Ginekologia estetyczna - zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe cieszą się uznaniem świata medycznego m.in. dlatego, że przy ich niewielkiej inwazyjności możliwe jest uzyskanie efektów odpowiadających tym, które to wcześniej osiągano przy pomocy tradycyjnych procedur chirurgicznych. Lasery zastosowanie znajdują w wielu dyscyplinach medycznych - jedną z nich jest ginekologia estetyczna, gdzie z wykorzystaniem tych urządzeń można zarówno poprawić stan zdrowia pacjentek, jak i wpływać na estetykę okolic intymnych.

Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Mimo tego, że lasery wciąż są uważane za nowoczesny sprzęt, to historia tego rodzaju urządzeń sięga w zasadzie początków XX. wieku. Zjawiskami fizycznymi, związanymi z działaniem laserów, zajmował się już Albert Einstein, który w 1917 roku sformułował teorię o emisji wyzwalanej, będącą swego rodzaju podłożem do stworzenia omawianych urządzeń. Od teorii do praktyki jest jednak długa droga: pierwszy laser skonstruowano bowiem dopiero w 1960 roku. Twórcą tego urządzenia był Theodore H. Maiman. Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów laserów. Poszczególne z nich różnią się zarówno długością i energią emitowanych wiązek, ale i źródłem, z którego są takowe emitowane. Wyróżnia się m.in. lasery gazowe (np. argonowe czy CO2) i posiadające emiter będący ciałem stałym (jak w laserach tytanowych, erbowych czy neodymowych). 

Lasery są dziś powszechnie dostępne, nie dziwi więc, że korzysta z nich również świat medyczny. Okulistyka, chirurgia, urologia - nie sposób wręcz wymienić wszystkich specjalności, w których zabiegi wykonywane są z udziałem laserów. Z tych urządzeń korzystają również specjaliści ginekologii estetycznej - dziedzina ta stanowią jedną z tych, w których zabiegi laserowe zyskują coraz większą popularność.

Ginekolodzy estetyczni używają różnych laserów, a przykładowe urządzenia, dostępne w ich gabinetach to lasery IntimaLase, MonaLisa Touch i Renova Lase. Mnogość produktów związana jest zapewne z tym, że poszczególne z nich różnią się mechanizmem działania. Część laserów stymuluje bowiem naturalne procesy zachodzące w organizmie, zadaniem innych jest z kolei usuwanie nadmiaru tkanek.

Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej, wykonywane z przyczyn zdrowotnych

Zakres problemów, którymi zajmuje się ginekologia estetyczna przy pomocy laserów, jest dość szeroki. Dzięki tego rodzaju zabiegom pacjentki mogą zarówno poprawić estetykę okolic rozrodczych, jak i pozbyć się pewnych dolegliwości natury zdrowotnej. W przypadku drugiej z wymienionych sytuacji wspomnieć należy o laserowym leczeniu nietrzymania moczu. Zabiegi laserowe mogą rozwiązać ten problem u kobiet, u których występuje postać wysiłkowa tego zaburzenia. Związana ona jest z osłabieniem struktur, podtrzymujących cewkę moczową we właściwym miejscu. Doprowadzenie energii laserowej w okolice powięzi wewnątrzmiednicznej ma na celu pobudzenie fibroblastów oraz wzmożenie syntezy kolagenu - wymienione zjawiska doprowadzają do wzmocnienia struktur przepony moczowo-płciowej, dzięki czemu uzyskiwana jest odpowiednia stabilizacja cewki moczowej.

Wraz z wiekiem pacjentki mogą doświadczać zwiększonej suchości pochwy oraz odczuwać nadmierne rozluźnienie tej części dróg rodnych. Takie problemy rozwiązać można poprzez laserową rewitalizację pochwy. Parametry wiązki energetycznej dobierane są w zależności od m.in. grubości pochwy u danej kobiety. Celem zabiegu jest doprowadzenie do obkurczenia się pochwy oraz zwiększenia stopnia jej nawilżenia, a odbywa się to dzięki pobudzeniu fibroblastów oraz zwiększonej syntezie kolagenu.

Powyżej opisane zabiegi dotyczą problemów, związanych z wewnętrznymi częściami żeńskich narządów rozrodczych. Ginekologia estetyczna zajmuje się jednak również strukturami, znajdującymi się na zewnątrz - w ramach tej specjalności przeprowadzana jest laserowa plastyka warg sromowych. Zabieg przydatny może być u tych pacjentek, u których nadmiernej wielkości wargi sromowe powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu (związany np. z trudnościami podczas uprawiania sportu czy bolesnością odczuwaną podczas aktywności seksualnej). Podczas labiaplastyki laserowej wargi sromowe można nie tylko zmniejszyć, ale i nadać im pożądany przez pacjentkę kształt. Laser w tym przypadku służy zarówno do usuwania nadmiaru tkanek, jak i do odpowiedniego wymodelowania warg sromowych.

Inne zastosowania laserów w ginekologii estetycznej

Procedury laserowe mogą również w ginekologii estetycznej służyć do celów czysto estetycznych. Z wykorzystaniem tych urządzeń możliwe jest wybielenie warg sromowych. Stosowane w tym celu są lasery frakcyjne, których działanie skutkuje usunięciem nadmiaru melaniny, czyli substancji, odpowiadającej za nadmierną pigmentację skóry warg sromowych. Poza wybieleniem tych struktur, efektem działania lasera jest również poprawa jędrności i odmłodzenie wyglądu wspomnianych wyżej struktur.

Laserowo można także przeprowadzić rewitalizację krocza. Mechanizm działania takich zabiegów bazuje na wspominanych już procesach regeneracyjnych organizmu: dzięki pobudzeniu tworzenia nowych włókien kolagenowych możliwe jest doprowadzenie do poprawy jakości tkanek krocza. Laserowa perineoplastyka polecona może być m.in. tym pacjentkom, u których zmiany w okolicy krocza związane są z przebytymi porodami czy doświadczonymi urazami.

Zalety zabiegów laserowych w porównaniu do tradycyjnych procedur chirurgicznych

Laser MonaLisa Touchźródło: www.straitstimes.com

Nie bez powodu lasery cieszą się coraz większym uznaniem w środowisku medycznym. Zabiegi, wykonywane przy ich użyciu - inaczej niż w przypadku znacznej części procedur chirurgicznych - nie wymagają pozostawania w szpitalu, pacjentki bezpośrednio lub krótko po ich przeprowadzeniu mogą wrócić do domu. Znaczenie dla wielu kobiet ma z pewnością również czas trwania zabiegów laserowych w ginekologii estetycznej: zazwyczaj do ich przeprowadzenia wystarcza kilka minut, jak choćby w przypadku laserowego leczenia NTM, które zajmuje około 10-15 minut.

Inną zaletą omawianej grupy zabiegów jest to, że są one małoinwazyjne. W przypadku takich procedur, jak np. rewitalizacja pochwy, efekty uzyskiwane są dzięki doprowadzeniu ciepła - u pacjentki nie dochodzi do żadnego krwawienia. W bardziej inwazyjnych zabiegach, takich jak labiaplastyka, ewentualne źródła krwawienia zostają - dzięki energii lasera - natychmiast zaopatrzone. Zabiegi laserowe związane są również z krótszym niż w przypadku procedur chirurgicznych okresem rekonwalescencji, dodatkowo ewentualne blizny - jeżeli w ogóle wystąpią - to są zdecydowanie mniejsze i znacznie mniej widoczne.

Zabiegi laserowe w ginekologii estetycznej: ceny w Polsce i na świecie

Ceny laserowych procedur ginekologii estetycznej różnią się w zależności od miasta, w którym zabieg ma być wykonywany. Przykładowo, laserowa labiaplastyka w Warszawie kosztuje od 2 000 zł do 5 000 zł, z kolei w Łodzi za ten sam zabieg pacjentki zapłacą od 1 600 do 3 000 zł. Zabiegi tego rodzaju znacznie droższe są poza granicami Polski: w Stanach Zjednoczonych laserowa labiaplastyka kosztować może od 2 000 do 5 000 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwoty od 7 640 do 19 100 zł - tak jest w klinice Vanity Cosmetic Surgery, zlokalizowanej w Miami. Podobne koszty za laserową plastykę pochwy ponoszą pacjentki, które zabieg wykonują w Australii: w Medaesthetics, sieci posiadającej placówki m.in. w Sydney i Alice Springs, procedura wykonywana jest za od 3 500 do 4 500 dolarów (13 370 - 17 190 zł).

Inne są ceny mniej rozległych zabiegów laserowych z zakresu ginekologii estetycznej. Wybielanie warg sromowych laserem w Warszawie można wykonać już za 500 zł, z kolei w Toruniu procedura ta kosztuje 900 złotych. Cena laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu w Gliwicach wynosi 800 zł, natomiast w Kielcach koszty tego zabiegu wynoszą około 1 500 złotych.

Źródła: www.fotona.com; www.esag.org;www.nhs.uk;www.laserfest.org; www.medaesthetics.com.au; www.vanitymiami.com;

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Zmniejszanie warg sromowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…