Liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo HD - modelowanie sylwetki

Szczupły i zgrabny wygląd jest w modzie. Coraz większą popularność zdobywa liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo HD, która nie tylko wysmukla ciało, ale pomaga je również wyrzeźbić. Metoda stworzona przez dr Alfredo Hoyos, chirurga plastycznego z Kolumbii, dla wielu osób stała się urzeczywistnieniem marzeń o atletycznej sylwetce.

Czas czytania
7 min.

Porównanie chirurga do artysty jest całkowicie na miejscu. Zwłaszcza, kiedy ów chirurg posiada wyjątkowe zdolności rzeźbienia sylwetki, podkreślenia i uwypuklania mięśni tak, iż w efekcie końcowym wymodelowane ciało staje się niczym dzieło sztuki. Taki talent przypisuje się twórcy techniki Vaser High Definition Liposculpture, dr. Alfredo Hoyos z Kolumbii. Absolwent El Rosario University w Bogocie opracowywał innowacyjną metodę modelowania sylwetki kilka lat, przy współpracy z dwoma wybitnymi chirurgami plastycznymi – swoim doświadczeniem dzielił się z nim dr Henry Mentz oraz dr Edwaldo Bolivar de Souza Pinto, który zasłynął dzięki stosowaniu ultra cienkich kaniul w warstwie powierzchniowej skóry. Stworzona przez niego technika znacząco przyspieszyła opracowanie systemu precyzyjnego rzeźbienia mięśni pacjentów i tak w 1991 roku narodził się termin „LipoSculpture" – modelowanie sylwetki za pomocą liposukcji. Tym samym chirurdzy plastyczni zyskali miano rzeźbiarzy ciała, mających wiele wspólnego z artystą.

W czasie wykonywania zabiegu metodą Vaser Lipo HD lekarz nie ogranicza działania do odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej – jest to tylko część złożonego procesu rzeźbienia sylwetki. Za pomocą lipomioplastyki, czyli modelowania tkanki tłuszczowej, specjalista uwypukla mięśnie proste brzucha (tak ważny dla wielu mężczyzn „sześciopak"), a także mięśnie skośne zewnętrzne lub piersiowe większe. Usunięty z jednej partii ciała tłuszcz może być przeszczepiony do innej (domięśniowy autologiczny transfer tłuszczu), co znacząco poprawia estetykę sylwetki. Z tej możliwości często korzystają kobiety, które proszą o powiększenie pobranym tłuszczem piersi lub pośladków, oraz mężczyźni chcący wyrzeźbić mięśnie klatki piersiowej.

Vaser High Definition Liposculpture – przebieg operacji

Jak działa Vaser Lipo High Definition - rysunek poglądowy

Modelowanie tkanki tłuszczowej metodą Vaser High Definition Liposculpture to liposukcja z zastosowaniem ultradźwięków. W czasie zabiegu chirurg oddziela tkankę tłuszczową od pozostałych tkanek (nie odrywa ich, a precyzyjnie odseparowuje), po czym pobranym materiałem modeluje te partie, które wymagają zwiększenia objętości. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym – z tego powodu wymaga się, aby pacjent pozostał w klinice co najmniej dobę. W czasie jednego zabiegu odprowadza się z organizmu średnio 5 litrów tłuszczu. Lekarze zalecają pacjentom poddanie się po operacji serii masaży limfatycznych, które znacząco przyspieszają powrót do zdrowia. Powinno się je rozpocząć 3-4 doby po zabiegu. Okres rekonwalescencji trwa mniej więcej miesiąc, w tym czasie pacjent powinien nosić specjalne ubranko uciskowe z ok. 2-centymetrową wewnętrzną warstwą gąbki.

Obecnie Vaser Lipo HD staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem, szybko zdobywającym przewagę nad innymi rodzajami liposukcji. Jego zaletą jest o wiele krótszy niż przy klasycznej liposukcji czas rekonwalescencji – ok. miesiąc, a nie pół roku. Dzięki precyzji i delikatności techniki dolegliwości bólowe również są o wiele mniejsze, tak samo jak ryzyko występowania skutków ubocznych (obrzęki, zasinienia czy krwiaki).

Modelowanie sylwetki Vaser Lipo HD w Polsce

System precyzyjnego modelowania sylwetki zawitał do Polski dzięki dr n. med. Henrykowi Mekle, chirurgowi z katowickiego Centrum Estetyki Ciała. Jako pierwszy w Polsce rozpoczął wykonywanie zabiegów systemem Vaser Lipo. Szczyci się również tym, iż jako pierwszy w naszej części Europy ukończył kurs VASER High Liposculpture i z rąk dr Hoyos otrzymał prestiżowy certyfikat. Obecnie jest trenerem metody Vaser, a jego klinika to popularny ośrodek szkoleniowy, który odwiedził, między innymi, dr Ravi Jain z Riverbanks Clinic (Bedfordshire). To europejski trener metody Vaser, który jest jedynym specjalistą w Londynie posiadającym wszystkie cztery poziomy zaawansowania. Jego zespół jako pierwszy na Wyspach Brytyjskich udał się na szkolenie do Kolumbii, by wiedzę zdobyć u źródła, czyli u dr Alfredo Hoyos.

Pacjenci zainteresowani zabiegiem metodą High Definition mogą odwiedzić klinikę dr Mekle i wymodelować sobie brzuch za 7500 zł., biodra za 5000 zł. bądź pośladki – za 6000 zł. Odpowiednio droższe są zabiegi łączone: za wyrzeźbienie brzucha i bioder trzeba zapłacić 11000 zł., dodatkowe wysmuklenie pleców lub klatki piersiowej podwyższa koszt zabiegu do 15 tys. złotych, natomiast operacja brzucha, bioder, pleców, pośladków, ramion i ud wiąże się z kwotą  26000 zł.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym specjaliście, który poznał tajniki systemu Vaser bezpośrednio od dr Hoyos. To dr Samir Ibrahim z Mandala Beauty Clinic w Poznaniu, obecnie certyfikowany trener technik liposukcji Vaser Lipo i Cool lipo. Dziś zajmuje się przekazywaniem wiedzy kolejnym chirurgom, prócz tego jest często zapraszany jako ekspert na międzynarodowe konferencje dotyczące chirurgii plastycznej.

Ceny modelowania sylwetki metodą liposukcji Vaser Lipo HD na świecie

Za granicą zabiegi Vaser Lipo HD są popularną metodą, pozwalającą nie tylko pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale i wyrzeźbić sylwetkę, nadając jej atletyczny wygląd. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w Stanach – przykładowo, dr David L. Matlock z Beverly Hills Sunset Surgery Center w ciągu 23 lat spędził na sali operacyjnej ponad 25 tys. godzin, wykonując zabiegi liposukcji. Wiele z tych operacji przeprowadził właśnie metodą Vaser Hi Def Liposculpture. Równie często przeprowadzane są w Wielkiej Brytanii, co potwierdza dr Dennis Wolf, chirurg z The Private Clinic of Harley Street. Wraz z pozostałymi członkami zespołu przeprowadzili już ponad 4000 zabiegów liposukcji (w tym Vaser Lipo i MicroLipo). Obecnie wykonują tysiąc operacji rocznie – więcej niż jakakolwiek inna klinika w Europie. System Vaser Lipo HD stosują od 2008 roku (wtedy dr Mike Comins przeszedł szkolenie pod okiem dr Alfredo Hoyos), przy jego użyciu wykonują ok. 100 zabiegów miesięcznie. Koszt zabiegów oscylują w granicach 2800-9000£ (od 13400 zł. do 43 tys. zł.), zależnie od operowanego obszaru. Klinika współpracuje z amerykańskim Advanced Body Sculpting Institute, dzięki czemu jako pierwsza placówka w Londynie zaczęła przeprowadzać specjalistyczne kursy.

Z liposukcji Vaser Lipo HD korzystają także kobiety

Jeśli chodzi o koszty zabiegów, w Londynie ceny zaczynają się od 2500£, czyli ok. 12 tys. złotych. Takie stawki ma, przykładowo, dr Chambers z ośrodka Dr. Alex Chambers Clinic. Natomiast w USA rozpiętość cenowa operacji to 7-20 tys. dolarów (od 22200 zł. do 63 tys. zł.), co oznacza, że zabiegi Vaser Lipo HD są dwukrotnie droższe niż klasyczna liposukcja. Takie stawki podaje dr Andrzej Kaczyński, który od 25 lat wykonuje zabiegi w klinice w Sakramento (Północna Karolina). Nieco taniej jest na Florydzie, gdzie dr Stanley Castor (Dr Stan Castor Tampa, Floryda) przeprowadza operacje przy użyciu systemu HD za ok. 4000-6000 dolarów (od 12700 zł. do 19 tys.).

Znaczącą różnicę w cenach zauważymy, kiedy porównamy koszty zabiegów w USA bądź Europie z kosztami operacji w Indiach. Według analityków serwisu IndiCure treatment solusions, ceny liposukcji w Indiach zaczynają się od 990 dolarów (ok. 2800 zł., koszt dotyczy liposukcji podbródka). Jak podaje portal internetowy Free Press Release, w indyjskiej klinice Brytyjczyk może zaoszczędzić nawet 75% pieniędzy, które wydałby na zabieg we własnym kraju. Korzystają na tym chirurdzy w Indiach, odwiedzani przez pacjentów z całego świata. Jeden z polecanych chirurgów, dr Sameer Karkhanis z Centre For Cosmetic & Reconstructive Surgery, kliniki w Bombaju, wykonuje zabiegi Vaser Lipo HD za 2000-2500 dolarów (cena zależy od operowanego obszaru).

W pogoni za piękną sylwetką

W Polsce liposukcję Vaser LIPO HD wykonują doświadczeni specjaliści

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez The American Society of Plastic Surgeons (The 2011 Plastic Surgery Statistics Report), w 2012 roku liposukcja znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej popularnych operacji plastycznych w USA, zaraz po powiększeniu biustu i korekcie nosa. Stanowi to wyraźne potwierdzenie faktu, iż na chirurgiczne wyszczuplanie sylwetki jest ogromne zapotrzebowanie. Z drugiej strony, wiele osób zniechęca duży koszt zabiegów we własnym kraju, czego efektem jest wzmożona migracja pacjentów wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu tańszej alternatywy. Spora część zagranicznych turystów medycznych wybiera nasz kraj – zachęcają ich do tego dobre opinie na temat jakości usług polskich klinik medycyny estetycznej. Dużym atutem są niskie ceny (w porównaniu z Wielką Brytanią czy USA) oraz zagraniczne dyplomy i certyfikaty, jakimi może się poszczycić wielu polskich chirurgów. Dzięki projektowi promocji polskiego rynku medycznego liczba cudzoziemców w naszych placówkach może corocznie wzrastać o 10-15%. Projekt powstał dzięki inicjatywie Ministerstwa Gospodarki i zakłada intensywną promocję polskich usług medycznych poza granicami kraju.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Arnold 9 lata temu

a to nie lepiej kupić karnet na siłownie niż pakować jednorazowo 12 000 zł w klatę? ;) Odpowiedz

Madzia do Arnold 9 lata temu

lepiej, ale nie każdy ma tyle silnej woli, by trzymać dietę i chodzić na siłownie... no i oczywiście nie każdy ma tyle czasu :) Odpowiedz

Liposukcja Vaser Lipo HD

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 25

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…