Ładne pośladki, tak jak ładne piersi, przyciągają męski wzrok i bez wątpienia dodają kobiecie kilka punktów na skali atrakcyjności. Tu także rozmiar ma znaczenie: według różnych, mniej lub bardziej wiarygodnych badań i analiz, panowie (i panie) preferują pośladki w umiarkowanym rozmiarze, mimo medialnej popularności imponujących pup Kim Kardashian, Nicki Minaj czy Jennifer Lopez.
Zbyt „męskie” pośladki można odpowiednio zaokrąglić i uwypuklić przy pomocy odpowiednio dobranego zestawu systematycznie powtarzanych ćwiczeń, ewentualnie metod zabiegowych, takich jak powiększanie pośladków własnym tłuszczem, wypełniaczami czy implantami.
Nie brakuje jednak pań, których problem ma całkiem odwrotny charakter, a więc ich pośladki są nadmiernie „rozwinięte”, mocno odstające czy po prostu zbyt duże w stosunku do sylwetki. Ćwiczenia – owszem, to jedno, przy czym z ich pomocą można raczej wymodelować mięśnie niż usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z tej partii ciała. Co więc można zrobić? Zastosować liposukcję.
Liposukcja pośladków
Liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zabiegowe usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała. Najpopularniejsza jest oczywiście liposukcja brzucha, jednak możliwości tej techniki nie ograniczają się jedynie do talii i „boczków”: odsysanie tłuszczu z powodzeniem może być zastosowane do wyszczuplania i modelowania również innych partii ciała, w tym bioder, ud czy pośladków.
Kobiety, chcące wymodelować tę część swojego ciała przy pomocy odsysania tłuszczu, mają do wyboru kilka technik liposukcji. Ogólna idea ich działania jest ta sama – odpreparowanie komórek tłuszczowych od innych tkanek i usunięcie ich na zewnątrz organizmu – różnią się jednak zastosowanymi technologiami.

Rodzaje technik liposukcji:
- klasyczna liposukcja ssąca,
- liposukcja wibracyjna PAL,
- liposukcja laserowa LAL,
- liposukcja wspomagana strumieniem wody Body Jet WAL,
- liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo.
Wciąż najczęściej stosowana jest liposukcja klasyczna, nazywana ssącą, ponieważ w trakcie zabiegu komórki tłuszczowe są odsysane pod ciśnieniem, jednak jako alternatywę można wykorzystać m.in. liposukcję wibracyjną PAL, w której usuwanie tkanki tłuszczowej jest ułatwione dzięki ruchom kaniuli w przód i w tył.
Nowoczesne techniki liposukcji
Inną odmianą liposukcji jest liposukcja laserowa LAL: podczas zabiegu światło lasera rozpuszcza komórki tłuszczowe, a dodatkowo podgrzewa skórę, przez co poprawia jej napięcie i elastyczność. Liposukcja pośladków może być także wykonana z pomocą liposukcji wspomaganej strumieniem wody Body Jet WAL czy z zastosowaniem liposukcji ultradźwiękowej Vaser Lipo.
Zabieg trwa zwykle około godziny i, w zależności od zastosowanej techniki, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Warto pamiętać, że ostateczne efekty liposukcji pośladków nie są widoczne od razu, jednak gdy już się pojawią (zwykle po kilku tygodniach), są trwałe – oznacza to, że w miejscach, z których tkanka tłuszczowa została usunięta, już się nie odradza.
Jest to więc skuteczna metoda modelowania ciała, pomagająca uzyskać szczupłe i kształtne pośladki na stałe. Po liposukcji przez kilka tygodni należy nosić specjalne uciskowe ubranko, które zmniejsza obrzęki i przyspiesza proces obkurczania się skóry, a część specjalistów zaleca również masaże, zapobiegające powstawaniu nierówności w miejscu odessania tkanki tłuszczowej.
Warto również dodać, że przed podjęciem decyzji o zabiegu liposukcji, pacjent powinien odbyć konsultację ze specjalistą. Podczas takiego spotkania lekarz oceni stan zdrowia pacjenta, zdefiniuje cele zabiegu oraz przedstawi możliwe ryzyka i korzyści związane z procedurą. Ważne jest, aby pacjent miał realistyczne oczekiwania co do efektów liposukcji.
Alternatywy dla liposukcji
Jeśli zależy nam na wyszczupleniu pośladków i usunięciu z nich nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nie jesteśmy przekonane do liposukcji z uwagi na jej znaczną inwazyjność, możemy spróbować alternatywnych, mniej inwazyjnych technik z zakresu medycyny estetycznej.
Małoinwazyjne modelowanie pośladków - kriolipoliza

Prężnie rozwijający się rynek ma do zaoferowania mnóstwo minimalnie inwazyjnych technik wyszczuplania ciała, a zabiegi takie mogą usunąć tkankę tłuszczową także z pośladków i nadać im jędrny kształt. Przykładem techniki, wykorzystywanej do małoinwazyjnego wyszczuplania ciała, jest kriolipoliza, która – w skrócie – opiera się na obniżaniu temperatury komórek tłuszczowych.
Komórki te pod wpływem zimna zwiększają swoją objętość i w efekcie ulegają rozpadowi. Ze względu na selektywne działanie, urządzenia do kriolipolizy – przykładem może być chociażby aparat CoolSculpting firmy Zeltiq Aesthetic – oddziałują jedynie na komórki tłuszczowe, nie uszkadzając otaczających tkanek.
Fale ultradźwiękowe
W wyszczuplaniu i modelowaniu pośladków zastosowanie mają także fale ultradźwiękowe, których działanie wykorzystane zostało m.in. w aparatach Ultraformer i Bella Contour. Dodatkową zaletą ultradźwięków jest fakt, że stymulują one skórę do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co poprawia napięcie i jędrność skóry.
Lipoliza iniekcyjna - wyszczuplanie pośladków
Do małoinwazyjnego wyszczuplenia pośladków zastosować można także lipolizę iniekcyjną, polegającą na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej pod wpływem specjalnych substancji, podawanych na drodze iniekcji. A to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo rynek medycyny estetycznej rozwija się bardzo szybko, oferując coraz to nowsze, bardziej precyzyjne i skuteczne metody małoinwazyjnego wyszczuplania i modelowania sylwetki.
Liposukcja a metody małoinwazyjne – co daje lepsze efekty?
Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do zabiegów małoinwazyjnych nie zapewni nam tak spektakularnych efektów jak liposukcja. Odsysanie tłuszczu umożliwia pozbycie się większej ilości tkanki tłuszczowej, która od razu w trakcie procedury jest usuwana na zewnątrz organizmu.
Podczas gdy techniki małoinwazyjne, niewymagające naruszenia ciągłości skóry, doprowadzają jedynie do rozpadu komórek tłuszczowych i ich absorpcji przez organizm, co nie jest tak efektywne jak zabiegowe „odciągnięcie” tłuszczu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że małoinwazyjne techniki na ogół wymagają kilkukrotnych powtórzeń, podczas gdy liposukcja pośladków zapewnia zazwyczaj widoczne efekty po jednym zabiegu.
Źródła:
- Ahmed Elsaftawy, Patryk Ostrowski, Michał Bonczar i inni, "Enhancing Buttock Contours: A Safer Approach to Gluteal Augmentation with Ultrasonic Liposuction, Submuscular Implants, and Ultrasound-Guided Fat Grafting", Journal of Clinical Medicine, 13(10), 2024
- Alfredo E. Hoyos Ariza, Mauricio Perez Pachon, "Combining Gluteal Shaping with High-Definition Liposuction", Clinics in Plastic Surgery, 2023
- Tarek Abulezz, "A Review of Recent Advances in Aesthetic Gluteoplasty and Buttock Contouring" (www.gavinpublishers.com), 2019