Co to jest lifting brazylijski?

Wiele kobiet ma kłopot z tzw. oponką i bryczesami. To dlatego, że tłuszcz w zbyt dużej ilości odkłada się im odpowiednio na brzuchu i udach. Właśnie takie panie są wprost idealnymi kandydatkami do tzw. liftingu brazylijskiego. To powiększeniu pośladków własnym tłuszczem. 

Już samo usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej znad talii i z ud wyszczupla i nadaje ich sylwetce lepsze proporcje. A gdy tym, co odessane, wypełni się pośladki, rezultatem są jeszcze bardziej kobiece kształty. Takie jak u tancerek na sambodromie w Rio. 

Jednak to nie od skojarzenia z nimi wzięła się nazwa zabiegu. Pochodzi stąd, że właśnie w Brazylii go wymyślono. I to dawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku.

Oczywiście nie zawsze lipofilling ma służyć eksponowaniu pośladków. Czasem są one:

 • zbyt płaskie, 
 • niesymetryczne,
 • z defektem kształtu spowodowanym choćby przez uraz.

Wtedy z pomocą przychodzi medycyna kosmetyczna. Można zastosować zabieg modelowania własnym tłuszczem.

Ważne: Ponieważ tkanka do zabiegu brana jest od samego pacjenta, nie ma obawy, że organizm odrzuci przeszczep.

Takie ryzyko istnieje przy innych materiałach wypełniających, np. syntetykach. Z tego samego powodu nie będzie reakcji alergicznej. Ani zauważalnej obecności sztucznego wypełnienia, który to efekt pozostaje po operacji z użyciem implantów. Pośladki będą wyglądały naturalnie.

Procedury przed przeszczepem tłuszczu do pośladków

Żeby zakwalifikować się do powiększania pośladków tłuszczem, trzeba być w dobrym stanie zdrowia i nie palić papierosów.

Przeciwwskazania do przeszczepu tłuszczu do pośladków:

 • za niska masa ciała: nie ma skąd pobrać wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej do przeszczepu,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi spowodowane albo przez choroby, albo przez przyjmowane stale leki (chyba że preparaty te można czasowo odstawić),
 • niewyleczone infekcje.

Przed zabiegiem wykonuje się badania standardowo robione przed znieczuleniem. Może ono być miejscowe albo ogólne, to sprawa indywidualna. Stosuje się je przy lipofillingu, choć nie jest to procedura zaliczana do wysoce inwazyjnych. Do badań tych należą: 

 • EKG,
 • oznaczenie grupy krwi,
 • morfologia krwi,
 • oznaczenie poziomu sodu, potasu i chlorków w organizmie,
 • badania krzepliwości krwi APTT i INR,
 • oznaczenie stężenia przeciwciał wirusa zapalenia wątroby typu B (anty HBs),
 • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBs antygen),
 • badanie HCV na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu C.

Co się dzieje w trakcie zabiegu powiększenie pośladków tłuszczem?

Po podaniu znieczulenia pobiera się pacjentowi tłuszcz metodą liposukcji. Z różnych jej rodzajów wybiera się te delikatniejsze, np. liposukcję wodną. Wtedy materiał do przeszczepu będzie jak najmniej uszkodzony.

Potem tłuszcz się oczyszcza przez odwirowania i wstrzykuje pod skórę pośladków. A zatem nie będzie na niej właściwie żadnych śladów po interwencji chirurga, zaledwie czasowy obrzęk. Natomiast w miejscach pozyskiwania tłuszczu mogą pozostać kilkumilimetrowe blizny. Taką średnicę mają kaniule (metalowe rurki) do pobierania tkanek.

Ważne: Zwykle na jeden pośladek przeznacza się 350-600 ml materiału wypełniającego.

Ile faktycznie? Wpływ na to ma ilość odessanego tłuszczu i jak duży rozmiar mają osiągnąć pośladki. Co zresztą też nie do końca da się zaplanować.

Nie wiadomo bowiem, jak dużo tłuszczu się wchłonie, a ile utrzyma pod skórą. Zwykle zostaje połowa, ale ostatecznie zależy to od organizmu pacjenta. Jeśli wchłonie się za dużo, efekty lipofillingu będą słabo zauważalne. 

Cały zabieg powiększania pośladków własnym tłuszczem trwa maksymalnie do dwóch godzin. Hospitalizacja – dobę. Zwykle jednak wraca się do domu jeszcze tego samego dnia. 

Pierwsza wizyta kontrolna jest po tygodniu, druga po miesiącu.

Zalecenia pooperacyjne

Właściwie już następnego dnia można wracać do pracy. Chyba że wiąże się ona z siedzeniem albo z wysiłkiem fizycznym. Wtedy trzeba zostać w domu. Po lipofillingu przez pierwszy miesiąc trzeba unikać wysiłku fizycznego, a przez osiem tygodni – siadania i spania na plecach. 

Nie wolno też m.in. brać gorących kąpieli. I lepiej unikać drażnienia pośladków choćby przez pocieranie (choć masowanie bywa wskazane). 

Nie ma dolegliwości bólowych, natomiast trochę czasu trzeba, by zniknęła opuchlizna. Pomagają w tym opatrunki uciskowe, najlepiej takie w formie ubrania. 

Po miesiącu kończy się proces wchłaniania przeszczepionego tłuszczu. Ustala się zatem rozmiar pośladków. Ale ich ostateczna forma może się kształtować nawet przez rok.

Możliwe komplikacje

Jak przy każdej operacji, także tutaj istnieje ryzyko powikłań. Mogą to być:

 • stan zapalny w miejscach, z których pobierano i w które wszczepiano tkankę tłuszczową,
 • powstanie krwiaków – na tych samych obszarach,
 • blizny przerostowe,
 • długotrwała opuchlizna,
 • asymetryczny kształt pośladków.

Jest też komplikacja, która może pojawić się z czasem. Zdarza się, że efekt powiększenia pośladków zanika po kuracji odchudzającej.

Ważne: Za najgroźniejsze – choć rzadkie – powikłanie po lipofillingu uznaje się zatorowość płucną spowodowaną przez tłuszcz. Dochodzi do niej, gdy w efekcie błędu lekarza wszczepiana tkanka dostanie się do krwiobiegu.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytanie o modelowanie pośladków własnym tłuszczem

 • Czym lifting brazylijski różni się od zabiegu wszczepienia implantów?

  W liftingu brazylijskim pośladki powiększa się tłuszczem własnym pacjenta. Zabieg ten jest dzięki temu bezpieczny i małoinwazyjny, daje też bardziej naturalne efekty. Jeśli pacjentka nie posiada dostatecznie dużo tkanki tłuszczowej, wówczas pośladki może powiększyć implantami. W takiej sytuacji do organizmu wszczepiane jest ciało obce, co wpływa na zwiększenie inwazyjności operacji i wydłużenie okresu rekonwalescencji.

 • Jak długo utrzymują się efekty brazylijskiego liftingu pośladków?

  Rezultaty zabiegu utrzymują się przez kilka lat, ponieważ tkanka tłuszczowa po pewnym czasie ulega naturalnemu wchłonięciu. Efekty mogą zniknąć szybciej, jeśli pacjentka będzie palić papierosy lub bardzo schudnie.

 • Ile kosztuje powiększenie pośladków własnym tłuszczem?

  Powiększenie pośladków tłuszczem (cena na podstawie danych z 10 klinik oraz od 3 lekarzy) kosztuje od 3 500 zł do 30 000 zł.

Efekty po brazylijskim liftingu pośladków

Umów wizytę!

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad wykonaniem brazylijskiego liftingu pośladków, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 8 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 33(telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: