Jak usunąć nadmiar skóry pod oczami?

Operacyjna korekcja powiek dolnych jest to zabieg pozwalający na usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu, składających się na obraz tzw. worków pod oczami. Korekcja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym dożylnym. Rekonwalescencja trwa 10 - 14 dni, w zależności od uwarunkowań osobniczych konkretnego pacjenta. Operacja powiek dolnych pozwala skutecznie pozbyć się postarzających twarz worków pod oczami, a blizny po zabiegu są niewielkie, ukryte pod rzęsami oraz w naturalnej zmarszczce (kurzej łapce), dzięki czemu są praktycznie niewidoczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Worki pod oczami jest to luźna, delikatna skóra wypełniona tłuszczem, pochodzącym z oczodołów.  Ich występowanie jest najczęstszą przyczyną wykonywania operacyjnej korekcji powiek dolnych - blefaroplastyki (blepharoplastyki). Worki pod oczami pojawiają się zwykle wraz z wiekiem, jednak u części pacjentów występują w młodszym wieku w związku z dziedziczną predyspozycją.

 

Podczas zabiegu operacyjnej korekty powiek dolnych nadmiar skóry i tłuszczu jest usuwany, co pozwala na osiągnięcie efektu odmłodzonej, świeżej twarzy. Zabieg ten nie redukuje jednak kurzych łapek, czyli zmarszczek występujących w okolicy zewnętrznego kąta oka.

Nadmiar skóry pod oczami - wytyczne przed zabiegiem

Przed zabiegiem operacyjnej plastyki powiek dolnych należy wykonać kilka badań krwi, aby wykluczyć obecność schorzeń i zwiększyć bezpieczeństwo wykonania operacji. Jednym z ważniejszych badań jest oznaczenie wskaźników krzepnięcia oraz grupy krwi, morfologii, elektrolitów i markerów stanu zapalnego (CRP, OB). Warto zbadać czynność wątroby oznaczając poziom aminotransferaz oraz ocenić ogólny stan zdrowia wykonując dodatkowo badanie ogólne moczu oraz stężenie glukozy we krwi. Zaleca się zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zabiegu nie powinno się przeprowadzać u pacjentów z wydłużonym czasem krzepnięcia krwi oraz w złym stanie ogólnym. Występowanie infekcji skóry w okolicy poddanej zabiegowi, ciąża oraz niewyrównana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze są wskazaniem do odroczenia korekcji.

Jak wygląda operacja plastyczna powiek dolnych?

Usunięcie skóry pod oczami jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach można wykorzystać krótkie znieczulenie dożylne. Chirurg wykonuje cięcie pod rzęsami, a w trakcie zabiegu usunięty zostaje nadmiar skóry oraz tłuszczu spod oka. W części przypadków koryguje się też położenie mięśnia okrężnego oka.

Rany są zszywane bardzo cienkimi nićmi, które są usuwane po upływie 5 - 7 dni. Blizna po operacji jest niewielka, ukryta pod rzęsami, a jej fragment znajduje się w naturalnej zmarszczce (kurzej łapce), co czyni ja praktycznie niewidoczną. Po wykonaniu zabiegu plastyki powiek dolnych w znieczuleniu miejscowym, pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Znieczulenie ogólne wymaga zazwyczaj pozostania w klinice przez dobę.

Przez okres 7- 14 dni mogą być widoczne zasinienia i obrzęki, które stopniowo zanikają. W początkowym okresie pooperacyjnym powieki mogą być napięte, przez co u części osób konieczne jest stosowanie nawilżających kropli do oczu, które łagodzą dyskomfort. Niewielka bolesność może być zwalczana przy pomocy środków przeciwbólowych przyjmowanych doustnie.

Uwaga: Zabieg usunięcia nadmiaru skóry pod oczami odbywa się w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu pacjent może wyjść do domu.

Zalecenia po operacji powiek dolnych

Powrót do pełnej aktywności po operacji powiek dolnych jest możliwy po upływie około 14 dni, kiedy to opuchlizna i zasinienie są już nieznaczne. Bezpośrednio po zabiegu można jednak wykonywać codzienne czynności, czytać książki czy oglądać telewizję. Pierwszy, delikatny makijaż powinno się wykonywać również dopiero po 10 dniach. Zaleca się stosowanie kosmetyków wykorzystywanych już wcześniej, w celu uniknięcia odczynów alergicznych na nowy produkt.

Warto wiedzieć: Bezpośrednio po zabiegu na twarzy występują opuchlizna i zasinienia, które znikają po upływie około 14 dni. Wychodząc z pomieszczeń zamkniętych, warto pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych, które ochronią dodatkowo oczy.

Operacyjna korekcja powiek dolnych cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów ze względu na swoją wysoką skuteczność. Autorzy publikacji "Lower blepharoplasty: would the surgery provide satisfaction to the patient?" zbadali satysfakcję pacjentów z przeprowadzonej u nich operacji powiek dolnych. Pięćdziesięciu pacjentom zrobiono zdjęcia przed zabiegiem plastycznym powiek dolnych oraz 6 miesięcy po nim, a następnie porównano wygląd przed i po korekcji. Aż u 96% operowanych osób zaobserwowano znaczącą poprawę wyglądu, co znalazło odwzorowanie w ankietach przeprowadzonych wśród pacjentów. Co więcej, u żadnej z operowanych osób nie wystąpiły takie powikłania jak krwiak oczodołowy, zapalenie powiek, wywinięcie brzegów powiek czy ich niedomykalność.

Plastyka powiek dolnych - cena

Cena operacji plastycznej powiek dolnych różni się w zależności od kliniki i warunków anatomicznych danego pacjenta. W Polsce ceny mieszczą się w przedziale od 3 500 do 6 000 zł. Dla porównania, w Missouri Plastic & Hand Surgery w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych cena korekcji powiek dolnych rozpoczyna się od 3 275 $ (około 13 000 zł).

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka powiek dolnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…