Zalecenia po operacji plastycznej powiek

Opadające, opuchnięte powieki, pomarszczona skóra wokół oczu, cienie i worki pod oczami - wszystkie te zmiany związane są z naturalnym procesem starzenia się skóry. Niestety sprawiają one, że twarz wygląda na zmęczoną i pozbawioną witalności. Jednym z zabiegów pozwalających skutecznie odwrócić te niekorzystne zmiany, jest plastyka powiek. Jakich zasad należy przestrzegać w okresie pooperacyjnym?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Operacje plastyczne powiek wykonywane są przede wszystkim w celu poprawienia wyglądu twarzy, jednak zdarza się, że zwiotczała, opadająca skóra powiek przyczynia się także do pogorszenia jakości życia. Nadmiar skóry może bowiem powodować ograniczenie pola widzenia, a wówczas plastyka powiek nie jest wykonywana wyłącznie ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych. W przypadku powieki dolnej powodem wykonania zabiegu jest najczęściej obecność worków pod oczami, które wynikają ze zwiotczenia przegrody oczodołu.

Powodzenie operacji plastycznej powiek zależy w dużej mierze od doświadczenia chirurga wykonującego operację, jednak ogromny wpływ ma również właściwe postępowanie w okresie pozabiegowym. Co zatem robić, aby nie zniweczyć efektów blefaroplastyki?

Pielęgnacja powiek po operacji

W przypadku plastyki powieki górnej pacjent może powrócić do normalnego trybu życia po upływie około 10 dni, natomiast w przypadku plastyki powiek dolnych okres ten jest nieco dłuższy i wynosi dwa tygodnie. Jeszcze więcej czasu potrzeba na regenerację w przypadku plastyki obu powiek. W okresie rekonwalescencji powieki wymagają szczególnie delikatnej pielęgnacji i przestrzegania pewnych zaleceń, które umożliwią właściwe gojenie ran i zapobiegną wystąpieniu ewentualnych komplikacji. 

Bezpośrednio po zabiegu na powieki zakładane są plastry opatrunkowe, których nie należy samodzielnie zdejmować bez uzgodnienia tego z lekarzem. Całkowicie normalne jest występowanie w tym czasie obrzęku i zaczerwienienia okolic oczu, co można łagodzić stosując zimne okłady. Opisane objawy ustępują zazwyczaj w ciągu 1-2 tygodni po operacji. Chirurdzy zalecają, aby osoby noszące szkła kontaktowe zrezygnowały z nich do czasu całkowitego ustąpienia obrzęków. Podkreślają również, że ważne jest, aby stosować krople nawilżające do oczu w przypadku objawów tzw. suchego oka. W większości przypadków nie występuje potrzeba długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych, jednak jeśli jest taka konieczność zaistnieje, wystarczające powinny być leki dostępne bez recepty.

Warto wiedzieć: Siniaki oraz opuchlizna po operacji powiek znikają w przeciągu 1 - 2 tygodni.

Czym smarować powieki po operacji?

Stosowanie jakichkolwiek maści w okresie pozabiegowym należy skonsultować z lekarzem przeprowadzającym operację. Szwy zdejmowane są zwykle po upływie 5-7 dni od zabiegu. Chirurg może wówczas zalecić wykonywanie delikatnego masażu okolic powiek z użyciem wazeliny, który ma pozytywny wpływ na proces dalszego gojenia. Ważne jest, aby całkowicie zrezygnować z makijażu do czasu zdjęcia szwów, gdyż nawet dobrej jakości kosmetyki mogą podrażnić delikatną skórę wokół ran pooperacyjnych.

Ważne: W czasie rekonwalescencji po plastyce powiek dobrze jest na jakiś czas zrezygnować z makijażu, gdyż nawet najlepszej jakości kosmetyki mogą wywołać reakcję uczulającą lub podrażnić gojące się rany.

Korekta powiek górnych - rekonwalescencja

Zdarza się, że w trakcie procesu gojenia powiek może wystąpić trudność w ich domykaniu, co spowoduje rozwój objawów tzw. zespołu suchego oka. Warto wówczas zastosować krople łagodzące uczucie "piasku pod oczami". Jednocześnie trzeba pamiętać, że całkowita niemożność zamknięcia powiek jest zjawiskiem niepożądanym w takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Chirurdzy plastyczni zalecają, aby pacjent po operacji unikał leżenia w ciągu dnia, natomiast w nocy należy spać na wznak z głową uniesioną na wysokiej poduszce. Postępowanie to znacząco zmniejsza obrzęk. Na kilka tygodni od operacji należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. W tym czasie nie jest wskazane również korzystanie z sauny i solarium. Unikać trzeba przebywania na ostrym słońcu, a podczas wychodzenia z domu konieczne jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych.

Uwaga: Aby przyspieszyć proces gojenia się ran po operacji powiek należy unikać spania w ciągu dnia, wysiłku fizycznego, korzystania z sauny i solarium oraz wystawiania twarzy bezpośrednio na promieniowanie słoneczne.

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg. Do takich symptomów zaliczamy obfite krwawienie z rany, stale nasilający się obrzęk, rozejście się brzegów rany i niemożność zamknięcia powiek. Komplikacje częściej występują w przypadku plastyki powieki dolnej. Ostateczny efekt zabiegu można ocenić po upływie około 10 tygodni.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Plastyka powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 72

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…