Czy efekty powiększania piersi własnym tłuszczem są trwałe?

Operacje powiększenia piersi od wielu lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Mniej inwazyjną alternatywą dla najczęściej stosowanych metod augmentacji z zastosowaniem implantów, jest powiększenie piersi własnym tłuszczem. Czy efekty takiego zabiegu są trwałe?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Powiększenie piersi własnym tłuszczem, inaczej lipomodeling lub lipofilling, to ciekawa alternatywa dla wszystkich pacjentek, które chciałyby powiększyć rozmiar swojego biustu, ale jednocześnie obawiają się operacji wszczepienia implantów. To również idealny sposób na jednoczesne wyszczuplenie problematycznych miejsc, np. zbyt masywnych ud, czy tak nielubianych przez kobiety uporczywych „boczków”.

Na czym polega lipomodeling biustu? Opinie

Powiększanie piersi własnym tłuszczem przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Procedura wymaga wykonania jedynie niewielkich nacięć na skórze, wiąże się ze stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji i nie pozostawia dużych blizn. Dodatkową zaletą zabiegu jest fakt, iż dzięki liposukcji możliwe jest jednoczesne wyszczuplenie tej partii ciała, w której komórek tłuszczowych jest za dużo. Materiał do przeszczepu pobierany jest zazwyczaj z okolic talii lub z bioder. Po odessaniu przygotowuje się go w specjalny sposób, który polega na wyselekcjonowaniu jedynie najmłodszych, nieuszkodzonych komórek tłuszczowych. Tak opracowany preparat wprowadza się do piersi za pomocą cienkiej igły lub kaniuli.

Powiększenie biustu własnym tłuszczem - efekty

Lipofilling to metoda przeznaczona przede wszystkim dla kobiet, które chcą osiągnąć naturalne rezultaty i powiększyć biust o nie więcej niż 2 rozmiary. Należy pamiętać, że osiągnięte efekty nie są trwałe i zwykle utrzymują się do dwóch lat. Ma to związek ze stopniowym wchłanianiem się tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że przy wykonaniu tradycyjnego przeszczepu tkanki tłuszczowej żywotność przeszczepionych komórek waha się między 40 a 60%. Oznacza to, że tracimy średnio nawet połowę przeszczepionych adipocytów, co znacząco zmniejsza efekt powiększenia.

Trwałość przeszczepu komórek tłuszczowych zależy od wielu czynników – od techniki pobrania tłuszczu, jego obróbki, sposobu podania oraz dodatkowych zabiegów wspomagających wgojenie się tłuszczu. Dlatego też warto wybrać się na zabieg do specjalisty, mającego doświadczenie w wykonywaniu przeszczepów tkanki tłuszczowej.

Jak wzmocnić efekty powiększania biustu tłuszczem?

Wgojona tkanka tłuszczowa pozostaje w pożądanym miejscu na stałe, dlatego obecnie stosuje się kilka modyfikacji zabiegu, które mają na celu przyspieszenie procesu gojenia. Jednym z nich jest dodanie do przeszczepianej tkanki osocza bogatokomórkowego (PRP), którego składniki przyspieszają procesy gojenia, a w konsekwencji zwiększają przeżywalność adipocytów. Jedną z metod jest również przeszczepianie komórek tłuszczowych wraz z komórkami macierzystymi, których spora ilość znajduje się w tkance tłuszczowej. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki pobrania materiału oraz jego obróbki, przeszczepia się nie tylko adipocyty, ale i komórki macierzyste, które w miejscu podania przeszczepu dzielą się i różnicują w kierunku okolicznych tkanek. Badania wykazały, że zastosowanie komórek macierzystych zwiększa przeżywalność komórek tłuszczowych nawet do 90%.

Źródła:

Powiększanie piersi - więcej na ten temat

Powiększanie piersi

Powiększanie biustu, nazywane fachowo augmentacją piersi, to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Poddają się mu kobiety na całym…

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi

Powiększanie piersi implantami to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Decydują się na niego kobiety po zabiegach onkologicznych oraz…

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Powiększanie piersi tłuszczem, nazywane też lipofillingiem, to nowoczesna metoda powiększania i modelowania kształtu biustu. Ryzyko powikłań jest przy niej niewielkie.…

Dodaj komentarz

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała możliwe jest z zastosowaniem różnych technik zabiegowych. Do kształtowania piersi, pośladków czy łydek wykorzystuje się specjalne silikonowe implanty, coraz częściej jednak sztuczne wkładki są zastępowane materiałem,...