Implanty biowchłanialne w ortopedii

Implanty biowchłanialne znalazły swoje stałe miejsce w chirurgii ortopedycznej a ich popularność i znaczenie sukcesywnie wzrasta. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w zabiegach rekonstrukcji stawu biodrowego, segmentów kręgosłupa oraz stawu kolanowego. Po zakończeniu zrostu kostnego implant stopniowo rozkłada się na tlen i dwutlenek węgla, znikając z organizmu całkowicie w ciągu 2-4 lat po wszczepieniu.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Chirurgia ortopedyczna jest działem medycyny zajmującym się leczeniem operacyjnym narządów ruchu w obszarze aparatu kostno-stawowego. Najczęstszym powodem podejmowania leczenia w tym zakresie są uszkodzenia ciała, kontuzje lub zmiany zwyrodnieniowe.

Czym są implanty ortopedyczne?

Implanty, będące szeroko stosowanym rozwiązaniem w zabiegach chirurgii ortopedycznej, to najprościej rzecz ujmując, elementy których zadaniem jest wspomóc, zastąpić lub uzupełnić tymczasowo lub na stałe ubytki np. kości, chrząstki, wiązadła, ścięgna lub powiązane z nimi tkanki.

Zastosowanie implantów w chirurgii aparatu ruchu

Najczęściej znajdują zastosowanie w rekonstrukcjach stawu biodrowego, barkowego, segmentów kręgosłupa oraz stawu kolanowego. Stabilizują fragmenty kostne tak, aby doprowadzić do ich zrostu w żądanym położeniu i w możliwie najkrótszym czasie. Użycie implantów eliminuje do minimum konieczność zastosowania dodatkowego unieruchomienia, np. opatrunku gipsowego – zwiększając tym samym komfort życia pacjenta. Zwykle po uzyskaniu zrostu kostnego ich obecność w ciele staje się zbędna.

Kształt implantu w zależności od zabiegu

Zależnie od przeznaczenia i zakresu zabiegu implanty ortopedyczne przyjmują rozmaite formy, niekiedy o dość skomplikowanym kształcie. Mogą to być m.in. gwoździe kostne, gwoździe śródszpikowe blokowane, płytki kostne płaskie, kątowe lub kształtowe oraz śruby i wkręty kostne.

Implanty biowchłanialne w operacjach ortopedycznych

Piny biowchłanialne Inion OTPS przeznaczone do utrzymywania dokładnego ustawienia fragmentów złamanej kości

Specyficzną odmianą implantów są tzw. implanty biodegradowalne, produkowane m.in. z kopolimerów na bazie m.in. laktydu, glikolidu, ε-kaprolaktonu i węglanu trimetylenu. Ich udział w zabiegach chirurgii ortopedycznej systematycznie rośnie, do czego przyczyniają się następujące cechy:

  • zdolność do biodegradacji, dzięki czemu nie jest konieczne usuwanie implantów z organizmu po zakończeniu procesu leczenia
  • sposób przeprowadzenia zabiegu i właściwości mechaniczne zbliżone do implantów "tradycyjnych" z tytanu lub innyh stopów
  • brak korozji i ryzyka wystąpienia zmian gęstości kości w efekcie zjawiska tzw. „stress shielding” (ubytek kości poniżej lub powyżej operowanego miejsca)

Zalety stosowania biowchłanialnych wszczepów

Biowchłanialne implanty są wytrzymałe oraz posiadają doskonałe właściwości dostosowawcze i degradacyjne. Zachowują swoją trwałość podczas procesów gojenia kości, dzięki czemu przebiegają one w możliwie najbardziej naturalny sposób. Aby kość była stopniowo obciążana system usztywniający traci swoją siłę pomiędzy 18 a 36 miesiącem od zaimplantowania. Zupełna utrata masy zachodzi po 2-4 latach od wszczepienia.

Implanty rozkładają się przez hydrolizę i są metabolizowane w dwutlenek węgla i wodę w trakcie naturalnych procesów a następnie wydychane i wydalane z organizmu. Nie wymagają usuwania nawet jeśli migrują poza kanał kości.

Uwaga: Zaletami nici biowchłanialnych w ortopedii są ich stopniowe wchłanianie, minimalna reakcja tkankowa oraz brak potrzeby ich usuwania, co skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań.

Rynek implantów biowchłanialnych rozwija się bardzo dynamicznie a najlepsi producenci sprzętu medycznego rok rocznie wprowadzają na rynek innowacje produktowe. Charakteryzują się one coraz wyższą biozgodnością (zapobiegającą odrzuceniu implantu przez organizm) oraz zwiększoną odpornością na poluzowanie lub złamanie elementu, co mogłoby spowodować bolesny stan zapalny lub zakażenie otaczających tkanek.



Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Ortopedia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 65

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…