Urografia MR

Urografia należy do diagnostycznych badań obrazowych, pozwalających na uwidocznienie systemu moczowego człowieka. Dzięki niej, możliwe jest wykrycie zmian chorobowych w strukturach takich jak nerki, moczowody czy pęcherz moczowy. Na czym dokładnie polega rezonans magnetyczny pęcherza moczowego?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Obok ogólnego badania moczu i badań ultrasonograficznych, urografia jest jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej pomocnych metod pozwalających sprawdzić stan układu moczowego. Początkowo była wykonywana wyłącznie z użyciem technik radiograficznych, wykorzystujących do uzyskania obrazu promieniowanie rentgenowskie. Wraz z rozwojem medycyny klasyczne sposoby uzyskiwania cennych diagnostycznie informacji zostały częściowo wyparte przez inne, bardziej nowoczesne, dokładne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Jednym z nich jest obrazowanie przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Kiedy wykonać urografię MR?

Diagnostyka układu moczowego z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRU – Magnetic Resonance Urography) jest użyteczna w wielu sytuacjach, w których inne metody są niemożliwe do zastosowania, stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjenta lub wykazują mniejszą niż w przypadku rezonansu magnetycznego wartość rozpoznawczą. Urografia jest szczególnie użyteczna w diagnostyce:

  • zwężeń dróg odprowadzających mocz,
  • krwiomoczu,
  • wad wrodzonych układu wydalniczego.

Co ważne, badanie to jest bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży, dzięki zastosowaniu w aparatach MRI nieszkodliwego pola magnetycznego. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia pacjentów z grup szczególnego ryzyka.

Co może wykazać urografia?

Nie sposób przecenić roli MRU w wykrywaniu nowotworów, w szczególności zaś nowotworów nerek, pęcherza moczowego oraz prostaty. Dzięki swojej zdolności do ukazywania wyraźnych różnic w strukturze badanych tkanek, rezonans magnetyczny jest w stanie uwidocznić niepokojące zmiany jak najwcześniej. Możliwe jest również przeprowadzenie urografii z kontrastem, który pozwala na jeszcze bardziej drobiazgowe obrazowanie. Podanie środków kontrastujących nie jest jednak zawsze konieczne, a każdą sytuację indywidualnie ocenia lekarz kierujący pacjenta na badanie.

Rodzaje urografii

W zależności od zastosowanej metody wyróżniamy dwa rodzaje urografii z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego:

SMRU (Static-fluid Magnetic Resonance Urography) – urografia statyczna (z użyciem płynów statycznych), wykorzystuje tzw. obrazy T2-zależne. Pozwala na szybkie uzyskiwanie obrazów w każdej płaszczyźnie ciała. Szczególne zastosowanie znajduje w przypadku diagnozowania pacjentów z poszerzonymi drogami moczowymi i umożliwia znalezienie takich zmian chorobowych jak np. zwężenia moczowodów.

urografia dynamiczna (wydzielnicza) – wykorzystuje obrazy T1-zależne. Polega na dożylnym podaniu specjalnych środków cieniujących (kontrastu) – w przypadku rezonansu magnetycznego są to związki gadolinu. Technika ta umożliwia obserwację funkcji czynnościowych układu moczowego. Czynnikiem ograniczającym zastosowanie tej metody jest posiadanie przez pacjenta w miarę prawidłowej funkcji wydalniczej nerek, pozwalającej na pozbycie się z organizmu środka kontrastującego. Warto zaznaczyć, że kontrasty używane w badaniach MRI odznaczają się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa i w ogromnej większości przypadków ich użycie nie wiąże się z wystąpieniem jakichkolwiek efektów ubocznych.

Nowoczesne metody badań łączą ze sobą oba rodzaje urografii – zarówno urografię statyczną, jak i dynamiczną. Pozwala to na kompleksową i dokładną ocenę stanu układu moczowego oraz jego funkcjonowania, a co za tym idzie, na szybkie postawienie rozpoznania i wdrożenie możliwie najskuteczniejszego leczenia.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Urografia MR

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…