Kobieta karmi dziecko piersią

Naturalny pokarm we wczesnym okresie życia stanowi najlepszą formę żywienia dla dziecka. Zapewnia on wszelkie niezbędne substancje, jest optymalnie zbalansowany, wzmacnia odporność noworodka. Z tych względów karmienie piersią zalecają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia czy UNICEF. Nie ulega więc wątpliwości chęć dużej ilości kobiet do podejmowania tej aktywności, dotyczy to też tych, które przed urodzeniem dziecka przebyły zabieg powiększenia piersi.


Streszczenie artykułu (AI):
Streszczenie wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Karmienie naturalne zapewnia nie tylko właściwy stan odżywienia dziecka, dzięki niemu pogłębieniu ulega też więź emocjonalna z matką.

Do pokarmu dostawać się może wiele substancji przyjmowanych przez kobietę (m.in. leki, takie jak tetracykliny, środki przeciwpadaczkowe, salicylany). Przy przyjmowaniu takich preparatów zaleca się ich odstawienie lub zaniechanie karmienia piersią, podobnie jest m.in. przy ciężkich stanach zapalnych gruczołów piersiowych. Jak jest natomiast w przypadku kobiet, które przebyły zabieg powiększenia piersi implantami - czy w ich wypadku karmienie piersią jest niemożliwe lub niewskazane?

Wpływ powiększenia piersi implantami na możliwość karmienia dziecka

Implanty piersi, wbrew pozorom, wcale nie muszą uniemożliwiać matce żywienia swojego dziecka naturalnym pokarmem. Wpływ powiększenia piersi na ten fizjologiczny proces jest różny, zależny od wielu czynników.

Rodzaj cięcia

  • Kobieta chirurg plastyczny demonstrująca implanty piersi przy biurku
    Jeżeli implanty umieszczone zostaną poprzez nacięcia wykonane w obrębie dołu pachowego czy te zlokalizowane u samych brzegów piersi, problem z karmieniem zwykle nie występuje.
  • Ryzykiem grozi cięcie wykonane w okolicy brodawki sutkowej, podczas którego naruszone mogą zostać struktury zaangażowane w wydzielanie pokarmu. Defekty unerwienia tej okolicy powodują zmniejszenie czucia z powierzchni skóry, a także mogą zaburzać transport bodźców nerwowych stymulujących do produkcji i wydzielania mleka.
  • Poza elementami układu nerwowego, uszkodzone zostać mogą także gruczoły produkujące pokarm czy struktury wyprowadzające go na powierzchnię. W razie wystąpienia uszkodzenia, nie jest ono nieodwracalne - procesy naprawcze zajmują dość długi czas, ale możliwa jest odbudowa naruszonych tkanek.
  • Opisane procesy mogą wystąpić nie tylko przy zabiegach powiększania biustu, podobny efekt wywołują jakiekolwiek inne zabiegi przeprowadzone w okolicy klatki piersiowej i piersi.
Informacja: Wybór techniki operacyjnej może wpłynąć na zdolność do karmienia piersią, dlatego warto omówić swoje plany z chirurgiem przed zabiegiem.

Lokalizacja implantu piersiowego

  • Dla procesu karmienia korzystniejsze jest umieszczenie implantów w obrębie struktur mięśniowych. Zlokalizowane w okolicy tkanki gruczołowej mogą powodować jej ucisk i zaburzać produkcję pokarmu.

Obecność substancji budujących implant w mleku

  • Wiele matek może obawiać się, że składowe struktur powiększających piersi mogą się dostawać do pokarmu. Ryzyko takie jest jednak minimalne - cząsteczki silikonu posiadają tak dużą wielkość, że niemożliwe jest przedostanie się ich do przewodów transportujących mleko.
  • Jedyną bardzo rzadką sytuacją, w której substancja mogłaby tam trafić, jest pęknięcie implantu bezpośrednio do struktur zaangażowanych w laktację. Postaci wypełnione solą fizjologiczną są jeszcze bezpieczniejsze w tym aspekcie - substancja ta jest bowiem całkowicie niegroźna, jej zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie.

Wyniki badań naukowych

Badania naukowe na temat wpływu implantów na karmienie piersią pokazują, że większość kobiet z implantami jest w stanie karmić piersią bez większych przeszkód. Niektóre badania sugerują, że kobiety z implantami mogą mieć nieco wyższe ryzyko problemów z laktacją, jednak różnice te nie są znaczne. Ważne jest, aby konsultować się z lekarzem w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących karmienia piersią po zabiegu.

Ciekawostka: Badania pokazują, że większość kobiet z implantami piersi może karmić piersią bez większych problemów.

Zmiany w piersiach podczas ciąży i karmienia piersią

Matka karmiąca piersią swoje dziecko

W okresie ciąży, jak i karmienia, dochodzi do fizjologicznego powiększenia wymiarów piersi. Wywołuje to stosunkowo często różnie nasilone dolegliwości bólowe. W przypadku posiadania implantów, objaw ten może mieć nieco większe nasilenie niż u kobiet posiadających naturalny biust.

Dodatkowo, kobiety z implantami mogą doświadczać większego napięcia skóry oraz zmienionej reakcji na bodźce mechaniczne, co może wpływać na komfort karmienia piersią. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak znaczny ból piersi, obrzęk czy zmiany w wyglądzie skóry.

Podczas ciąży i karmienia piersią mogą pojawić się także potencjalne problemy estetyczne, takie jak zmiana kształtu piersi, asymetria czy rozciągnięcie skóry. Kobiety z implantami mogą być bardziej narażone na te zmiany, co może wpływać na ich samopoczucie i zadowolenie z wyglądu po zakończeniu okresu karmienia.

Pamiętaj: Zmiany w piersiach podczas ciąży i laktacji mogą być bardziej odczuwalne u kobiet z implantami, co może wymagać większej uwagi i konsultacji z lekarzem.

Próby karmienia piersią po zabiegu

Próbę karmienia dziecka drogą naturalną zawsze warto podjąć. W przypadku przebycia w przeszłości powiększenia piersi szczególnie trzeba zwracać uwagę na przyrost masy potomka - jeżeli, niestety, nie jest on właściwy, konieczna okazać się może zmiana sposobu żywienia.

Przed samym zabiegiem należy pomyśleć o ewentualnym przyszłym karmieniu piersią i w razie potrzeby poinformować o tym lekarza jeszcze przed operacją, co, dzięki doborowi odpowiednich parametrów, pozwoli zminimalizować ryzyko ewentualnych niepowodzeń.

Warto również zasięgnąć porady doradcy laktacyjnego, który pomoże w ocenie możliwości karmienia piersią oraz zaproponuje techniki ułatwiające laktację i karmienie. Może to być szczególnie pomocne dla kobiet, które doświadczają trudności z laktacją po zabiegu powiększania piersi.

Ważne: Przed zabiegiem powiększania piersi warto omówić z chirurgiem swoje plany dotyczące karmienia piersią, co pozwoli na minimalizację ryzyka problemów z laktacją.

Znaczenie karmienia piersią dla rozwoju dziecka

Według raportu Global Breastfeeding Scorecard 2023 opublikowanego przez WHO i UNICEF, odsetek niemowląt poniżej 6. miesiąca życia karmionych wyłącznie piersią wzrósł do 48%, zbliżając się do celu Światowego Zgromadzenia Zdrowia na 2025 rok, który wynosi 50% .

Ładna kobieta trzymająca w ramionach nowonarodzone dziecko

W ciągu ostatniej dekady wskaźnik ten zwiększył się o 10 punktów procentowych. Spośród 100 krajów, które zaktualizowały swoje dane od 2017 roku, 70 odnotowało wzrost wskaźników wyłącznego karmienia piersią, a w 22 z nich wzrost ten przekroczył 10 punktów procentowych .

Mimo tego postępu, nadal istnieją wyzwania, takie jak niski odsetek noworodków przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny po porodzie (46%) oraz spadek wskaźników karmienia piersią do 45% w drugim roku życia dziecka .

W związku z tym WHO i UNICEF wyznaczyły nowy cel: osiągnięcie 70% wskaźnika wyłącznego karmienia piersią do 2030 roku, co podkreśla potrzebę dalszych działań w zakresie edukacji, wsparcia matek oraz regulacji marketingu substytutów mleka kobiecego.

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Pomaga w szybszym powrocie do formy po porodzie, zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów oraz wzmacnia więź emocjonalną z dzieckiem. Świadomość tych korzyści może być istotnym czynnikiem motywującym kobiety do podejmowania prób karmienia piersią, nawet po zabiegu powiększania piersi.

Psychologiczne aspekty posiadania implantów:

  • posiadanie implantów może wpływać na poczucie własnej wartości i akceptację ciała,
  • kobiety mogą odczuwać niepewność co do estetyki piersi po zakończeniu karmienia,
  • może to wpływać na samoocenę wyglądu,
  • ważne jest, aby kobiety miały wsparcie emocjonalne i informacje, które pomogą im w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami.

Źródła:

  • Michal Schiff, Charles S. Algert, Amanda Ampt i inni, "The impact of cosmetic breast implants on breastfeeding: a systematic review and meta-analysis", International Breastfeeding Journal, 9(17), 2014
  • Figen Kazankaya, Selin Ahsun Paker, Özlem Demirel Bozkurt, "Breastfeeding After Breast Augmentation Surgery: A Scoping Review", Florence Nightingale Journal of Nursing, 32(1), 99-109, 2024
  • Health Care Providers, "Breast Surgery and Breastfeeding" (www.cdc.gov), 2024
  • Hana Setterquist, Christine D. Garner, "Breastfeeding after Breast Augmentation" (www.infantrisk.com), 2024

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać zegarek albo kijki do nordic walking!

Dołącz do akcji Krokodyl!
Powiększanie piersi implantami

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…