Embolizacja tętnic stercza jako metoda leczenia przerostu prostaty

Krew transportuje substancje niezbędne do życia, jak tlen i składniki odżywcze. Jej niewłaściwy dopływ odpowiada za wiele patologii, np. najczęstszą postać udarów mózgu. Zjawiska, związane z niedokrwieniem, są jednak wykorzystywane również w procesach terapeutycznych, takich jak zmniejszanie wielkości guzów nowotworowych. Od niedawna blokowanie dopływu krwi jest też stosowane u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Łagodny przerost gruczołu krokowego to schorzenie, które dotyka wyłącznie mężczyzn. Im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko, iż wystąpi u niego nadmierny rozrost tkanek stercza. Objawami tej jednostki są głównie problemy z oddawaniem moczu, polegające na trudnościach z rozpoczęciem mikcji czy występowaniu zwiększonej ich ilości. W najgorszym wypadku dochodzić może do całkowitej blokady wypływu moczu z pęcherza. 

W leczeniu schorzenia dostępne są metody farmakologiczne oraz zabiegowe (m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy terapia laserem światła zielonego). Ze względu na rozpowszechnienie łagodnego przerostu prostaty jednostka budzi zainteresowanie wielu uczonych, dzięki czemu pojawiają się nowe, coraz mniej inwazyjne techniki jej leczenia.

Zamykanie tętnic gruczołu krokowego sposobem na redukcję wielkości tego narządu?

Pierwszy zabieg embolizacji tętnic stercza wykonany został w 2009 roku. Embolizacja w tym wypadku oznacza zamknięcie światła naczyń - procedura ma na celu ograniczyć dopływ krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. Efektem jest pojawienie się bliznowacenia, które ostatecznie skutkuje zmniejszeniem wielkości gruczołu krokowego.

Opisywana procedura należy do małoinwazyjnych: do jej wykonania wystarcza tylko niewielkie nakłucie, przez które wprowadzany jest do wnętrza ciała cewnik. Wykonywane jest to w obrębie pachwiny, a całość zabiegu jest kontrolowana dzięki aparaturze rentgenowskiej. Po dotarciu do tętnic stercza wstrzykiwane są tam związki, pod których wpływem ich światło zostają zamknięte: przykładami takich substancji są alkohol poliwinylowy czy pochodne żelatyny. U niektórych osób udaje się zamknąć oba naczynia poprzez dostęp z jednego nakłucia, u innych konieczne staje się wprowadzenie cewnika do obu pachwin.

Embolizacja tętnic prostaty zajmuje od około jednej do czterech godzin, czas ten zależny jest głównie od tego, jaki jest przebieg naczyń u pacjenta. W trakcie zabiegu chory otrzymuje leki przeciwbólowe oraz substancje sedatywne. Tego samego dnia, po odczekaniu kilku godzin w klinice, możliwy jest powrót do domu. Podczas wykonywania omawianej procedury nie są usuwane  tkanki prostaty, wobec czego na pojawienie się efektów trzeba odczekać pewien czas. Pierwsze rezultaty pojawiają się po około 1 do 2 miesięcy, ostateczny efekt występuje z kolei po około 6 i więcej miesiącach - wszystko zależne jest od tego, ile czasu zajmie proces obumierania nadmiernej ilości komórek stercza.

Zamykanie naczyń, doprowadzających krew w leczeniu łagodnego przerostu prostaty jest techniką stosunkowo nową, w związku z czym badania, oceniające jej skuteczność, w zasadzie dopiero powstają. Pewne prace zostały już jednak opublikowane: jak podaje brytyjski National Institute for Health and Care Excellence, przy wdrożeniu omawianej metody udaje się uzyskać zmniejszenie wielkości gruczołu krokowego o od 27 do 42%.

Choć terapią łagodnego przerostu prostaty zajmują się zazwyczaj urolodzy, omawiany zabieg przeprowadzają specjaliści radiologii interwencyjnej. Cena leczenia przerostu prostaty techniką embolizacji naczyń wynosi w Polsce około 11-12 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie: www.uhs.nhs.uk; www.medscape.com; www.nice.org.uk; www.gestweb.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie prostaty metodą embolizacji

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 74

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…