Operacje żylaków odbytu metodą klasyczną

Żylaki odbytu określane są chorobą cywilizacyjną. Dotykają prawie połowy społeczeństwa, w tym osoby powyżej 50. roku życia. Szczególnie często chorują na nie kobiety w ciąży i po porodzie, a także ludzie prowadzący siedzący tryb życia (m.in. zawodowi kierowcy), zmagający się z nadmierną otyłością i nadużywaniem alkoholu. Istnieje kilka metod leczenia hemoroidów, a jedną z najbardziej znanych jest zabieg chirurgicznego wycięcia wypadających guzków krwawniczych. Według statystyk, nawrót choroby hemoroidalnej dotyczy od 10 do 20% wszystkich przypadków.

Czas czytania
8 min.

Choroba hemoroidalna jest przypadłością, z którą zmaga się – według różnych danych – prawie połowa polskiego społeczeństwa. Wywołuje ją nieodpowiednia, uboga w błonnik dieta, nadmierna otyłość lub ciąża. Problem bolesnych żylaków odbytu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a częstość występowania choroby zwiększa się wraz z wiekiem – wśród osób powyżej 60 roku życia wynosi prawie 50-60 %. Największa liczba osób dotkniętych bólem związanym z żylakami odbytu to pacjenci w wieku 60-80 lat. Duży odsetek chorych na hemoroidy uważa swoją dolegliwość za bardzo wstydliwą, co powstrzymuje ich przed udaniem się do lekarza.

Próbują pomóc sobie sami, stosując terapię farmakologiczną (czopki, kremy, maści itp.) i zmagając się z bólem w tajemnicy. Dopiero nasilające się dolegliwości zmuszają ich do odwiedzenia gabinetu proktologa i rozpoczęcia właściwego leczenia. Wtedy, niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że choroba rozwinęła się do III lub IV stopnia zaawansowania i wymaga zabiegu chirurgicznego.

Hemoroidom towarzyszą swędzenie, uporczywy ból i krwawienia

Do najczęściej zgłaszanych objawów żylaków odbytu należy uporczywy ból (nie tylko przy wydalaniu), krwawienia oraz uczucie pieczenia lub swędzenia. U chorych występują też zakrzepy, wypadanie guzków hemoroidalnych i pojawia się uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Jeżeli najbardziej odczuwaną dolegliwością jest ból, może to wskazywać nie tylko na żylaki odbytu, ale i na zakrzepicę splotu przyodbytowego, wypadnięcie i zakrzepicę hemoroidów, a także na szczelinę odbytu. Nie można wykluczyć również pojawienia się nowotworu, dlatego niezmiernie istotne jest przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie konieczności lekarz podejmie decyzję o wykonaniu operacji chirurgicznej. Przeciwwskazaniami do leczenia chirurgicznego hemoroidów są zakażenia okolicy okołoodbytniczej, choroby zapalne jelit, a także choroby przebiegające z obniżeniem odporności, w tym białaczka. Operacji nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży. Prawdopodobieństwo nawrotu choroby u dorosłych waha się pomiędzy 10-20% (dane ze strony leczyc-hemoroidy.pl). 

Klasyczne operacje - wycięcie hemoroidów

Guzki krwawnicze, popularnie nazywane hemoroidami

Zabieg chirurgiczny wykonuje się w sytuacjach, w których inne metody leczenia byłyby nieskuteczne. Jak pisze na swojej stronie internetowej dr Krzysztof Lubecki (Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Krzysztof Lubecki, Racula koło Zielonej Góry), leczenia operacyjnego wymaga mniej niż 5% pacjentów zmagających się z żylakami odbytu. Podobne zdanie ma dr n. med. Artur Jurczyszyn – w jego artykułach na portalu Zdrowe Miasto pojawia się informacja o około 5-10% pacjentów, u których stosuje się zabieg chirurgiczny. Dotyczy to najczęściej zaawansowanych stadiów choroby hemoroidalnej, czyli hemoroidów w IV stopniu rozwoju, a także przypadków wypadania odbytu. Klasyczne metody zabiegowe można podzielić na kilka rodzajów różniących się szczegółami technicznymi – w zależności od wybranej techniki powstałe po usunięciu hemoroidów rany zszywa się całkowicie, częściowo bądź w ogóle nie zszywa. Przed operacją wskazane jest wykonanie rektoskopii, a niekiedy również kolonoskopii w celu wykluczenia innych chorób jelita grubego (ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów).

Najczęściej stosowaną techniką leczenia operacyjnego hemoroidów jest tzw. metoda Milligana-Morgana. Została opracowana w 1937 roku w Anglii przez dwóch lekarzy – Milligana i Morgana, a zabieg wykonany tą techniką nosi nazwę hemoroidektomii otwartej. Procedura medyczna pozwala uniknąć zwężenia odbytu oraz funkcjonalnego nietrzymania stolca, będącego niekiedy rezultatem innych metod (np. Whiteheada), natomiast jej wadą są pooperacyjne dolegliwości bólowe, trwające zwykle ok. dwóch tygodni. Metoda Milligana-Morgana polega na chirurgicznym wycięciu hemoroidów i podwiązaniu naczyń doprowadzających krew do guzka krwawniczego. W trakcie operacji lekarz wycina trzy zespoły guzków, pozostawiając rany do ziarninowania, czyli wytworzenia nowej tkanki łącznej z bogatą siecią naczyń włosowatych. Gojenie przez ziarninowanie ma miejsce w sytuacjach, w których nie dochodzi do pierwotnego zamknięcia rany. Najczęściej przeprowadza się operację w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym, poprzez wstrzyknięcie małej dawki środka znieczulającego do płynu otaczającego rdzeń kręgowy i nerwy. Po zabiegu pacjent zazwyczaj pozostaje w klinice przez kilka dni, przyjmując w tym czasie silne leki przeciwbólowe. Po opuszczeniu szpitala kontynuuje leczenie przez ok. miesiąc.

Modyfikacją metody Milligana-Morgana jest operacja techniką Fergusona (hemoroidektomia zamknięta). Różni się od niej tym, iż powstała po wycięciu guzka rana jest zamykana szwem ciągłym. Obecność szwów wymaga przedłużenia pobytu w szpitalu o okres od 3 do 5 dni. Założenie ich w okolicy odbytu wiąże się w możliwością występowania bólu przy oddawania stolca i może trwać przez okres gojenia (ok. 5-6 tygodni). Metodę Fergusona wykorzystuje się w Stanach Zjednoczonych od 1952 roku. Jest wykonywana u chorych z intensywnym krwawieniem z guzków.

Do nowszych metod wycinania hemoroidów należy technika Longo, polegająca na usunięciu hemoroidów wraz z okrężnym pierścieniem błony śluzowej. Podczas operacji wykorzystuje się stapler intraluminarny. Technika jest stosowana w leczeniu guzków wewnętrznych III i IV stopnia.

Chirurgiczne usunięcie hemoroidów w Polsce

Operacja usunięcia hemoroidów

W związku z dużym zapotrzebowaniem na zabiegi mające na celu usunięcie dolegliwości bólowych wywołanych przez wypadające żylaki odbytu, wiele klinik umożliwia pacjentom ich leczenie w swoich gabinetach. Są to zarówno małoinwazyjne techniki zabiegowe, jak i operacje chirurgiczne. Wycięcie hemoroidów metodą klasyczną oferuje m.in. ośrodek Medi Clinique w Szczecinie, Szpital Św. Rafała w Krakowie, zajmuje się tym Meritum Centrum Medyczne w Kamieniu Pomorskim, a także Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. Med. Elżbieta Bednarczyk w Gdyni, w której cena zabiegu jest ustalana indywidualnie po wstępnej konsultacji chirurgicznej.

Klasyczne operacje chirurgiczne hemoroidów należą do najczęściej wykonywanych procedur w leczeniu żylaków odbytu – szczególnie dotyczy to zabiegu metodą Milligana-Morgana. Toruńskie Prywatne Centrum Chirurgii przeprowadza operacje tą techniką w cenach zaczynających się od 1 tys. złotych. NZOZ Centrum Zdrowia SALUS w Słupsku oferuje wycięcie hemoroidów metodą Milligana Morgana za 1750 złotych, natomiast zabieg wykonany techniką Longo kosztuje 2050 złotych. Klinika Bicom-Med w Koszalinie oferuje chirurgiczne wycięcie żylaków odbytu w cenie 800 złotych, z kolei Euro Klinika w Siemianowicach Śląskich wykonuje operacje usunięcia zewnętrznych żylaków odbytu za 550 złotych. Drożej jest w Warszawie – klinika Nasmed przeprowadza operacje hemoroidów w cenie 2,5-3 tys. złotych, zaś koszt zabiegu w Szpitalu Medicover zaczyna się od 3 tys. złotych. Szpital Pulsmed w Łodzi oferuje pacjentom leczenie za 2,2 tys. złotych – w cenie zawiera się pobyt pacjenta w szpitalu (do 2 dni). W Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu wycięcie hemoroidów IV stopnia metodą klasyczną kosztuje 2,8-3,3 tys. złotych.

Operacyjne leczenie hemoroidów za granicą

Leczenie hemoroidów to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach turystyki medycznej

W porównaniu z kosztami zabiegów w zagranicznych ośrodkach ceny leczenia hemoroidów w Polsce wydają się nieduże. Szczególnie drogo jest w Stanach Zjednoczonych – zgodnie z danymi serwisu internetowego Cost Helper cena za zabieg chirurgicznego usunięcia hemoroidów może wynosić nawet 12 tys. dolarów. Jak informuje inny portal, Healthcare Blue Book, najdroższe są zabiegi wykonywane w szpitalach. Jeżeli operacja jest przeprowadzana w ramach chirurgii jednego dnia w centrum ambulatoryjnym, jej koszt może oscylować w granicach $3020: $794 to opłata za konsultację, $550 za znieczulenie oraz $1676 za całość obsługi (sala operacyjna, opieka personelu itp.). Jeśli natomiast zabieg jest wykonywany w szpitalu, opłata obejmuje dodatkowo cenę 2-dniowego pobytu pacjenta w ośrodku i wynosi $4369, co zwiększa całkowity koszt leczenia do wysokości $5713, czyli ponad 18,4 tys. złotych. Zespół specjalistów z Sandy Blvd. Rectal Clinic w Portland potwierdza wysokie ceny pobytu w szpitalach – podaje kwoty rzędu $1800-$2400 za dobę.

Jak twierdzą specjaliści z Floryda Hospital Orlando, każdego roku schorzenie dotyka ok. 10 mln Amerykanów. Z powodu wysokich cen pacjenci w USA coraz częściej interesują się zagranicznymi wyjazdami w celach leczniczych. Tym bardziej, że – jak podaje serwis discovermedicaltourism.com – lecząc się poza krajem, mogą zaoszczędzić nawet 92% pieniędzy, które musieliby wydać u amerykańskiego chirurga (przy założeniu, że średni koszt operacji w USA wynosi $9290).

Nieco lepiej wygląda sytuacja pacjentów na Wyspach Brytyjskich. Według informacji zawartych na portalu privatehealth.co.uk, średni koszt zabiegu oscyluje w granicach £1575-£3075, czyli 7,8-15,4 tys. złotych. Najdrożej wykonuje się operacje w Midlands (ok. £2770), zaś niższe ceny obowiązują w Szkocji (średnio £1975). Dla porównania, Apollo Hospital w New Delhi przeprowadza zabiegi w cenach 55,000-75000 rupii indyjskich, czyli za ok. 3-4,1 tys. złotych. Górne widełki cenowe dotyczą metody Fergusona, a w koszt zostały wliczone materiały. Beverly Hills Medical Group na Filipinach oferuje niewiele wyższe stawki – $1700 (ok. 5,5 tys. zł).

Usuwanie żylaków odbytu w Polsce

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), problemy z hemoroidami ma połowa ludzi powyżej 50 roku życia i trzy czwarte kobiet w ciąży i po porodzie. Żylaki odbytu są najczęstszą chorobą proktologiczną i jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Określa się je mianem choroby cywilizacyjnej, gdyż dosięga dużą część społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć i zawód. Chęć poddania się zabiegom nierzadko rozbija się o kwestię finansową. Z tego powodu osoby cierpiące na hemoroidy coraz częściej wyjeżdżają na leczenie za granicę – w tym do naszego kraju.

Polscy chirurdzy cieszą się zaufaniem i dobrą opinią wśród turystów medycznych z Wielkiej Brytanii, USA i innych państw, gdzie leczenie jest o wiele droższe. W polskich klinikach cudzoziemcy są otoczeni troskliwą opieką, a zabiegi wykonywane są na poziomie w niczym nie odbiegającym od zachodniego. Zadowoleni z leczenia obcokrajowcy polecają usługi polskich specjalistów swoim znajomym, a i sami nierzadko wracają do naszego kraju, by poddać się zabiegom z innych dziedzin medycyny (np. wyszczuplającym lub regenerującym skórę).


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

olga 7 lata temu

Podobnie jak badanie kolonoskopia bezbolesna warszawa. Robiłam, polecam Odpowiedz

purchelia 8 lata temu

W Warszawie na takie problemy polecam centrum medyczne. Zabiegi laserem są bezbolesne. Odpowiedz

mara 8 lata temu

Sa juz inne metody operacji zylakow odbytu.W Zachodnich klinikach mozna wykonac to za pomoca lasera.Metoda szybka,bezpieczna i co najwazniejsza komfortowa dla pacjenta.Na drugi dzien po zabiegu pacjent wraca do normalnych czynnosci.Ten zabieg mozna przeprowadzic w Poznaniu. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja hemoroidów metodą klasyczną

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…