Nieoperacyjne usuwanie zmian skórnych

Zmiany skórne często powodują duży dyskomfort psychiczny i mogą być przyczyną obniżonej pewności siebie oraz kompleksów. Jednak dzięki rozwojowi medycyny estetycznej mogą być coraz częściej bezboleśnie usunięte.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Zmiany skórne mogą być nabyte lub też mieć charakter wrodzony, mimo że ujawnią się niekiedy w późniejszym okresie życia. Chęć usunięcia zmiany może wynikać ze względów estetycznych, jednak bywa też koniecznością. Znamiona mają charakter łagodny i nie stanowią zagrożenia dla życia. Nie wyklucza to jednak możliwości przekształcenia się zmiany łagodnej w złośliwą. Dlatego konieczna jest regularna dermatoskopia, i na jej podstawie kwalifikacja do ewentualnego usunięcia w zależności od zmiany – metodą chirurgiczną lub mniej inwazyjną (np. laser).

Obecnie istnieje wiele metod pozwalających na usunięcie niechcianych zmian skórnych, zarówno z przyczyn medycznych, jak i z kosmetycznych, a dla osób unikających zabiegów chirurgicznych powstało wiele bezbolesnych alternatyw. Zmiany skórne, w zależności od ich charakteru, można usuwać za pomocą lasera CO2, krioterapii oraz elektrokoagulacji.

Laser CO2 - bezbolesna metoda likwidacji zmian skórnych

Laser frakcyjny CO2 jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej, który znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej i umożliwia on usuwanie łagodnych zmian skórnych takich jak brodawki łojotokowe, brodawki wirusowe czy włókniaki.

Dużym atutem zabiegu laserowego usuwania zmian skórnych jest fakt, że metoda ta umożliwia pozbycie się niechcianych zmian w sposób bezkrwawy i bezbolesny. Podczas laseroterapii wytwarzane są mikroskopijne uszkodzenia skóry, które ulegają szybkiemu procesowi gojenia bez pozostawiania blizn. Podczas zabiegu pacjent odczuwa delikatne ukłucia i najczęściej nie są niezbędne żadne środki uśmierzające ból, chociaż w przypadku bardzo wrażliwych pacjentów, lekarze mogą zastosować, na przykład krem znieczulający.

Krioterapia miejscowa w usuwaniu zmian skórnych

Leczenie zimnem daje satysfakcjonujące wyniki i polega na powtarzanym kilkakrotnie w jednym cyklu zamrażaniu i rozmrażaniu miejsca zmienionego chorobowo. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w przypadku rogowacenia słonecznego i brodawek łojotokowych lub wirusowych. Używa się jej również przy leczeniu choroby Bowena, leukoplakii, czy kłykcin kończystych.

Zastosowanie elektrokoagulacji do usuwania zmian skórnych

Elektrokoagulacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie elektrochirurgii, wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Elektrokoagulacja polega na całkowitym zlikwidowaniu zmiany przy pomocy prądu zmiennego o dużej częstotliwości, powodującego natychmiastowe usunięcie niepożądanych znamion.

Wykorzystanie tej metody, podobnie jak lasera pozwala zminimalizować krwawienie poprzez natychmiastową koagulację w miejscu zabiegu.

Większość zmian, zwłaszcza małych, usuwanych jest w sposób bezbolesny. Jednakże niektóre zmiany – szczególnie te o charakterze rozległym – wymagają znieczulenia miejscowego np. w postaci kremu znieczulającego, który aplikowany jest bezpośrednio na skórę na kilkanaście minut przed zabiegiem. Dzięki temu niwelowane jest poczucie dyskomfortu towarzyszące usunięciu zmian.

 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie zmian skórnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…