Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się łagodnych tworów - mięśniaków. W razie konieczności leczenie tych zmian bazuje zarówno na technikach operacyjnych, jak i tych bez użycia skalpela.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jak sugeruje już sama nazwa, mięśniaki macicy są tworami, rozwijającymi się z komórek mięśniowych. Zlokalizowane we wnętrzu żeńskich dróg rodnych guzy u niektórych pacjentek nie wywołują żadnych objawów, u innych kobiet z kolei pojawiać się mogą przedłużone, obfite miesiączki, czy też dolegliwości bólowe. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »


W razie zaistnienia takiej potrzeby leczenie mięśniaków macicy może być farmakologiczne, operacyjne czy oparte na pewnych zabiegach małoinwazyjnych. Wybór terapii zależy m.in. od wieku pacjentki, tego, czy zamierza ona jeszcze zachodzić w ciążę oraz od ewentualnych dolegliwości, wynikających z obecności zmiany w macicy.

Jakie są dostępne metody leczenia  mięśniaków macicy?

Jak zapewne łatwo się domyślić, mięśniaka można po prostu usunąć chirurgicznie. Zabiegi takie nazywane są myomektomią i wykonywane mogą być one laparoskopowo (przy niewielkiej ilości zmian i gdy są one niewielkiej wielkości) lub też techniką klasyczną, otwartą (przy gorszej lokalizacji mięśniaków i większym rozmiarze zmian). Procedury wykonywane są również z dostępu przezpochwowego, wtedy mięśniaki usuwa się podczas tzw. histeroskopii.

Niektóre pacjentki są jednak niechętne do przebycia zabiegu z użyciem skalpela. Dla takich kobiet dostępne są inne techniki, jak np. farmakoterapia mięśniaków macicy. Dostępne środki pozwalają jednak raczej na zmniejszenie wielkości zmian w macicy niż na ich całkowite usunięcie. Zastosowanie znajdują:

  • analogi gonadoliberyny (ich stosowanie powoduje wystąpienie stanu podobnego do menopauzy, pojawić się mogą np. nagłe uderzenia gorąca, zatrzymanie miesiączek)
  • octan uliprystylu (moderator receptorów progesteronowych, który wpływa m.in. na obumieranie komórek mięśniaka.

Z kolei w leczeniu zabiegowym mięśniaków macicy coraz większą popularność zdobywają techniki małoinwazyjne. Embolizacja tętnic macicznych polega na wprowadzeniu do tętnic cewnika i dostarczeniu do naczyń zaopatrujących mięśniaka substancji zamykających ich światło. Zablokowanie dostaw krwi sprawia, że do zmiany nie docierają substancje odżywcze i po pewnym czasie do występuje jej obkurczenie się.

Dostępne są też zabiegi laparoskopowe, korzystające z innych rozwiązań niż skalpel. Wprowadzone przez niewielkie nacięcia na skórze jamy brzusznej narzędzia umożliwiają wykonanie np. zabiegu miolizy laserowej, zastosowanie do zniszczenia komórek mięśniaka zimna jest z kolei określane jako kriomioliza. Poza wymienionymi, podejmowane są również procedury destrukcji zmian w macicy przy pomocy fal dźwiękowych o częstotliwości radiowej.

Jedną z nowszych technik leczenia mięśniaków macicy jest zabieg całkowicie bezinwazyjny, nazywany MRgFUS. Do zobrazowania mięśniaka służy wtedy rezonans magnetyczny. Po uwidocznieniu kierowane są na niego fale ultradźwiękowe, powodujące wzrost temperatury w jego obrębie i obumieranie patologicznych komórek.

Żadna z wymienionych metod leczenia mięśniaków macicy niestety nie gwarantuje, że nie dojdzie w przyszłości do nawrotu choroby. Gwarancja taka pojawia się natomiast w przypadku wykonania histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy. W przypadku mięśniaków operacja ta jest skuteczna, jej przebycie całkowicie uniemożliwia jednak możliwość posiadania w przyszłości dzieci.

Leczenie i operacje mięśniaków macicy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.uterine-fibroids.org; www.webmd.com; www.womenshealth.gov; www.ncbi.nlm.nih.gov

Leczenie i operacje mięśniaków macicy - więcej na ten temat

Leczenie i operacje mięśniaków macicy

Jest alternatywa dla histerektomii, czyli zabiegu usunięcia macicy, standardowo praktykowanego u pacjentek z mięśniakiem. Skoro to guz niezłośliwy, wystarczy jedna…

Dodaj komentarz

Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy stanowią jedną z częstszych łagodnych zmian nowotworowych. Rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że badacze poszukują coraz to nowszych sposobów jego leczenia. Klasyczna chirurgia w przypadku mięśniaków coraz częściej...

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki stanowią łagodne rozrosty nowotworowe, które rozwijają się z komórek mięśniowych macicy. Zmiany te są stosunkowo częste - obecne mogą być nawet u 70% kobiet po 50. roku życia. Wpływ na ich powstawanie mają estrogeny – z tego...