Rezonans magnetyczny stawu kolanowego - wskazania do badania

Staw kolanowy jest - obok stawu skokowego - najbardziej obciążanym elementem układu ruchu. Co więcej, każdego dnia narażony jest na olbrzymie przeciążenia, które mogą powodować urazy (zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie). Towarzyszący im ból oraz trudności w chodzeniu są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza, który w ramach diagnostyki najprawdopodobniej skieruje nas na rezonans magnetyczny kolana.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem w organizmie człowieka. Zbudowany jest z kości udowej i piszczelowej, których połączenie wzmacnia rzepka. Funkcję stabilizującą pełnią więzadła wewnętrzne – krzyżowe i związane z łąkotkami oraz zewnętrzne – poboczne, rzepki i torebki stawowej. Ponadto pomiędzy kośćmi znajdują się 2 łąkotki, które dopasowują do siebie powierzchnie stawowe i umożliwiają ruchy obrotowe. To właśnie one są najczęstszym elementem, który ulega uszkodzeniu w stawie kolanowym. Zaraz po nich, urazy dotyczą więzadeł. 

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny kolana?

Rezonans magnetyczny (MRI) kolana jest zwykle zalecany w przypadku urazu lub bólu kolana, który nie ustępuje po około 6 tygodniach leczenia lub gdy lekarz podejrzewa uszkodzenie więzadeł, chrząstki lub kości.

Może być również wykonywany w celu diagnozowania chorób zwyrodnieniowych, takich jak artretyzm, lub chorób związanych z nierównomiernym zużyciem stawu kolanowego.

Ostatecznie decyzja o wykonaniu rezonansu magnetycznego kolana powinna być podjęta przez lekarza na podstawie indywidualnych objawów i historii medycznej pacjenta.

MRI w badaniu łąkotki - precyzyjna metoda identyfikacji uszkodzeń kolana

Powszechnie występującą przyczyną, dla której pacjenci są kierowani na badanie MRI stawu kolanowego, jest podejrzenie uszkodzenia powstałego wskutek urazu. Jednym z częstszych obrażeń dotyczących stawu kolanowego jest uszkodzenie łąkotki, zwłaszcza łąkotki przyśrodkowej (rzadziej łąkotki bocznej). Dochodzi do niego w efekcie gwałtownego wyprostowania kolana, gdy znajduje się ono w zgięciu i częściowej rotacji. Do charakterystycznych objawów należą wówczas:

  • ból na wysokości szpary stawu,
  • obrzęk,
  • uczucie przeskakiwania w kolanie.

Rezonans stawu kolanowego jest w tym przypadku najdokładniejszą, a przy tym nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Nie tylko pozwala on na zobrazowanie i ocenę stopnia uszkodzenia łąkotek, ale również dobór odpowiedniej terapii i monitorowanie jej przebiegu.

Rezonans stawu kolanowego przy problemach z więzadłem

Drugim co do częstości rodzajem obrażeń są pourazowe patologie więzadeł kolana. Występują one przede wszystkim u osób uprawiających sporty takie jak piłka nożna czy narciarstwo. W zależności od stopnia uszkodzenia (naciągnięcie, naderwanie lub całkowite rozerwanie), objawy mogą charakteryzować się różnym stopniem nasilenia.

Zazwyczaj, oprócz towarzyszącego bólu oraz opuchlizny, pojawia się niestabilność w stawie kolanowym oraz krwiak. MRI stawu kolanowego pozwala na jednoznaczne określenie stopnia uszkodzenia, dzięki czemu jest w tym przypadku badaniem rekomendowanym.

Warto pamiętać: Badanie rezonansem magnetycznym jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu przyczyny bólu kolana. Najczęstszym źródłem bólu są zapalenie lub zerwanie więzadła, a także naciągnięte więzadła w kolanie. Dzięki temu badaniu można dokładnie określić uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego oraz ich stopień zaawansowania.

Rezonans magnetyczny kolana - co pokazuje?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego znajduje również zastosowanie w diagnostyce chorób reumatologicznych. Dzięki możliwości zobrazowania zapalenia błony maziowej czy nadżerek kostnych, możliwe jest wczesne rozpoznanie i dokładna ocena kliniczna artropatii, które dotykają staw kolanowy. Aby zwiększyć wartość diagnostyczną badania, można dodatkowo zastosować środek kontrastujący, który spowoduje wzmocnienie sygnału w miejscach objętych aktywnym procesem zapalnym.

Badanie MR stawu kolanowego może być także pomocne w diagnostyce bólu okolicy kolana u dzieci. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie występujących w tej grupie wiekowej jałowych martwic chrzęstno-kostnych oraz kostnych (np. choroba Osgood-Schlattera) czy procesów nowotworowych. Co więcej, obrazowanie rezonansem magnetycznym pozwala również na wykrycie wad anatomicznych w zakresie kolana.

Ważne: Rezonans magnetyczny jest skuteczną metodą diagnostyczną umożliwiającą wykrycie oraz obrazowanie reumatologicznego zapalenia stawów. Jest również niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym w przypadku bólu okolicy kolana u dzieci, pozwalającym na wykluczenie jałowych martwic chrzęstno-kostnych oraz kostnych, tj. choroba Osgood Schlattera.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…