Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu jest popularnym zabiegiem chirurgii estetycznej, stosowanym zwłaszcza w przypadkach "opornych" fałd tłuszczu, których ciężko pozbyć się stosując dietę lub ćwiczenia. Stosunkowo nowym rozwiązaniem w tej dziedzinie medycyny jest bezinwazyjna liposukcja z wykorzystaniem ultradźwięków rozbijających komórki tłuszczowe.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Liposukcja ultradźwiękowa (w skrócie UAL - Ultrasonic-Assisted Liposuction) powstała jako alternatywa dla chirurgicznej metody liposukcji (określanej skrótem SAL), polegającej na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej sondy połączonej z aparatem ssącym, za pomocą którego usuwano nadmiar tłuszczu i jednocześnie odpowiednio modelowano poddane zabiegowi okolice. Istotą jej działania jest wykorzystanie urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości, których działanie prowadzi do rozbicia błony komórkowej i w efekcie rozpadu komórek tłuszczowych. Liposukcja ultradźwiękowa pozwala usunąć nadmiar tłuszczu z obszarów bioder, piersi męskich (w przypadku ginekomastii), pośladków, ud, pleców, ramion czy talii. Pamiętać należy, że zabieg ten służy modelowaniu określonych partii ciała, nie może zaś być traktowany jako metoda walki z otyłością.

Liposukcja ultradźwiękowa jest obecnie wykonywana dwiema metodami:

  • inwazyjną - tkanka tłuszczowa po jej zniszczeniu za pomocą ultradźwięków usuwana jest przez małe nacięcia w skórze. Blizny pozabiegowe są jednak znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznej metody liposukcji chirurgicznej. Metodą tą można usunąć jednorazowo do 1500 ml tłuszczu.
  • nieinwazyjną (kawitacyjną) - trakcie zabiegu nie dochodzi do naruszenia integralności skóry a pozostałości rozbitych komórek tłuszczowych (kwasy tłuszczowe i glicerol) dostają się do wątroby poprzez układ krwionośny oraz limfatyczny a następnie w naturalny sposób wydalane z organizmu wraz z moczem. Z uwagi na fakt, że zabieg musi uwzględniać naturalną przemianę materii organizmu w trakcie jednej sesji liposukcji usunąć można nie więcej niż 500 ml tłuszczu. Dla lepszego efektu bywa on łączony z innymi zabiegami, takimi jak masaże oraz drenaż limfatyczny.

Popularnymi w rodzimych klinikach urządzeniami do liposukcji ultradźwiękowej są m.in. aparaty Med Contour Medical włoskiej firmy GP General Project – jedno z najmocniejszych urządzeń dostępnych na rynku.

Według dr Grażyny Walkowicz z katowickiego centrum Med-Beauty, liposukcję ultradźwiękową od chirurgicznej odróżnia to, że komórki tłuszczowe są usuwane z organizmu w mniejszym stopniu, większość z nich zostaje tylko "opróżniona" z tłuszczu, ale pozostają na swoim miejscu. Po wykonanym jednorazowo zabiegu chirurgicznym, obarczonym jak każda operacja ryzykiem powikłań, nie dochodzi więcej do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w danym miejscu, jednak nadmiar kalorii może odkładać się na innych partiach ciała. Seria zabiegów nieinwazyjnych jest mniej skuteczna i nie tak trwała, ale za to bezpieczniejsza, tańsza, nie niesie ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej nieproporcjonalnie w innych miejscach.

Jak wygląda zabieg liposukcji ultradźwiękowej UAL?

Procedura przeprowadzana jest w całkowitym lub miejscowym znieczuleniu. Po aplikacji znieczulenia chirurg wykonuje w miejscu nad tkanką tłuszczową dwa lub trzy nacięcia szerokości ok. 4 mm, którymi odsysany będzie tłuszcz z danego miejsca. Następnie do tkanki wprowadzana jest specjalna kaniula emitująca fale ultradźwiękowe rozbijające tłuszcz. Jest ona połączona z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, które odsysa płynną już tkankę tłuszczową do ssaka. Po zakończeniu odsysania na nacięcia zakładane są szwy lub jedynie sterylny opatrunek. Cały zabieg liposukcji ultradźwiękowej trwa około 60 minut i zależy wielkości odessanego miejsca. Po zabiegu wykonanym w znieczuleniu pacjent pozostaje w klinice przez 1 dobę, w przypadku znieczulenia miejscowego hospitalizacja nie jest konieczna. Po operacji istnieje konieczność noszenia około 6 tygodni specjalnej odzieży uciskowej redukującej obrzęki. Efekt liposukcji jest widoczny po zejściu obrzęku tzn. po około 5 tygodniach.

Liposukcja metodą kawitacyjną, bez naruszania ciągłości skóry, przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga rehabilitacji oraz nie ogranicza codziennej aktywności pacjenta

Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu liposukcji ultradźwiękami to ciąża i karmienie piersią, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, nadciśnienie, a także choroby endokrynologiczne i przyjmowanie leków hormonalnych.

"Liposukcja ultradźwiękowa to metoda opierająca się na używaniu energii ultradźwiękowej do dokładnego odseparowania tkanki tłuszczowej od tkanek okalających. W przypadku tego zabiegu kluczem jest energia ultradźwięków. Znana od lat i wykorzystywana w medycynie, w końcu znalazła zastosowanie w walce z niechcianym tłuszczykiem. Nowa technika liposukcji jest wynikiem najnowszych badań nad ultradźwiękami. Przy tym zabiegu istotne jest, że energię ultradźwięków nakierowuje się bezpośrednio na tkankę tłuszczową, której chcemy się pozbyć. Jest to na tyle precyzyjne, że nie działa na otaczające tkanki i nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia tkanki łącznej, nerwów czy naczyń krwionośnych. Tym samym pacjent szybciej widzi efekt w postaci nowej sylwetki i wraca do normalnej aktywności życiowej" – wyjaśnia w rozmowie z portalem poradnikzdrowie.pl dr hab. n. med. Paweł Surowiak z Instytutu Dermamed we Wrocławiu.

Liposukcji ultradźwiękowa - jaka cena i gdzie?

Klinika Ambroziak w Warszawie oferuje zabiegi liposukcji ultradźwiękowej aparatem Med Contour Medical w cenie za 1 obszar: 950 zł (plecy lub ramiona), 1100 zł (biodra, brzuch lub pośladki) lub 1800 zł za uda (2 obszary). Inny stołeczna placówka Body&Beauty Clinic liposukcja kawitacyjna przy użyciu urządzenia Lipo Power + kosztuje 850 złotych za 1 obszar zabiegowy (brzuch, uda, pośladki) lub 1200 zł za 2 obszary.

Klinika Esteticmed w Bydgoszczy lub Częstochowie wycenia 1 zabieg aparatem Med Contour Medical na 750-850 zł (brzuch), 900 zł (pośladki) oraz 1100-1300 zł (uda, przód lub tył).Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Liposukcja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 55

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…