnej stołecznej placówce, za taki zabieg trzeba zapłacić 13 tys. złotych (bądź więcej).

Liposukcja brzucha za granicą – ceny zabiegu

Koszty zabiegu w zagranicznych placówkach są o wiele wyższe. Jak podaje portal Compare Clinic, koszt liposukcji brzucha w Wielkiej Brytanii oscyluje w granicach £1500-£4000 (7,4-19,7 tys. zł). Z kolei według serwisu dailymail.co.uk średnia cena zabiegów wykonywanych na Wyspach Brytyjskich jest wyższa – wynosi £5000. Belvedere Clinic, placówka mieszcząca się w Londynie, oferuje zabiegi w cenie £3000 (14,8 tys. złotych). Natomiast nieco niższe stawki obowiązują w klinikach w Belgii. Przykładowo, pacjenci Clinic BeauCare w Brukseli zapłacą za liposukcję brzucha ok. £2450-£2950.

Liposukcja brzucha - przed i po

Jeśli zaś chodzi o koszty zabiegu liposukcji brzucha w Stanach Zjednoczonych, według serwisu internetowego liposuction.com ceny wahają się w granicach $3000-$7500 (9,5-23,8 tys. zł). Trzeba przy tym pamiętać, że do kosztu zabiegu chirurgicznego dochodzą jeszcze opłaty, takie jak koszt sali operacyjnej, badań przedoperacyjnych, odzieży pozabiegowej oraz opatrunków. Opłacany jest także towarzyszący chirurgowi zespół pielęgniarski. W jednej z amerykańskich placówek, Cosmos Cosmetic Surgery Clinic w Sydney, ceny zaczynają się od $4400. Do kosztów należy dodać również kwotę 120 dolarów, stanowiącą opłatę za konsultację. Nieco niższe stawki oferuje pacjentom klinika Hess Plastic Surgery w Wirginii – liposukcja brzucha kosztuje w ośrodku $3800-$4100 (12-13 tys. złotych). Z kolei w Kalifornii operacja tego rodzaju może kosztować $5500. Takie stawki podaje klinika Orange County Plastic.

Dla porównania, Prywatna Klinika Chirurgii Plastycznej Brazylia w Kaliningradzie oferuje liposukcję brzucha za 770€ (3,2 tys. zł). Jej pacjentami są Rosjanie, Litwini i Polacy (stanowiący 10-15% odwiedzających), a także Skandynawowie, Niemcy i Anglicy. Miesięcznie w ośrodku przeprowadza się średnio ok. 80 zabiegów, a wykonuje je m.in. dr med. Iwan Anatoljewicz Surow. Jeszcze taniej zbędny tłuszcz usunie pacjent, który wybierze czeską klinikę Polmedicana. Ośrodek mieści się w Ostrawie, a zabieg wykonuje dr Libor Polák. Cena liposukcji brzucha to 600€ (2,5 tys. zł).

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgów Plastyków przeprowadziło w 2012 roku badania, z których wynika, że pacjenci – a szczególnie kobiety – nie boją się już przemierzać tysięcy kilometrów, by oddać się w ręce wykwalifikowanego specjalisty. Być może istotnym czynnikiem są tu sugestie ich partnerów. Z sondażu wynika, że ¼ mężczyzn nie miałaby nic przeciwko poddaniu się przez ich ukochane operacji plastycznej. Co więcej, zabieg liposukcji był najczęściej wymienianą przez nich procedurą (przewyższył nawet operację powiększenia piersi i zabiegi stomatologiczne), a prócz tego 54% ankietowanych stwierdziło, że chcieliby, by ich partnerka poddała się kuracji odchudzającej. Badanie było przeprowadzone na grupie 1248 mężczyzn.

Dr n. med. Piotr Osuch potwierdza rosnące zainteresowanie pacjentek zabiegami liposukcji brzucha oraz innych partii ciała. Dodaje też, iż pacjenci stają się coraz bardziej wymagający, co niejako wymusza ciągłe pogłębianie wiedzy przez chirurgów. By być konkurencyjni, wyjeżdżają na zagraniczne doskonalące kursy i wzbogacają wyposażenie swoich gabinetów o nowoczesną aparaturę medyczną. Osoby poszukujące uznanych klinik kierują się ceną, ale nie jest to jedyny powód – przede wszystkim stawiają na fachowość i bezpieczeństwo. Zagraniczni turyści medyczni coraz częściej pojawiają się również w polskich klinikach chirurgii plastycznej. Takie osoby przyjeżdżają z pewnością, że jakość usług oferowanych przez polskich chirurgów jest bardzo dobra, a warunki, w jakich przeprowadza się zabiegi, można porównywać z tymi w ośrodkach w Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Kiedy przekonują się, że miały rację, polecają polskie kliniki swoim znajomym, a i same często wracają na kolejne zabiegi upiększające.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Lili 5 lata temu

Ile kosztuje liposukcja w Seulu? Ponoć niedrogo. Odpowiedz

Ruby 11 lata temu

zastanawiam się nad liposukcją, czy ktoś już to robił i może napisać parę słów na ten temat? który lekarz, jaki efekt i jak długo się utrzymuje, itp Odpowiedz

jula do Ruby 8 lata temu

w Czechach jest najtaniej potwierdzam,ale nie jest to kwota 2,5 tyś.Cennik jest podany orientacyjnie,to zależy od ilości odessanego tłuszczu,więc po pierwsze konsultacja,a póżniej cena,która średnio wynosi ok 3,5 tyś+cena za konsultacje+cena za badanie krwi+cena za ubranko. W innych placówkach również wszystko doliczają,ale najtaniej jest w czechach. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…