Nadmierne pocenie może mieć podłoże emocjonalne i dotyczy przede wszystkim pach, dłoni, stóp oraz pachwin. Medycyna stosuje obecnie kilka sposobów w walce z tym schorzeniem, m.in. sympatektomię – chirurgiczny zabieg przecięcia włókien nerwowych, jonoforezę – nieinwazyjną metodę wykorzystującą prąd elektryczny oraz równie nieinwazyjną toksynę botulinową – zabieg polegający na iniekcji preparatu w celu porażenia i blokady zakończeń nerwowych, połączonych z gruczołami potowymi.
Nadmierna potliwość – metody leczenia w Bydgoszczy
Leczeniem miejscowej nadpotliwości stóp, pach i dłoni, dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej zajmuje się ppłk dr n. med. Robert Szyca, specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz organizacji ochrony zdrowia. Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalizuje się w procedurach z zakresu medycyny estetycznej, a ponadto chirurgii ogólnej i koloproktologii. Certyfikat w zakresie podstawowych technik iniekcji toksyny botulinowej potwierdza umiejętności lekarza w zakresie m.in. leczenia nadpotliwości, a w ramach procedury stosuje preparat Azzalure firmy Qmed Galderma. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Toksynę botulinową typu A w nieinwazyjnej terapii nadpotliwości stosują również specjaliści Clinica Dermatoestetica. Zabieg poprzedza wykonanie testu Minora, który pozwala określić stopnień zaawansowania nadpotliwości oraz obszar, poddawany leczeniu. Terapia po upływie 4-9 miesięcy może wymagać powtórzenia. Zabieg należy do panelu dermatologii estetycznej, w ramach której kolejną procedurą z zastosowaniem toksyny botulinowej jest zabieg wygładzania zmarszczek mimicznych dolnej i górnej części twarzy.
Laserowe leczenie nadpotliwości to propozycja Centrum Medycznego Laser-Med, gdzie do usunięcia schorzenia w obrębie pach wykorzystywana jest technologia Palomar Slim Lipo 3D. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa około godziny, a procedura wykorzystuje energię lasera o długości 924 nm, która w sposób nieodwracalny rozpuszcza gruczoły potowe pach, oraz falę o długości 975 nm, która oddziałuje na tkankę, wzmacniając i odbudowując włókna kolagenowe. Procedura po zakończeniu zabiegu wymaga zastosowania ubranka uciskowego.