Liposukcja laserowa nie jest odpowiednia dla osób z dużą otyłością brzuszną

Narastający na całym świecie problem nadwagi i otyłości sprawił, że coraz więcej osób próbuje podjąć odpowiednie kroki w kierunku uzyskania kształtnej i atletycznej sylwetki. Ścisła dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne - chociaż niezbędne w procesie utraty masy ciała - nie zawsze są w stanie zapewnić wymarzony wygląd. Niektóre okolice naszego ciała są bardziej podatne na redukcję tkanki tłuszczowej od innych, co można skorygować m.in. dzięki zastosowaniu liposukcji laserowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Liposukcja laserowa jest nowoczesnym i małoinwazyjnym zabiegiem usuwania tłuszczu. Liposukcja laserowa jest często nazywana lipolizą laserową, co związane jest z procesami, w wyniku których dochodzi do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała pacjenta.

W przebiegu procedury poprzez niewielkiej wielkości nacięcie w powłokach ciała wprowadzony zostaje w tkankę podskórną pacjenta cienki światłowód o małej średnicy. W następnym etapie zabiegu skoncentrowana energia lasera doprowadza do uszkodzenia błon komórek tłuszczowych (adipocytów) i uwolnienia ich zawartości.

Powstała w ten sposób emulsja ulega następnie w przeciągu kilku dni wchłonięciu i wydaleniu przez organizm pacjenta.

Modelowanie twarzy i szyi

Przygotowywanie twarzy do zabiegi liposukcji laserowej

Małoinwazyjny charakter całej procedury sprawia, że zabiegi liposukcji laserowej nadają się m.in. do modelowania wybranych skupisk tkanki tłuszczowej, które pozostały w procesie chudnięcia pacjenta. Sprawia to, że dzięki liposukcji laserowej możliwe jest usunięcie tłuszczu np. z okolicy twarzy.

Właściwy wygląd twarzy jest dla wielu osób kwestią niezwykle ważną, która wpływa m.in. na ich samoocenę i relacje z innymi osobami. Liposukcja laserowa okolicy twarzy pomaga w odpowiednim jej wymodelowaniu dzięki usunięciu np. drugiego podbródka. Zabiegi lipolizy laserowej w tej okolicy ciała pozwalają również na redukcję tkanki tłuszczowej policzków.

Informacja: Liposukcja laserowa twarzy nie zastępuje liftingu i nie jest skuteczna w przypadku nadmiaru skóry.

Jednak zabieg ten nie jest standardowo stosowany do likwidacji tzw. worków pod oczami z uwagi na delikatność skóry wokół oczu.

Dodatkową zaletą zabiegów liposukcji z wykorzystaniem lasera jest fakt, że energia lasera stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych. Wpływa to na poprawę jędrności i ewentualnych nierówności skóry, która odzyskuje swój młodzieńczy i delikatny wygląd. Zalety te sprawiają, że zabiegi liposukcji laserowej wykorzystywane mogą być również w korekcjach wyglądu szyi.

Liposukcja laserowa brzucha i talii

Innymi okolicami ciała, które poddawane mogą być zabiegom liposukcji laserowej, są brzuch czy talia pacjenta. Zaleta zabiegów liposukcji laserowej brzucha i talii polega na redukcji ewentualnego krwawienia do minimum. Zastosowanie energii lasera skutkuje m.in. obkurczaniem się okolicznych naczyń krwionośnych, co wpływa na rzadsze występowanie pozabiegowych krwiaków czy wylewów.

Przy przeprowadzaniu rozleglejszych zabiegów konieczne bywa dodatkowe odessanie powstałej emulsji za pomocą specjalnych niskociśnieniowych aparatów.

Ważne: Liposukcja laserowa nie jest odpowiednia dla osób z dużą otyłością brzuszną, ponieważ najlepiej działa przy miejscowym nadmiarze tkanki tłuszczowej.

Modelowanie klatki piersiowej i innych obszarów

Efekty modelowania ciała za pomocą lipolizy laserowej

Zabiegi liposukcji laserowej dają również dobre rezultaty w leczeniu schorzenia, jakim jest ginekomastia, czyli nieprawidłowe powiększenie sutka u chłopców lub mężczyzn. W przypadkach nadwagi czy otyłości dojść może u osobników płci męskiej do nadmiernego odłożenia się tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej i sutka.

Poza metodami leczenia zachowawczego skuteczne bywa przeprowadzenie zabiegu liposukcji, m.in. laserowej.

Obszary modelowania:

  • pośladki,
  • uda,
  • kolana.

Ciekawostka: Liposukcja laserowa może pomóc w redukcji cellulitu, poprawiając jednocześnie elastyczność i napięcie skóry.

Efekty zabiegu

Zaleta liposukcji laserowej polega m.in. na możliwości uzyskania odpowiedniego napięcia skóry, co wpływa pozytywnie na ostatecznie uzyskany efekt dokonanej korekcji.

Zalety liposukcji laserowej sprawiają, że wykorzystywana jest ona w modelowaniu okolic pośladków, ud czy kolan pacjenta. Poza usunięciem nadmiaru tłuszczu energia lasera wpływa na poprawę napięcia i elastyczności skóry.

Liposukcja laserowa tych okolic ciała wpływa na redukcję ewentualnego cellulitu, co sprawia, że części ciała poddawane zabiegowi odzyskują swój naturalny kontur, a nierówności skóry ulegają częściowemu lub całkowitemu wyrównaniu.

Nowoczesne zastosowania liposukcji laserowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy łonowej i wzgórka łonowego, który powoduje powstanie nieestetycznych fałdek, także można usunąć z wykorzystaniem technik liposukcji laserowej.

Techniki łączone

Lposukcja laserowa jest coraz częściej stosowana w połączeniu z innymi technikami modelowania sylwetki

W ostatnich latach, dzięki postępowi technologicznemu, liposukcja laserowa jest coraz częściej stosowana w połączeniu z innymi technikami modelowania sylwetki, co zwiększa jej skuteczność i minimalizuje czas rekonwalescencji. Dzięki zaawansowanym urządzeniom możliwe jest precyzyjne modelowanie ciała i uzyskiwanie naturalnych efektów w krótszym czasie.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu liposukcji laserowej skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do tej procedury. Należy również zrozumieć, że liposukcja laserowa nie jest metodą odchudzania, lecz sposobem na modelowanie sylwetki i usuwanie miejscowo nagromadzonego tłuszczu.

Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania i ryzyka związane z liposukcją laserową:

  • zaburzenia krzepnięcia,
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • infekcje skóry.

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji laserowej

Proces rekonwalescencji po liposukcji laserowej jest stosunkowo krótki, ale może obejmować obrzęk, zasinienie i dyskomfort w miejscu zabiegu. Większość pacjentów może wrócić do codziennych aktywności w ciągu kilku dni, jednak pełne efekty zabiegu widoczne są po kilku tygodniach.

 Pamiętaj: Proces rekonwalescencji po zabiegu liposukcji laserowej jest stosunkowo krótki, ale pełne efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach.

Źródła:

  • Jason C McBean, Bruce E Katz, "Laser Lipolysis: An Update", The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 4(7), 25–34., 2011
  • Mikaela Kislevitz, Christine Wamsley, Alison Kang i inni, "Clinical Evaluation of the Safety and Efficacy of a 1060-nm Diode Laser for Non-Invasive Fat Reduction of the Abdomen", Aesthetic Surgery Journal, 41(10), 1155-1165, 2021
  • Yasser Helmy Ali, "Laser-assisted Lipolysis Burn Safety", Plastic & Reconstructive Surgery, 6(10), 1934, 2018
  • Mary K. Caruso-Davis, Thomas S. Guillot, Vinod K. Podichetty, Nazar Mashtalir, "Efficacy of Low-Level Laser Therapy for Body Contouring and Spot Fat Reduction" (www.researchgate.net), Obesity Surgery, 21(6), 722-729, 2011
  • Alvin Kar Wai Lee, Kwin Wah Chan, Angela Wai Kay Lee, Cheuk Hung Lee, "Laser-Assisted Lipolysis Versus Surgical Fat Removal:", Cosmetics, 11(5), 164, 2024

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja laserowa LAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…