Żylaki odbytu - bolesny problem

Hemoroidy bez wątpienia są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według statystyk większość z nas przynajmniej raz w życiu odczuło lub odczuje dolegliwości z nimi związane. Mimo to poprzez swój wstydliwy charakter duża część chorych będzie zwlekać z wizytą u lekarza i odpowiednim leczeniem. Żylaki odbytu to chyba najbardziej rozpowszechniony problem, który wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Żylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales), czyli inaczej hemoroidy czy guzki krwawnicze są to sploty naczyniowe na granicy odbytu i odbytnicy. Każdy z nas ma hemoroidy. Jest to pojęcie odnoszące się zarówno do fizjologii jak i patologii. Fizjologicznie hemoroidy doszczelniają zwieracz w przypadku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, chroniąc przed nagłą defekacją, biorą również udział w przesuwaniu masy kałowej. W przypadku gdy dochodzi do rozwinięcia się nadciśnienia w obrębie hemoroidów, hemoroidy uwypuklają się, przesuwają i powodują uciążliwe dolegliwośći.

Najczęściej guzki krwawnicze dają objawy gdy się powiększają, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny lub gdy dojdzie do ich wypadnięcia poza odbyt. Zależnie od stopnia zaawansowania przebieg jest różny. W przypadku guzków krwawniczych wewnętrznych najczęstszym symptomem jest bezbolesne krwawienie towarzyszące wypróżnieniu oraz świąd. W momencie gdy dochodzi do wydostania się hemoroidów poza kanał odbytu dochodzi dodatkowo do odczuwania bólu, pieczenia, dyskomfortu przy dłuższym siedzeniu. Trudniejsze jest wtedy zachowanie higieny, dochodzi do brudzenia bielizny, tworzenia się stanów zapalnych skóry okolicy odbytu. Podczas dużego wysiłku fizycznego, silnego parcia lub w trakcie biegunek może dojść do ostrej zakrzepicy zmienionych naczyń żylnych, której towarzyszą bardzo silne dolegliwości bólowe. 

Rozpoznanie i leczenie guzków krwawniczych odbytu opiera się o wywiad, badanie fizyklane i instrumentalne pacjenta. Dzięki temu lekarz chirurg lub proktolog może postawić trafną diagnozę, wykluczając inne możliwe schorzenia.

Metoda leczenia choroby jest uzależniona od stopnia jej zaawansowania. W początkowych stadiach dobrą skuteczność wykazuje leczenie zachowawcze. Jednak należy podkreślić, iż takie leczenie nie prowadzi do wyleczenia z hemoroidów, likwiduje ono jedynie ich objawy. Podstawą takiego leczenia jest zmiana stylu życia, która obejmuję utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz zmianę pewnych nawyków żywieniowych. Oprócz tego w leczeniu pomocna jest farmakoterapia. Stosowane są leki działające ogólnie i miejscowo. Wśród tych drugich należy wymienić różnego rodzaju kremy, żele, maści czy czopki mające najczęściej działanie anelgetyczne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

W celu zmniejszenia hemoroidów i dolegliwości z nimi związanych stosuje się również leczenie chirurgiczne, które to można podzielić na instrumentalne i operacyjne. Metody instrumentalne są mniej inwazyjne i cechują się dobrą skutecznością. Należą do nich fotokoagulacja podczerwienią dedykowana dla hemoroidów w stopniu I i II, skleroterapia (stopień II i III) zamknięcie naczyń środkiem chemicznym w postaci piany , który wywołuje w naczyniach stan zapalny i zakrzep, powodujący niedrożność, LHP - laseroterapia guzków polecana Pacjentom w stopniu III i IV powodująca fototermolizę tkanki w warstwie podśluzowej, oraz zastosowanie elastycznych podwiązek w metodzie Barrona. Są to skuteczne i bezpieczne metody leczenia, które mogą być stosowane przez doświadczonego lekarza w praktyce ambulatoryjnej.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Konrad 9 lata temu

czy może znacie jakieś sprawdzone metody na hemoroidy? chcę iść do dobrego lekarza, żeby jak najszybciej było po sprawie. Odpowiedz

Grzegorz do Konrad 9 lata temu

Ja byłem u lekarza, ale nie powiedział nic czego nie wiedziałem, ale co nie bylo takie łatwe do wcielenia w życie. Dieta, ruch, zero przesiadywania w toalecie a na dolegliwości zabieg laserowy. Posłuchałem sie i naprawdę pomogło. Już dawno zapomniałem co to hemoroidy. Odpowiedz

Emil do Grzegorz 5 lata temu

Ja jak trafiłem do lekarza to było już za późno na leczenie, od razu zabieg. Teraz już na szczęście nie ma z tym problemu, profilaktycznie pije ziółka, które dostałem od żony.

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie hemoroidów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…