Naczyniaki łagodne a złośliwe

W naczyniach krwionośnych, tak samo jak w innych tkankach, mogą pojawić się stany chorobowe, w tym nowotwory. Naczyniaki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także w niektórych przypadkach stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Nowotwory, atakujące naczynia krwionośne, to naczyniaki. Zwykle zlokalizowane są w skórze lub warstwach podskórnych, nieco rzadziej w narządach wewnętrznych. Przyczyny ich występowania wciąż nie są z zbadane, ale prawdopodobnie część z nich jest wynikiem uwarunkowań genetycznych, zmian hormonalnych w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy oraz zakażenia wirusami. 

Naczyniaki są często chorobą niemowlęcą. Zaczynają pojawiać się po kilku tygodniach od narodzin i rosną nawet przez kilka lat, po czym samoistnie ustępują.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Jakie są najczęściej występujące rodzaje naczyniaków łagodnych i złośliwych?

Klasyfikację naczyniaków można rozpocząć od najprostszego podziału: na nowotwory łagodne i złośliwe. Głównym czynnikiem, różnicującym oba typy naczyniaków, jest wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego. Istnieje wiele rodzajów łagodnych naczyniaków, a najczęściej spotykane z nich to:

  • Najczęściej występującą łagodną zmianą jest naczyniak krwionośny włośniczkowy, który pojawia się jako czerwona narośl na skórze lub w błonach śluzowych. Czasami atakuje narządy wewnętrzne, np. mózg i (częściej) wątrobę. Ten rodzaj naczyniaka zlokalizowany w wątrobie bardzo często nie daje żadnych objawów klinicznych i prawdopodobnie w wielu przypadkach pozostaje niewykryty przez całe życie. Może zdarzyć się jednak tak, że nowotwór osiągnie rozmiar kilku centymetrów i zacznie zaburzać pracę narządu lub powodować dolegliwości bólowe.
  • Ziarniniak naczyniowy to guzek o czerwono-sinym zabarwieniu, który łatwo ulega urazom i krwawi. Cechą charakterystyczną ziarniniaka jest obecność stanu zapalnego oraz tendencja do nadżerek i owrzodzeń. Ten rodzaj naczyniaka najczęściej pojawia się wewnątrz jamy ustnej (zwłaszcza u kobiet w ciąży lub podczas menopauzy), ale zdarza się, że zostaje wykryty np. w pochwie.
  • Naczyniak płaski jest niegroźnym nowotworem, wyglądającym jak rozlana, czerwona plama. Występuje w różnych częściach ciała, a jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest laseroterapia.
  • Naczyniak jamisty to najczęściej występujący łagodny nowotwór wątroby. Pojawia się także w skórze, kościach i mięśniach. Ma postać błon wypełnionych krwią. Na skórze jest widoczny jako czerwona lub sina wypukłość. Zazwyczaj nie wymaga leczenia i zanika samoistnie.
  • Jeszcze innym naczyniakiem łagodnym jest kłębczak, którego rozmiar nie przekracza zwykle kilku milimetrów. Jest unerwiony i wrażliwy na ucisk, dlatego może powodować dolegliwości bólowe. Kłębczak występuje zazwyczaj w okolicy uszu, na twarzy i przy paznokciach. Nowotwór zlokalizowany w uchu środkowym może objawiać się zawrotami głowy, krwawieniem z przewodu słuchowego i szumem w uchu.
  • Do bardzo rzadkich łagodnych naczyniaków należą naczyniakomięsak gładkokomórkowy i naczyniak groniasty. Pierwszy z nich występuje głównie w okolicy przegubów, ale pojawia się także np. w macicy. Zbudowany jest z mięśni gładkich naczyń krwionośnych i może powodować dolegliwości bólowe, a niedokładnie usunięty - powrócić. Natomiast naczyniak groniasty najczęściej wykrywany jest w mózgu lub oponach mózgowych.

Naczyniaki złośliwe, w związku z tendencją do przerzutów do innych narządów, mogą zaburzać ich pracę i osłabiać organizm, a co za tym idzie - zagrażać życiu. Najczęściej występują trzy typu złośliwych zmian tego rodzaju:

  • Obłoniak może być zarówno nowotworem łagodnym, jak i złośliwym. W postaci łagodnej występuje w tkankach miękkich i skórze. W formie guza złośliwego często jest zlokalizowany w nosie i powoduje krwawienia. Jest jednak bardzo rzadko występującym nowotworem, stanowi zaledwie jeden procent wszystkich zachorowań na naczyniaki.
  • Śródbłoniak krwionośny to rzadki złośliwy nowotwór pochodzenia mezodermalnego. Stanowi lity, tkliwy guz, który może powodować obrzęki i niedrożność naczyń krwionośnych. Czynnikami, przyczyniającymi się do jego rozwoju, są przede wszystkim przewlekłe obrzęki, radioterapia i substancje kancerogenne. Śródbłoniak tak naprawdę może rozwijać się wszędzie - w kościach, płucach, wątrobie i sercu, a nawet w układzie nerwowym
  • Mięsak Kaposiego występuje w czterech postaciach: klasycznej, endemicznej afrykańskiej, związanej z przeszczepem i związanej z AIDD. Ma tendencję do tworzenia przerzutów do innych organów niż te, w których się pierwotnie pojawił. Zazwyczaj rozwija się w narządach wewnętrznych, takich jak nerki, płuca czy przewód pokarmowy, a także w węzłach chłonnych.

Źródła: Wyrzykowski, D., Bukowski, M., Jaśkiewicz, J. (2009). Guzy naczyniowe i wrodzone malformacje naczyniowe. Cancer Surgery, 1, 1-17; Rotszrejn, H., Krawczyk, T. i in. (2007). Ziarniniak naczyniowy w rzadkiej lokalizacji na tylnej ścianie pochwy. Przegląd menopauzalny, 1, 55-56; www.sarcoma.pl (Tomasz Tuziak, "Nowotwory pochodzenia naczyniowego"); Kowalczyk-Amico, K., Szubert, M., Hendzel, K., Suzin, J. (2009) Łagodne guzy narządu rodnego o klinicznej złośliwości. Przegląd menopauzalny, 4, 208-211.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Naczyniaki - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…