Konsultacja przed operacją opadających powiek

Opadające powieki sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona i smutna. Są oznaką starzenia się skóry i utraty przez nią elastyczności, co jest szczególnie trudne do zaakceptowania, zwłaszcza przez kobiety. Czasem opadające powieki przyczyniają się nawet do utrudnienia widzenia. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna oferuje obecnie wiele sposobów, dzięki którym można pozbyć się tego problemu. Wyboru tej właściwej oraz omówienia szczegółów zabiegu zwykle dokonuje się podczas konsultacji lekarskiej.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Operacja opadających powiek, zwana również blefaroplastyką, jest wskazana, gdy zwiotczała skóra powiek górnych i dolnych powoduje zwężęnia szpary powiekowej lub też przyczynia się do ograniczenia pola widzenia. 

Zabieg chirurgicznej korekty opadających powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru fałdów skórnych, co sprawia, że oczy wydają się większe oraz znika wrażenie zmęczonego spojrzenia. Twarz odzyskuje młody, wypoczęty wygląd. Aby jednak prawidłowo wykonany zabieg przełożył się na pełne zadowolenia pacjenta, lekarz musi dokładnie poznać jej oczekiwania. 

Czemu służy konsultacja lekarska przed operacją opadających powiek?

Konsultacja lekarska przed zabiegiem korekcji opadających powiek jest bardzo ważna. Specjalista podczas rozmowy z pacjentem poznaje nie tylko jego oczekiwania co do efektów zabiegu, ale również motywy, jakimi kieruje się on, podejmując decyzję o operacji. Należy bowiem pamiętać, że operacja chirurgiczna nie jest rozwiązaniem w przypadku występowania poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak głęboka depresja. Ponadto decyzja o korekcji powinna być świadomą i własną decyzją pacjenta - a nie wynikać z nacisków jego otoczenia. 

Podczas konsultacji chirurg plastyczny ocenia wielkość szpary powiekowej. Szerokość szpary powiekowej mierzy się, oceniając odległość pomiędzy środkowym brzegiem powieki górnej oraz dolnej. Prawidłowo, wartość ta powinna wynosić więcej niż 10 mm, jeśli jest mniejsza - świadczy to o zwężeniu szpary powiekowej. Ocenie poddaje się również odległości pomiędzy źrenicą (podczas patrzenia na wprost) a środkiem brzegu powieki górnej (tzw. MRD1) oraz środkiem brzegu powieki dolnej (tzw. MRD2). W obu przypadkach odległość ta powinna wynosić więcej niż 4 mm. Parametrem, który chirurg plastyczny weźmie pod uwagę jest również odległość pomiędzy rowkiem oka a środkiem źrenicy. Ocena indywidualnych warunków anatomicznych jest ważna ze względu na konieczność wyboru odpowiedniej techniki operacji. 

Przed korekcją opadających powiek istnieje konieczność wykonania dodatkowej konsultacji okulistycznej. Okulista przeprowadzi badanie w lampie szczelinowej, oceni pole widzenia oraz ostrość wzroku, a także zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badaniu poddaje się także funkcjonalność narządu łzowego oka. Zwykle polega ono na wykonaniu tzw. testu Schirmera. Polega on na umieszczeniu jednego z końców paska bibuły o absorbujących właściwościach pod dolną powieką oraz następczej ocenie zasięgu zwilżenia na pasku. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu łzowego stanowi przeciwwskazanie do wykonania operacji opadających powiek. 

Ponadto, w trakcie konsultacji przed plastyką powiek lekarz zaleci pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych takich jak morfologia, ocena układu krzepnięcia, ocena funkcji nerek, badanie ogólne moczu. ich celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wywiad lekarski w celu ustalenia chorób przewlekłych na jakie cierpi pacjent oraz leków przez niego przyjmowanych. Na około 7 dni przed planowaną operacją zaleca się odstawienie preparatów mogących nasilać krwawienie takie jak te zawierające w swoim składzie aspirynę czy inne leki przeciwzapalne. Podczas konsultacji lekarskiej zostanie również podjęta decyzja o sposobie anestezji w trakcie zabiegu - niektóre z nich można wykonać jedynie w znieczuleniu miejscowym, ale bardziej rozległa operacja wymagała będzie znieczulenia ogólnego. Pacjent zostanie również poinformowany o zaleceniach dotyczących postępowania pooperacyjnego, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu.

Konsultacja lekarska służy poznaniu wzajemnych oczekiwań pacjenta oraz chirurga - jest to również czas, w którym lekarz powinien odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące zabiegu, rozwiać wszelkie jego wątpliwości oraz wyjaśnić dokładnie przebieg operacji. 

Bibliografia: www.webmd.com; www.medicinenet.com; www.afprs.org

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Operacja opadających powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 53

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…